Рак на дебелото черво

Последна промяна на 16 August 2024 в 11:08 70 0

Ракът на дебелото черво обикновено засяга по-възрастните, но може да се появи във всяка възраст. Обикновено започва като малки образования от клетки, наречени полипи, които се образуват в дебелото черво. Полипите обикновено не са ракови, но някои могат да се превърнат в рак с течение на времето.
Полипите често не причиняват симптоми. Поради тази причина се препоръчва извършването на редовни скринингови тестове, за да се търсят полипи в дебелото черво. Намирането и премахването на полипите помага за предотвратяване на рак на дебелото черво.


Симптоми
Много хора с рак на дебелото черво в началото нямат симптоми. Когато се появят симптоми, техният характер и тежест зависят от размера на раковото образование и от неговата локализация в дебелото черво.
Симптомите на рак на дебелото черво могат да включват:
- По-честа поява на диария или запек;
- Кръв в изпражненията;
- Продължаващ дискомфорт в областта на корема под формата на спазми, образуване на газове или болка;
- Усещане, че червата не се изпразват докрай при изхождане;
- Слабост и умора;
- Отслабване на тегло.
Рак се появява, когато в клетките на дебелото черво се развият генетични промени, които водят до много бързо размножаване на клетките и до образуване на твърде много клетки. Те могат да образуват маса, която се нарича тумор. Тези клетки могат да се разпространят извън първичната им локализация и да унищожат здрава телесна тъкан. След време клетките могат да се разпространят и в други части на тялото. Когато ракът се разпространи, той се нарича метастатичен рак.

Рискови фактори
Факторите, които могат да увеличат риска от рак на дебелото черво, включват:
- Възраст над 50 г. На практика ракът на дебелото черво може да засегне всяка възраст. Но повечето хора с рак на дебелото черво са по-възрастни от 50 години. Броят на хората, по-млади от 50, които имат рак на дебелото черво, нараства. Лекарите не разполагат с точно обяснение на този факт.
- Наличие на полипи. Наличието на полипи на дебелото черво увеличава риска от рак.
- Възпалителни заболявания на червата. Те най-често причиняват болка и подуване на червата и могат да увеличат риска от рак на дебелото черво. Тези състояния включват улцерозен колит и болест на Крон.
- Наследствени състояния. Някои генетични промени могат да увеличат риска от рак на дебелото черво в рамките на дадено семейство. Най-често тези наследствени състояния са фамилна аденоматозна полипоза и синдром на Линч.
- Фамилна предразположеност. Наличието на кръвен роднина, който има рак на дебелото черво, увеличава значително риска.
- Хранене с ниско съдържание на фибри и високо съдържание на мазнини и калории. Някои проучвания са установили повишен риск при хора, които употребяват по-голямо количество червено или преработено месо.
- Ниска физическа активност. Хората, които не са физически активни, е по-вероятно да развият рак на дебелото черво. Редовната физическа активност може да помогне за намаляване на риска.
- Диабет. Хората с диабет или инсулинова резистентност имат повишен риск .
- Затлъстяване. Хората със затлъстяване имат повишен риск. Затлъстяването също увеличава нивото на смъртност от рак на дебелото черво.
- Пушенето. Хората, които пушат, могат да имат повишен риск. .
- Употреба на алкохол. Пиенето на по-големи количества алкохол може да увеличи риска.


Скрининг – ранно откриване
С цел ранно откриване се провежда тест за наличие на окултно (скрито) кървене в изпражненията. Чувствителността му е от 60 до 80%. Установено е, че системното провеждане на този тест един път годишно във възрастта 50-74 години значително намалява смъртността при този вид рак.
Ако в изпражненията бъде открита кръв, се препоръчва извършването на колоноскопия .Колоноскопията освен оценъчно значение, дава възможност и за отстраняване на доборокачедкствени полипи, за да се избегне превръщането им в раково образование.
Във връзка с горното се препоръчва хората със средно ниво на риск от рак на дебелото черво да започнат провеждане на скрининг още около 45-годишната си възраст. Но хората с повишен риск трябва да започнат скрининга още по-рано. Към хората с повишен риск се отнасят тези, при които има фамилна предразположеност.


Профилактика
Промени в начина на живот могат да намалят значително риска от рак на дебелото черво.
- Консумация на плодове, зеленчуци и пълнозърнести храни. Плодовете, зеленчуците и пълнозърнестите храни съдържат витамини, минерали, фибри и антиоксиданти, което може да помогне за предотвратяване на рак. Трябва да се избира по-голямо разнообразие от плодове и зеленчуци.
- Ограничаване или прекратяване въобще на употребата на алкохол.
- Спиране на пушенето.
- Упражняване на физическа активност през повечето дни от седмицата в продължение на поне 30 минути. Най-добре е да се започне постепенно и да се надгражда бавно до 30 минути.
- Поддържане на здравословно тегло. Ако теглото е в норма, трябва да се полагат усилия то да се поддържа в нормалните граници, като се комбинира здравословно хранене с всекидневни упражнения. Ако трябва то да се намали, това трябва да става постепенно чрез по-ниско калорично хранене и всекидневна физическа активност.