Внимание - кърлежи!


Болест : Лаймската болест

Последна промяна на 19 March 2025 в 23:34 42 0

Устройства за отстраняване на кърлежи


Падат дъждове, растителността избуява, времето се затопля. Децата играят навън. Родителите вечер забравят да огледат телцата им, че и себе си – за какво? За кърлежи! Немарливостта може да ни струва скъпо! Последиците – лаймска болест! Предава я твърдият еленов кърлеж, ако е заразен с бактерията, след 24-48-часов престой на кърлежа на захапаното място. Ако избързаме, ще се спасим! Оглеждайте децата и себе си веднага след завръщане от игрите и ливадите. Заразата може да се пренесе и през конюнктивата от замърсени ръце при размачкване на кърлежите при чесане.

Името на болестта идва от градовете Лайм и Олд Лайм в Кънектикът, САЩ, където е диагностицирана болестта за пръв път в 1975 г. Ранните симптоми след инкубационен период от 3-30 дни са висока температура, втрисане, главоболие, конюнктивит, глухота, може и лицева парализа, прострация, депресия и характерни местещи се червени петна по кожата (Еритема мигранс). Нелекувана, болестта се проявява с болки по мускулите, ставите, миокардити на сърцето, възпаление на лимфните съдове и възли, и остри или хронични увреди на периферната и централна нервна система.

В кръвта на болния се изработват имунни тела, чиито тестове може да потвърдят диагнозата. Хора с добър имунитет може да не се разболеят, но борелиите остават в тялото (има и серумни антитела) и при отслабване на организма хората страдат. Може да протече и безсимптомно, и след месеци и години, когато се развият неврологични увреждания, болният да си спомни, че е бил хапан от кърлеж. Особено често се намират серумни антитела при развитие на болестта МС (Дисеминирана склероза).

Неврологични увреждания: болестта може да започне още в първата седмица с лицева парализа (фацилис), тригеминална невралгия, или неврит на очния нерв, на слуховия, които бързо отшумяват. Може да се развие и тежък менингоенцефалит, понякога смъртоносен. Развива се тежък полиневрит на долни или и на горни крайници, с болки, изтръпване, парене, мравучкане, парализи, междуребрена невралгия (като сърдечна болка, стягане в гръдния кош), главоболие, световъртеж, оглушаване, смутено зрение. Оплакванията може да отзвучат и да се подновят след месеци или години отново като хронична форма на Дисеминирана склероза с увреждане и на периферната, и на централната нервна системи.

Как да се спасяваме? Най-важна е профилактиката: периодично окосяване на тревата в паркове и градини, и пръскане с антипаразитни и пестицидни средства. Някои препоръчват отглеждане на токачки, които изяждат кърлежите (и освен това птиците са с вкусно незаразено месо и яйца).
Когато стопаните работят в градината и на полето, трябва да използват защитно облекло: шапка, маска, ръкавици, гумирани панталони, ботуши, напръскани с антипаразитни средства (напр. перметрин).
Туристите да закриват голите места на кожата, да лягат върху постелки, а не в тревата! Да се проверяват сами или един друг на голо тяло за евентуално впили се кърлежи. Родителите да проверяват всекидневно играещите навън деца. Да се вземат мерки за домашните любимци – задължително ги обезпаразитявайте с капки или предпазни каишки, които се продават във ветеринарните аптеки.

Впилият се кърлеж да се премахне най-късно до 24-я час! Да не се чакат часове след намазване с мас или спирт на мястото, където е кърлежът. Той няма да падне сам! Да се хване с пинсета, щипка или ръка с ръкавица и да се издърпа леко нагоре. Грешно е приетото завъртане на кърлежа в посока обратна на часовниковата стрелка. След това мястото да се огледа дали не са останали части от кърлежа. В такъв случай се отива веднага при хирург.
След пълно изваждане мястото се маже с йод. По аптеките се намират набори от пинсета, лупа и дезинфектант, или комплектчета от кози крак за кърлежи (във ветеринарните магазини).

Извадения кърлеж поставете с пинсета в добре затворено бурканче и го занесете в Центъра по заразни и паразитни болести в София, където, срещу заплащане, ще бъдете информирани дали кърлежът е заразен с Лаймска болест. Ако няма да го изследвате – увийте го в хартийка и го изгорете.
Има за домашните животни и ваксина - храна, която се поставя в техните хранилки.
Произведени са и ваксини за хора – вкарва се протеин от Бактерията на Бъргдрфър и се изработва имунитет срещу нея. Тя обаче не лекува поразената нервна система.

Лечението на Лаймската болест да се извършва само от лекар-инфекционист или невролог, за предпочитане в Инфекциозно отделение (Има клинична пътека по НЗОК). Забранено е самолечението. Прилагат се полусинтетичните пеницилини, цефалоспорини, макролиди, флуороквинолони. При безсимптомни форми добре е да се проведе едноседмичен курс с доксициклин. Ако се наложи – да се продължи с амоксицилин, азитромицин (азакс). При тежки форми е необходима комбинация от най-малко три антибиотика едновременно за пълно излекуване. Лечението трае 1-4 седмици, но не повече от 28 дни. Кортикостероиди минимум 21 дни.

Ако е доказана диагнозата Лаймска болест при бременна жена – обезателно да се приложат антибиотици, иначе бактерията ще премине през плацентата в детето.

Симптоматични средства. Години след проведеното лечение, организмът ще показва стойности на гамаглобулинни нива от типа на Igm и IgG и те остават като късен диагностичен тест. При излекуване изчезва първо Igm, а IgG изчезват след няколко години, или не изчезват.

Ранната диагноза може да се направи с ДНК на бактерията (PSR), имуно-флуоресцентно есе, имунобластен тест, но серологичните тестове може да са отрицателни, въпреки наличието на бактерията. Необходими са 4 седмици за изработване на антитела и затова тестовете да се правят след 28-я ден. Ако резултатът е отрицателен - да се повтори след един месец. Повторен отрицателен тест е сигурен, че липсва бактерията. Изследването става с имуноензимен метод за търсене на Igm и IgG. Тогава лечението да се извършва на базата на клиничната симптоматика. След 3-годишно лечение болестта е нелечима и остават само хроничните изменения на очи, уши, мускули, стави, периферна и централна нервна система.