Рехабилитаторът-бакалавър Димитър Христев: Ишиас (изтръпване след смяна на тазобедрена става) се наблюдава при пациенти със скъсяване на крака


Болест : ишиас,

Последна промяна на 17 October 2024 в 08:09 45 0

Рехабилитаторът-бакалавър Димитър Христев е завършил Медицински университет – Пловдив. Създава собствен сайт physiobg.com, но активно публикува и във видеоканал Rehabilitation Plovdiv и фейсбук страницата “Физиотерапевт БГ” ЕООД. Там освен видео демонстрации на масажи, мануални техники и похвати, говори и за физиотерапия, рехабилитация, анатомия, физиология, неврология и други полезни теми по достъпен начин. Димитър Христев практикува в гр. Пловдив, ул. „Тодор Александров“ №7. тел. 0898 66 34 79.

Това може да са хора с много тежка коксартроза, които по някаква причина не са могли да се подложат на протезиране на ставата. Може да е млад човек, преживял асептична некроза на главата на тазобедрената кост. И съответно е живял дълго време по този начин. А истината е, че всяка една става си има живот, има си някакъв срок на годност и различните организми ще я приемат по различен начин.
При скъсяване на крака всички останали меки тъкани също са скъсени. И коя тъкан може да доведе до изтръпване? Ами това е седалищният нерв. Той може да се смали заради продължителната липса на механична стимулация, каквато има в нормалната за крака дължина. С други думи, когато ортопедът постави новата става и избере стъбло, с което да компенсира и удължи крака, това ще създаде един механичен стрес в седалищния нерв. Особено при ходене, при по-дълга стъпка или при изкачване, при навеждане също. А понякога дори и в покой може да има някакво мравучкане, може да има изтръпване. Т.е. нервът просто е механично чувствителен и това е нормално.

За подобряване на това усещане ефективна е отново методиката невродинамика, в случая невродинамика на седалищния нерв. Вашият физиотерапевт, който прилага тази методика, предлага изключително елементарно упражнение и то доста често помага на нерва просто да се успокои. Другият важен момент в тази ситуация е, че просто трябва да мине време, за да може нервът лека-полека да свикне с новата механична позиция, в която е поставен вече при един удължен крайник. Ако това усещане не отшуми, потърсете мнението на вашия лекуваш лекар. Препоръчително е, разбира се, да чуете неговото мнение. Ако не получите информация, която да ви удовлетворява или пък ако вашият лекар ви насочи към специалист-физиотерапевт, потърсете такъв, който да е запознат със съвременни методики като невродинамика.