Манту
Да не забравяме за туберкулозата
Нашите прародители я наричали охтика.
По данни на СЗО през миналата година в света са диагностицирани 8.2 милиона нови случаи на туберкулоза. Половината са в Индонезия, Китай, Филипините и Пакистан, а повече от една четвърт – в Индия.
СЗО предупреди, че разпространението на заразата се дължи на 5 фактора: недохранване, ХИВ-инфекция, злоупотреба с алкохол, диабет и тютюнопушене.
Туберкулозата най-често засяга белите дробове, кости, мускули, коремни и репродуктивни органи, нервна система, кръвоносни и лимфни съдове, кожата, сърце, панкреас, щитовидна жлеза.
Предаването на заразата
Става с кашлица, кикот, говор, пеене или плюене на болни и заразени. Само при едно кихане се отделят 40 хиляди микроскопични капчици, а във всяка от тях може да има по един бактерий. Човек се заразява само от 10 погълнати бактерии.
В България се смята, че туберкулозата сред говедата са единични случаи, докато сред птиците е масова в малки лични стопанства, по-слабо се среща при свинете. Боледуват коне, кози, овце, кучета, котки. Домашните животни се заразяват от болни от туберкулоза стопани. Патици, гъски, гълъби, пъдпъдъци не боледуват. Заразата може да се пренесе и от необработено мляко или месо на заразеното животно. Всяко прясно мляко кипвайте!
Патогенеза (развой на болестта)
Туберкулозният бактерий, навлязъл в белодробната алвеола (мехурче), се размножава в ендозомите на алвеоларните макрофаги, но бактерият може да дойде в белите дробове и по кръвен път от други места на организма, или от белия дроб да отиде в други органи. Заразените клетки се натрупват в грануломи, лимфоцитите заобикалят тези грануломи и спират разпространението на заразата. Тя може да остане латентна, спяща, и да не се доразвиват симптоми, или да избуят при отслабване на организма. В центъра на грануломите може да настъпят некрози, които да оформят разрастващи се кухини-каверни, и да инфектират близкостоящи. От тук, чрез разязвените кръвоносни съдове инфекцията се разпространява в целите бели дробове и в други органи на организма и се превръща в т.н. милиарна (дисеминирана) туберкулоза. Други части от некротизираната тъкан зарастват, фиброзират в ръбцова тъкан, а други каверни се разрастват с казеозно-некротичен материал в тях. Този материал може да бъде изкашлян, а той съдържа много бактерии и е заразен. Образуват се и торбовидни разширения на бронхите – бронхиектазии, които нямат заразен материал, но често се инфектират повторно и предизвикват пневмонични инфилтрати, които пък остават като постоянна фокална (огнищна) инфекция.
Клинични болестни признаци
Отпадналост, лесна умора, безапетитие, температура 37-38 градуса, обикновено само вечер (т.н. субфебрилна температура) в продължение на няколко месеца. Обилно потене нощем, студени тръпки, намаляване на телесното тегло, продължителни белодробни бронхити, пневмонии, плеврити, деформират се пръстите на ръцете, стават синкави, подути/ (“барабанни пръсти“). Туберкулозата на други органи и тъкани дава клиничната картина като на хронично тяхно възпаление или туморен процес.
Диагностика
Активната туберкулоза има характерна клинична картина за всеки орган.
Латентната (скрита) форма се доказва:
1. Туберкулозен кожен тест на Манту.
2. Интерферон-гама тест.
3. При засягане на нервната система (тромбоваскулити или менингити) резултатът от лумбалната пункция винаги дава характерен вид или химичен и клетъчен състав на гръбначно-мозъчната течност.
Лечение
Остана в историята лечението с ПАСК, Римифон (ХИНК) и стрептомицин. Стрептомицинът със своята некротоксичност предизвика оздравяване от туберкулозата, но загуба на слух, зрение, бъбречна недостатъчност. При тежки форми на невроваскулити (наподобяват мозъчен инсулт или тумори) и при туберкулозни менингити сме си позволявали интрарахиално (чрез лумбална пункция) вкарване на стрептомицин или стрептопанат 2 пъти дневно за няколко седмици. И спасявахме хиляди животи!
Сегашна постановка: През първите два месеца се приемат рифампицин (или тубоцин), изониазид, пиразинамид и етамбутол. През следващите 4 месеца - рифампицин и изониацид, подсилване с етамбутол. При рецидив-най-малко 4 ефикасни антибиотици за 18-24 месеца.
