Сърдечната честота

Последна промяна на 11 February 2025 в 20:29 68 0

Сърдечната честота (броят удари на сърцето в минута) е важен показател за здравето като цяло, особено за хората със сърдечни заболявания. Тя може да се повлияе от много други заболявания и състояния: от индекса на телесната маса до емоционалното състояние на човека. Проследяването на сърдечната честота може да предоставя ценна представа за здравето на сърцето, за нивото на тренираност и за наличието на придружаващи заболявания.
Нормалната сърдечна честота за възрастни в покой варира от 50-60 до 100 удара в минута. При наличие на сърдечно заболяване обаче този показател може да варира. От съществено значение е да разберете какво означава нормално конкретно за вас.

Няколко фактора влияят върху сърдечната честота в покой:
- възраст;
- ниво на тренираност;
- лекарства;
- наличие на сърдечно заболяване (някакъв вид аритмия например), или пък извънсърдечно заболяване като анемия, дисфункция на щитовидната жлеза.
Или пък може просто да сте вдигнали висока температура.
В този контекст бета-блокерите, които са предписвани за сърце, могат да намалят сърдечната честота, докато някои видове медикаменти за лечение на белодробни заболявания могат да увеличат сърдечната честота.

Погледнато в дълбочина, има два основни критерия относно цялостното здраве и продължителността на живота без заболявания , в т.ч. сърдечни заболявания.
• Единият критерий е физиологичен феномен и се нарича HRV. Накратко: по-висок HRV обикновено показва по-добро сърдечно-съдово състояние и устойчивост на стрес. Между другото, голяма част от смарт-часовниците показват HRV и ако разполагате с такъв, хвърляйте по едно око и на този показател.
• Вторият критерий, макар и елементарен, е подкрепен от доста проучвания. Според него колкото по-нисък е пулсът в покой в границата между 50 и 100, толкова по-здрав се очаква да бъде човек. Това основно се постига със спортуване.
Внимание! Ако сте с нормален или леко повишен пулс, но изведнъж той спадне до 40-50 удара в минута, вероятно нещо не е наред и е добре незабавно да се прегледате.
Множество изследвания показват връзка между ниския пулс в покой и увеличената продължителност на живота. Според определени проучвания ниската сърдечна честота в покой показва не само добра тренираност, тя е асоциирана и с увеличена продължителност на живота. За ниска сърдечна честота говорим при пулс около 50-60 удара в минута. Но ако той е близък до 100 или повече, може да увеличи риска от сърдечно-съдови заболявания и ранна смърт. А симптоми като замаяност, задух или болка в гърдите, съчетани с необичаен пулс, изискват незабавна медицинска помощ.
За добро сърдечно здраве за предпочитане са аеробните физически натоварвания, тези, които ни карат да се изпотяваме, да се задъхваме; които повишават пулса и ни е трудно да говорим, докато спортуваме. Такива са тичане, колоездене, плуване, гребане. Не забравяйте, че разбирането на вашия пулс е стъпка към по-добро сърдечно и цялостно здраве.

Какви са симптомите на животозастрашаващите аритмии ?
Аритмиите са нарушение на сърдения ритъм, при които сърцето бие твърде бързо, твърде бавно или неритмично. Има съвсем безопасни аритмии, но има и такива, при които задължително трябва да се реагира: примерно камерните тахикардии или предсърдното мъждене могат да доведат до внезапна сърдечна смърт при камерните тахикардии или инсулт или сериозна сърдечна недостатъчност при предсърдното мъждене.
По време на аритмия най-често хората усещат сърцебиене, сякаш сърцето бие прекалено мощно, бие прекалено бързо или прескача. По-опасните симптоми включват замайване, причерняване пред очите, задух, стягане в гърдите или усещане за предстояща загуба на съзнание. Ако пулсът ви в покой превишава 100 удара в минута или спада под 50 удара в минута, при положение че не е установяван толкова нисък пулс при вас, или усещате силна слабост при сърцебиене, това е сигнал да се консултирате незабавно с кардиолог. Ранната диагностика е от ключова особеност при сериозните аритмии, според всеки случай се реагира и индивидуално.

