
Доктор Диана Цакова е водещ невролог във Военно-медицинска академия и медико-дентален център „Орион“. Завършила е неврология в Медицинския университет в София. Работила е като ординатор във Втора градска обединена болница в столицата, Медицински институт – Министерство на вътрешните работи на офицерска длъжност: началник медицинска служба, главен експерт в сектор „Специфични медицински дейности“ и началник приемно-консултативен кабинет по електромиография и евокирани потенциали.
От 2011 г. е специалист по нервни болести в клиниката по функционална диагностика на нервната система и неврологичен кабинет на консултативно-приемно отделение на ВМА. Завършила е редица курсове и индивидуални обучения. Получава магистърска степен в Медицинска академия в София и професионална квалификация по клинична електромиография. Има редица публикации (в съавторство) в български и чуждестранни специализирани издания. Член е на Българското дружество по неврология, Europian Academy of Neurology. Член е на редакционния съвет на списание „Advances in Neurology and Neuroscience“ и председател на специализираната лекарска комисия по неврология.
Най-чест е при хората над 60-годишна възраст
Въпросът за световъртежа е важен, защото честотата му е голяма, засяга много хора. Едно от най-честите оплаквания, заради които посещаваме личния лекар и невролог или ушен лекар, е световъртежът, изтъква доктор Диана Цакова. Най-обичаен е при хората над 60-годишна възраст. Той е симптом, а не болест. Може да е признак на различни заболявания – неврологични, ушни, кардиологични и психични. Ето защо трябва да му се обърне внимание.
Най-общо се дели на две групи: с периферен произход и с централен произход. Затова се провежда подробен разговор с пациента. В него се уточнява – от какво се провокира, колко продължава, има ли с него допълнителни симптоми – слухови – шум в ухото, намален слух, болка в ухото. Установява се дали има и зрителни нарушения – неясно виждане, двойно виждане; изтръпване на крайници или в областта на лицето. При разговора много важно е пациентът да обясни дали под „световъртеж“ има предвид въртене на предмети, отдалечаване на предмети или по-скоро усеща замайване, нестабилност – „потъване“ (така го наричат пациентите).
При възрастните хора е по-често усещането за замаяност, което се дължи на факта, че при тях нерядко има хронични заболявания, които проявяват такъв симптом. Сред тях са сърдечните: артериална хипертония и сърдечни аритмии. При тях световъртежът може да се дължи на лекарствена реакция при прием на диуретици и лекарства за високо кръвно налягане. От ендокринните заболявания такъв е захарният диабет. Той води до вариации в кръвно-захарните нива, които могат да отключат подобни прояви.Усложнение при диабета е диабетната полиневропатия. Проявява се като промяна на усета на краката, влошена походка, която води до нестабилност.
Най-честите причини за отключване на епизоди на световъртеж са промените в шийния дял на гръбначния стълб – шипове, уплътняване, спондилоза. Тези увреждания водят до позиционен световъртеж - много често при лягане, обръщане в леглото, поглед нагоре. Други причини са кръвните заболявания, които напоследък зачестяват. Това са анемията и вирусните заболявания. Те също водят до временен световъртеж, придружен с висока температура, обща отпадналост, изпотяване.
Световъртеж се наблюдава и при ушни възпаления – на средното ухо (отити), неврити - на слуховия нерв. Повтарящ се симптом е и при психични заболявания. Придружен е в такива случаи от усещане за тревожност, сърцебиене. Отключва се при конкретни ситуации - влизане в помещение с много хора, продължителен престой на високо или на открито пространство.
Чест симптом е и на неврологични заболявания на шийния дял. Много важна индикация е на сериозни животозаплашващи състояния - мозъчен инсулт или кръвоизлив, тумори на мозъка. Затова е препоръчително при тези признаци да се направи консултация с личния лекар, който да насочи пациента към невролог, специалист уши-нос-гърло, кардиолог. Световъртежът е чест симптом при претърпяна травма на главата и шията - пътно-транспортно произшествие и битови злополуки.
Кога да посетим личния лекар веднага? Когато световъртежът е придружен с главоболие, стягане в тила, двойно виждане, епизоди на объркване. Личният лекар преценява какви уточняващи изследвания и консултации ще помогнат за изясняване на състоянието – измерване на кръвното налягане, кръвна картина, рентгенография на шийните прешлени, липиден профил (проверява се холестеролът като рисков фактор за такова състояние). При необходимост личният лекар ще насочи пациента за посещение при невролог, специалист – уши-нос-гърло или кардиолог.
Своевременното провеждане на лечение е важен фактор за пълно отзвучаване на оплакванията, уверява доктор Цакова.