Мобилните телефони ще превърнат Човека в маймуна
Нубол Масатака, професор в Института за изследване на приматите към университета в Киото
Мобилните телефони и смартфони имат множество вредни въздействия.
Физически здравословни проблеми
Постоянното навеждане на главата над екрана увеличава натоварването върху шийните прешлени (т.н. чат шия) и води до болки в гърба.
Дългото взиране в екрана води до сухота в очите, зрителна умора и главоболие.
Синята светлина е в горния край на видимия спектър, с по-къси дължини на вълните и с повече енергия. Тя увеличава бдителността, подпомага паметта и когнитивните функции, повишава настроението, прониква чак до ретината, уврежда светлочувствителните клетки, предизвиква макулна дегенерация и трайна загуба на зрението. Подадена от екрана влошава производството на мелатонин и предизвиква безсъние.
Държейки близо до очите си телефона, увеличаваме интензивността на синята светлина. Тя довежда до стареене, бръчки, потъмняване на кожата на лицето.
Репродуктивни проблеми: електромагнитната радиация понижава плодовитостта.
Физически повтарящите се движения предизвикват тендовагинит на палеца.
Проучването на университета в Аризона доказва, че с мобилното устройство пренасяме 10 пъти повече микроби, отколкото от тоалетната чиния. Средно един мобилен телефон съдържа 27127 бактерии на квадратен инч (1.25 см), защото телефонът е в контакт със всякакви повърхности и стои на топло върху тялото.
Университетът в Орегон идентифицира 7000 вида бактерии, от които най-често стрептококи, стафилококи, коринебактерии.
Психично здраве
Постоянната нужда от телефона и грижа за неговото държане предизвикват безпокойство и намалена способност за концентрация. Особено вреден ефект имат при държане по време на шофиране със страх в шофьора да не бъде санкциониран. А емоционалните изживявания – радост или внезапни отрицателни емоции, въпреки ползване на блутут, могат да доведат до катастрофи.
Ранното ползване на телефон води до влошено развитие на мозъка, речта и паметта. Едно изследване на мозъка на Американската медицинска асоциация с РЕР-скенер показва, че ползването на мобилен телефон увеличава кислородната асимилизация. Децата са с по-тънки черепи и ранното въздействие на електромагнитната радиация от телефоните влошава комуникационните им умения и социални взаимодействия. Увеличаването на екранното им време влошава развитието на паметта, вниманието им и езикови умения. Сканирането на мозъка им показва
Преждевременно изтъняване на мозъчната кора
Децата губят способността си да запомнят телефонни номера и да разчитат карти, тъй като са станали зависими от телефоните, извършващи тази дейност.
Риск от радиация
Международната агенция за изследвания на рака (IARC) намира електромагнитното лъчение като възможно канцерогенно. Електромагнитната радиация при дългосрочна употреба на телефона има вредно въздействие върху мозъчната дейност, речта, паметта, зрението. Мобилните телефони работят с честота 450-2000МHz (най-често 800-900М Hz). С 5G тези средства ще достигнат до 300 GHz, покривайки много по-голям честотен диапазон. Самият телефон изразходва по време на разговор много повече електроенергия, отколкото когато е изключен. Въпреки малките размери и малък обем, този апарат е просто залепен за тялото ни и излъчва електромагнитна радиация.
Екологично въздействие
Производството на устройствата изисква редки метали и минерали, заради които се унищожават местообитания.
Изхвърлените стари телефони и батерии са опасни отпадъци.
Социални взаимоотношения
Недвусмислена е ролята на телефоните за разговори на отдалечени дестинации, писане на текстове и изпращане на снимки или видеоклипове на отдалечени континенти, търговски поръчки онлайн, фирмени взаимодействия. Но проучване на Университета в Есекс показва, че наличие на телефон в социалните връзки силно влошава реалните връзки с другите хора. Тийнейджърите прекарват по-малко време с приятелите си, отказват директно изучаване на чужди езици, музикални инструменти, посещение на класически концерти, литературни четения, опери, оперети, вземане на шофьорски книжки, или когато ги вземат, са с много малко практически часове.
Влошава се междуличностната близост с родители и прародители, роднини, които смятат за „дигитални туземци, аборигени“. Почти половината от милениалите – деца от т.нар. поколение Y, взаимодействат повече със своя смартфон, отколкото с родители и роднини.
Социалните мрежи
Tik Tok, Instagram, You Tube, Diskord и др. за децата не са просто забавление, а основна дигитална среда за общуване, формиране на идентичност и себеизразяване. Те представляват виртуално пространство, което имитира реалния живот, но носи рискове за психичното им здраве и безопасност, поради честото заобикаляне на възрастовите ограничения. Децата не просто използват интернет. Те живеят в него, изграждайки профили и съдържание. Влияят се от инфлуенсъри, които често се превръщат в дигитални хищници. Децата попадат на сексуален или кибертормоз, на киберомраза. Това развива у тях безпокойство, депресия, проблеми със зачитане на собствения образ и тяло, храненето, спането. Има спорадични случаи на самоубийство!
Защо Нубол Масатака се опасява, че мобилните телефони ще превърнат човека в маймуна? Този японски изследовател на когнитивните способности на приматите, език и поведение е наблюдавал при макаци в Бали кражба на телефони от маймуни, които са се научили да разпознават високата стойност на тези устройства за хората и ги използват за бартер срещу храна. Установява сходство на поведението на младото и средно поколение на хората с това на шимпанзетата. Ползвайки телефона, децата се взират като тях в небето. Повлиява говорните им умения и прави паметта им излишна. Прави ги по-малко концентрирани. Ползват се стандартни фрази, примитивни жестове и звуци. Ако това продължи, „човекът скоро ще се отучи от необходимостта да мисли“, казва Масатака и смята смартфоните за вид наркотик, който задоволява нуждата от стимулация, но разрушава традиционните човешки общностни норми. „Смартфоните правят хората глупави“. Той въвежда понятието хикимори (хора, които се изолират напълно от обществото), и Дигитален аутизъм (децата, ползващи телефони, не се научават да четат емоциите по лицата на другите).
Защита от вредите на мобилните апарати
1. Ползвайте калъф за защита от електромагнитна радиация.
2. Почиствайте старателно често телефоните си с дезинфектанти.
3. Пазете очите си от екрана – не го ползвайте нощем. Купете си защитни очила за блокиране на синята светлина. Променяйте вечер настройките на дисплея в нощен режим, за намаляване на синята светлина.
4. Отивайки при роднини, приятели, на обществени сбирки, срещи, оставяйте телефона си. Когато го ползвате, не говорете повече от 5 минути. Дръжте телефона далеч от ухото си. Най-добре е да се използва със слушалка (Hands free).
5. Децата да имат най-много 100 или 200 минути на месец. Така ще ги предпазим от увреждане на слуха и темпоралния отдел за равновесие.
6. Децата да не носят телефоните си в джобовете близо до слабинните гънки – така увреждат отрано репродуктивните си органи. Да ги носят в чантички или други високи джобове.
7. Когато, спим телефонът да не е на нощното ни шкафче, а в другата стая.
8. Да се въведе т.н. национален дигитален портфейл. В момента в България в около 35% от училищата има пълна забрана за ползване на телефони на училищната територия. Да се забранят на 100%!
9. Родителите да въведат т.н. дигитален час за забрана на ползването на телефона в нощните часове.
10. Да се въведе технически контрол, като се използва европейския цифров портфейл за верификация на възрастта при създаване на профили.