Профилактика
Ваксина БЦЖ. У нас задължителна ваксинация е въведена в 1951 г. Първата ваксина се поставя на 2-я ден след раждане на детето. На неваксинираните трябва да им сторят това не по-късно от втория месец. На 7-месечна възраст бебето се проверява за наличие на белег от ваксинацията. На деца без белег се прави проба Манту и отрицателните, с диаметър по-малък от 5 мм, се имунизират. Децата, като навършват 7 години, също получават първо тест Манту, и, ако е отрицателен тестът, БЦЖ ваксина. Тази ваксинация създава от 60 до 80% трайна защита от туберкулоза. Ваксината се поставя строго вътрекожно в областта на рамото.
Редки са нежеланите усложнения под форма на студен абсцес, незарастващи рани, лимфаденит, келоидни ръбци, но винаги остават траен имунитет срещу туберкулозата.
От страните на ЕС ваксинацията на деца против туберкулоза е задължителна още в Румъния, Хърватска, Литва, Латвия, Испания, Полша, Дания, Словения, Словакия.
Винаги се вълнувам, когато пиша за туберкулозата. Тя ме накара да бъда винаги подозрителен, за да спася пациента. Трябва да се спазват две основни правила: Винаги мисли за туберкулоза и Винаги лекувай като туберкулоза. Това лечение ще повлияе благоприятно всяко възпаление. При много случаи сме спасявали хора, оставени на самотек, като „нелечими злокачествени заболявания“, а то се оказва т.н. мантийна туберкулоза (хроничният възпалителен процес като с мантия закрива и дава форми на друго заболяване).
От туберкулоза са починали: Христо Смирненски, който я нарича „Жълтата гостенка“, Йордан Йовков, Сава Филаретов, Марин Дринов, Любен Каравелов, Георги Раковски, Васил Априлов, Дан Колов, римския император Луций Елий, Фридрих Шилер, Фредерик Шопен, Луи Брайл, Симон Боливар, Максим Горки, Иля Илф...
Туберкулоза е имало още в праисторическата епоха
Туберкулозата се причинява от Бацила на Роберт Кох (открил го, за което получава Нобелова награда през 1905 г.). Това е аеробна неподвижна бактерия, бавно размножаваща се в организма, но оцеляваща на слаб дезинфектант и в сухо състояние със седмици.
Намерени са ДНК фрагменти на заразени с туберкулоза кости на бизон от Плейстоцена (преди 18 хиляди години), човешки гроб на починали от туберкулоза преди 9000 г. в Средиземноморието. Бактерията е намерена и в гръбначния стълб на египетска мумия от 5000 г.
Във Вавилонския кодекс на Хамурапи, в Индия, Португалия и Венеция, от древността съществуват закони болните да съобщават, че са болни, при извършване на бракосъчетание.
В края на XVII век умиращите от туберкулоза приемали за вампири. В XIX век болестта придобила романтичен характер, тъй като в последния стадий болните изпадат в еуфория.
Ваксината БЦЖ (Bacillus of Calmette and Guerin) е приложена за първи път във Франция.
Ненавиждам я тази болест!
Тя ми вгорчи юношеските години. И аз, и повечето от съучениците ми, едно гладно поколение от Втората световна война, страдахме от „жлези“, а аз прекарах и бронхопневмония, и инфилтрат. Девет месеца съм се лекувал в 1951 г. у дома с мед, натурално миризливо рибено масло, сок от зеле за обезмирисител, сурово яйце и счукана на прах черупка на яйцето, всеки ден. Нямаше антибиотици. Доставиха ПАСК в Детска противотуберкулозна болница в Троян, но мен не ме допуснаха там „като син на враг на народа“. Баща ми беше в затвора, защото не даде земята си в ТКЗС. Е, аз оцелях! Завърших годината като частен ученик. Цял живот ме тормозят тежки бронхиектазии, на които се налага да правя ежемесечен „тоалет“ с антибиотици.
Тази болест ме мотивира да уча за доктор. Като стажант-лекар във врачанския тубдиспансер в 1960 г. една млада, красива, русокоса медицинска сестра сутринта намерила бродираната си копринена кърпичка в горното джобче на престилката, нахрачена с голяма кърваво-гнойна храчка! Някоя завистничка пациентка й се изхрачила, за да я зарази, „да прекърши тази завидна красота!“ И това е характерно за клиничната картина на ТБК-болните - стават егоцентрични, враждебно отмъстителни.
Опасността от повторно активиране на болестта става при случай на срив на имунната система. Много от моето поколение развиха туберкулоза на кости, бъбреци, яйчници и тестиси.