
Рехабилитаторът-бакалавър Димитър Христев е завършил Медицински университет – Пловдив. Създава собствен сайт physiobg.com, но активно публикува и във видеоканал Rehabilitation Plovdiv и фейсбук страницата “Физиотерапевт БГ” ЕООД. Там освен видео демонстрации на масажи, мануални техники и похвати, говори и за физиотерапия, рехабилитация, анатомия, физиология, неврология и други полезни теми по достъпен начин. Димитър Христев практикува в гр. Пловдив, ул. „Тодор Александров“ №7. тел. 0898 66 34 79.
При тотално ендопротезиране вашият ортопед-травматолог сменя цялата тазобедрена става – и главата, и чашката. За щастие само от 1 до 4 % от хората, подложили се на такава операция, преживяват такъв инцидент – изкълчване (луксация). Важно е да разберете, че този риск, макар и малък, съществува. И е по-вероятно да се случи през първата година след смяната на тазобедрената става.
Научете какво трябва и какво не трябва да правите, когато ви сменят тазоберената става
Първата препоръка, която трябва да имате предвид, е да си почивате по гръб след операцията.
Второ, препоръчваме поне през първите 6 седмици да спите пак по гръб. Може да се завъртате на една страна, но когато оперираният крак остава отгоре, задължително трябва да се сложи възглавница между краката, за да не се кръстосат те.
Трето. Налагат се определени ограничения при движение в зависимост от това как е подходил хирургът при провеждане на операцията. В смисъл, от къде точно е осъществил достъпа, кои мускули и меки тъкани са травмирани, за да се получи смяната на тазобедрената става. Тук е мястото уточня, че се използва различен достъп като най-типичният е страничният достъп. При него хирургът отстрани прерязва кожата и откачва или избутва настрани мускулите. След като пререже каквото е необходимо – фасции, ставна капсула, тогава се извършва смяната с изкуствената става. Предният достъп се осъществява отстрани на слабините. Той предполага по-добър козметичен ефект, не се забелязва много и може би затова се предпочита от по-млади хора, от жени и т.н.
Четвърто. И в седнало положение избягвайте кръстосване на краката и вътрешна ротация (завъртане) както през коляно, така и през стъпала. Ако операцията е извършена с преден достъп, ви съветвам да избягвате и външната ротация, т.е. да си кръстосвате краката по мъжки (знаете как го правят мъжете – с глезен върху коляно). Избягвайте такива екстремни позиции.
Пето. През първите 6 седмици бъдете внимателни със завъртането на една страна. Ще бъде добре, ако през тези първи 6 седмици имате и някакъв тоалетен стол, който да ви позволи да почивате, за да извършвате вашите физиологични нужди на малко по-високо.
Друга важна препоръка, която трябва да имате предвид: Не трябва да седите на ръба на леглото с увиснали крака. Т.е. да сте на ръба на леглото и краката ви да висят, защото тежестта им е доста съществена. Въпреки че мускулите имат тонус, както и еластичността на меките тъкани могат да задържат импланта на място, е много по-безопасно за вас, ако вие сте седнали плътно на ръба на леглото, така че задколянната ви ямка и подбедрицата да се опират на леглото. Още по-добре ще е, ако стъпалата ви стъпили равно на земята.
Като обобщение ще посоча
Позициите, които трябва да избягвате, за да не се случи изкълчване
- вътрешна ротация, т.е. кръстосване на краката, ако операцията е извършена при страничен достъп;
- външна ротация при преден достъп;
- също така и екстремно повдигане на дупето;
- дълбока флексия (прекалено сгъване на крайника).
- Много важен е правилният избор на леглото и на стола, на които ще си почивате.
И още: Съветвам ви, особено през първите 6 седмици, да избягвате обуване на чорапи, навеждайки се напред, защото това ще ви постави в дълбока флексия (прегъване). Т.е., независимо дали се движи кракът или се движи тялото спрямо крака, ако ъгълът падне под 90 градуса, съществува риск от луксация. Има различни варианти, с които вие да се улесните: има помощни средства за лесно обуване на чорапи, има дълги щипки, с които да захващате и да си помагате. Наистина полезни средства и не много скъпи, съветът ми е, използвайте ги.
Позиция, която също трябва да избягвате, ако сте седнали стабилно, е наклон към страната на операцията, за да не поставите бедрената кост спрямо чашката във вътрешна ротация.
И не на последно място, не са препоръчителни и големи усуквания при изправяне от седнало положение.
Рискът от луксация на сменената тазобедрена става съществува, независимо от нейната позиция
Това се твърди в едно проучване по тази тема. Като обяснението е такова, че ако хирургът е подбрал правилния размер на главата на бедрената кост и чашката, по време на самата операция се тества имплантът. Именно за да се установи дали той ще остане цял или ще има изкълчване. Докато сте в упойка, хирургът поставя крака в максимална флексия (вътрешна ротация). Доста агресивно и активно трябва да се движи, за да се наблюдава и прецени дали евентуално ще се случи някаква луксация след това. Според това проучване рискът от луксация съществува, независимо от това дали кръстосваме или не кръстосваме краката.
По мое мнение общият подход на българските хирурзи, които извършват тази операция с особено голям успех, води до удължаване на качеството на живот, бързо раздвижване, бързо възстановяване. И при млади, и при възрастни хора, независимо по какви причини е извършена операцията. А темата, която обсъждаме (евентуално изкълчване и то в малък процент) не е повод вие да се откажете от нея. Напротив, ние обсъждаме тази тема, просто за да сте наясно, че риск от луксация има, но тази операция за повечето хора ще доведе до едни много-много добри резултати. Без такава операция много хора не биха живели много добре, а за съжаление немалко биха починали именно защото не са се решили да се подложат на нея. Така че аз определено подкрепям прилагането на такава операция при правилната селекция на пациента, разбира се.
Общо взето това са нещата, които трябва да промените в живота си след операцията. Тези ограничения може леко да променят качеството ви на живот, но по-лошо би било, ако не се бяхте подложили на операция за смяна на тазобедрена става. Ако сега обмисляте тази операция и хирургът ви е посъветвал, оперирайте се. Ако пък вече сте се оперирали, чудесно, пред вас предстои един пълноценен живот. Рискът от луксация е малък, но няма нищо в живота, в което да няма риск. И накрая, ако вече се случила една луксация, имайте предвид, че светът не е свършил, ако се случи още една, се обмисля операция и т.н. Затова спазвайте по-строго тези противопоказания и със сигурност работете с физиотерапевт, който да ви подпомага в процеса на възстановяване.