
Витамин D съществува под няколко форми. От значение за човешкия организъм са двете от формите му D2 и D3, като D2 е от растителен произход, а D3 е с животински произход.
Човешкият организъм е в състояние да произвежда витамин D от холестерол. Витамин D е единственият витамин в човешкия организъм, който има и хормонално действие. По безспорен начин е доказано, че витамин D участва активно в регулацията на жизнената дейност на клетките. Витамин D има не малка роля в процесите на възприемчивост на организма към кожни проблеми, към болести на сърцето и ракови заболявания. Поддържа в изправност имунната система за правилното функциониране на щитовидната жлеза.
Съществуват убедителни доказателства, че ниските нива на този витамин чувствително повишават риска от развитие на рак на белия дроб, простатата и дебелото черво.
Най-важната функция на витамин D е, че той регулира количеството калций и фосфор в организма. Тези елементи са от жизнено важно значение за силни кости, зъби, а също така и за поддържане на тонуса на мускулите.
Витамин D подпомага също така регулирането на кръвното налягане и нивото на кръвната захар в организма, препятства развитието на диабет, ревматоиден артрит, множествена склероза.
Неотдавна английски учени установиха, че той играе съществена роля и за появата на депресивни състояния. Витамин D3 в съчетание с витамин К2 може да намали риска от счупвания при пациенти с остеопороза.
Нови данни, представени на Европейския конгрес по затлъстяване в Португалия, показват силна връзка между приема на витамин D на бащата и височината и теглото на детето до петгодишна възраст.
Витамин D идва най-вече от слънцето
Храни, които съдържат значителни количества витамин D са: черен дроб от риба-треска, херинга, скумрия, черен хайвер, сьомга, в гъбите. Както е видно набавянето му чрез храната не е по джоба на всеки. Значително по-ниско е съдържанието на витамин D в яйчния жълтък, кравето масло, орехите, кашкавала, месото.
Следва да се има предвид, че едва 10% от потребностите на витамин D се покриват с дневния порцион, останалите 90% се набавят с помощта на слънчевите лъчи. Очевидно няма как дневните потребности да се постигнат чрез консумираните храни. Значително по-ефективно е излагането на тялото на слънчевите лъчи.
Европейската диетична асоциация препоръчва за осигуряване на необходимото количество витамин D3 е достатъчно 3 пъти седмично около 15 минути да се оставите слънцето - този скъпоценен дар да погали за половин час кожата на тялото ви. Слънчевите лъчи ще ви заредят с тази вълшебна субстанция, вършеща истински чудеса в организма.