
От топлинен удар са застрашени най-много страдащите от сърдечносъдови проблеми, хипертониците и хората със затлъстяване
Каква е разликата между топлинен и слънчев удар
Топлинен удар може да се получи не само на слънце. Обикновено се получава при тежка физическа работа и спорт на пълен стомах, след употребата на алкохол, при носенето на дебели и затворени дрехи. Най-често се случва в топли и влажни помещения, но може и на открито при задушно време и висока влажност на въздуха - тези обстоятелства затрудняват отделянето на топлина от организма към околната среда. Така при топлинния удар спира отделянето на пот вследствие на дехидратация.
При слънчев удар потоотделянето не спира.
Симптоми
Първите признаци са отпадналост, сънливост, световъртеж. Телесната температура може да стигне до 41 градуса. Прегрелият се зачервява, сърцебиенето му се учестява, гади му се. Може да се появи и лека диария - в този случай не сте далеч и от загуба на съзнание.
Течностите
Тъй като жегата е двойно изпитание за сърдечно болните и хипертониците, на тях не се препоръчва да пият много течности. Единственият изход е стриктно да вземат лекарствата. А вместо чешмяна вода да пият честичко, но не в големи количества минерални вода или зелен чай.
Важно
В жегата избягвайте тежка физическа работа, намалете интензивността на тренировките. Носете леки, добре проветриви дрехи и не преяждайте. Пийте айрян или студен чай с лимон.
Първа помощ
Ако усещате, че започвате да прегрявате, съблечете всички излишни дрехи от гърба, пийнете студена вода и да се обтрийте с навлажнена студена кърпа. Непременно измерете температурата си, честотата на пулса и кръвното.
Ако пострадалият е загубил съзнание, главното е с всички достъпни средства да се свали бързо температурата до 38 градуса. Извикайте бърза помощ.