Може ли липсата на магнезий да причини сърдечни проблеми
Магнезият участва в над 300 биохимични процеса в нашия организъм, включително и в регулирането на сърдечния ритъм, в отпускането на мускулите, в поддържане на нормалното кръвно налягане и т.н. Недостигът на магнезий може да доведе до мускулни крампи, до сърцебиене, повишена раздразнителност, до безсъние, та даже и до сериозни аритмии. За съжаление съвременната диета често не осигурява достатъчно магнезий за нас и причината за това са до голяма степен начинът, по който се третират почвите и растенията. От друга страна причините за дефицит включват нездравословно хранене, прекомерната употреба на алкохол, някои видове медикаменти като диуретици, т.е. отводняващи, изпотяването също; както и заболяване на бъбреците. За поддържане на оптимални нива на магнезий консумирайте повече храни, богати на магнезий, като спанак, авокадо, ядки, тиквени семки, тъмен шоколад. Ако е необходимо, може да приемате магнезий като хранителна добавка, но след консултация с лекар.

Защо стресът е вреден за здравето на сърцето
Хроничният стрес може да има сериозни последствия за сърдечно-съдовата ви система. При стресиране тялото реагира чрез освобождаване на стресови хормони като адреналин, норадреналин и кортизол. Те подготвят тялото за т.нар. реакция бягане. Ускоряват сърдечната честота и кръвното налягане, и осигуряват прилив на енергия. Докато този отговор може да бъде полезен в краткосрочни ситуации (примерно ви подгони мечка в гората), стресът поддържа тялото в състояние на готовност. Което обаче може да бъде вредно с течение на времето. Хроничният стрес води до постоянно учестен пулс и до повишено артериално налягане. Това постоянно напрежение върху сърдечно-съдовата система прави артериите по-податливи на атеросклероза и съответно натрупване на плаки в тях, което ги стеснява. Всичко това увеличава риска от инфаркти и инсулти. Освен това стресът увеличава възпалението в тялото, а хроничното възпаление е известен рисков фактор за атеросклероза и други сърдечно-съдови заболявания. И една препоръка: не опитвайте да се справите със стреса с пушене, преяждане или прекомерна консумация на алкохол. Такова поведение може да увеличи риска от сърдечни заболявания. Хроничният стрес често се свърза с психични състояния като тревожност и депресия, които сами по себе си са рискови фактори за сърдечни заболявания.

Вярно ли е, че подсладените газирани напитки вредят на сърцето
Всички подсладени газирани и негазирани напитки вредят на сърцето, в т.ч. всички натурални сокове с добавена захар. Те имат повече калории от белия хляб, тъй като съдържат много захар и неслучайно са едни от най-вредните напитки, които консумираме. Знаете ли, че 500 мл от някоя от небезизвестните газирани напитки съдържа 60 грама захар, забележете, това са 16 чаени лъжици захар! Приемът на една такава напитка кара панкреаса с голяма скорост да изработва инсулин. Това покачва нивото на кръвната захар, а черният дроб реагира, като превръща захарта в мазнина. Което нерядко води до омазняване на черния дроб. Тези напитки причиняват и кариеси, но и метаболитни заболявания като диабет тип 2. Естествено, всичката тази захар провокира трупане на мазнини по корема, което води до опасен вид затлъстяване. Логично всичко това води до сърдечни заболявания като високо артериално налягане, аритмии и за съжаление като последица може да се стигне и до инфаркт и инсулт. Ако искате да отслабнете, да сте здрави, да живеете по-дълго, ограничете приема на подсладени напитки и като цяло т.нар. празни захари.

Кои храни са полезни за сърцето и кои трябва да се избягват
Започнете с включване на повече плодове и зеленчуци във всекидневното си меню. Те са богати на фибри, витамини, минерали, които понижават кръвното налягане и холестерола. Избирайте мазни риби като сьомга и скумрия, които са източник на омега-3 мастни киселини. Те подпомагат намаляването на възпалението и поддържането на здрави съдове чрез регулиране на добри нива на холестерола. Заменете рафинираните въглехидрати с пълнозърнести храни като овес, кафяв ориз и киноа. Те стабилизират нивата на кръвната захар и предотвратяват натрупването на плаки в артериите. Много полезни са ядките и семената - бадеми, орехи, ленени семена, защото съдържат здравословни мазнини и магнезий, които регулират сърдечния ритъм и кръвното налягане. Запомнете: солените храни, брашното и трансмазнините са вашият враг. Те са причина за повишаване на артериалното налягане, за наднормено тегло, високи нива на лошия холестерол; предпоставка за натрупване на плаки от холестерол по артериите. И не забравяйте: балансирането хранене не е просто избор, а е начин на живот. Малките промени в диетата ви могат значително да допринесат за здравето на сърцето.