Западнонилска треска


Болест : западнонилска треска

Последна промяна на 05 September 2024 в 08:52 27 0

Напоследък се наблюдава нарастване на случаите от това заболяване в райони, близки до нас (Гърция, Албания, Румъния, Украйна и др.).

Западнонилската треска е остро инфекциозно вирусно заболяване, пренасяно от комари. Специфични симптоми са увреждане на централната нервна система, кръвоносните съдове и лигавиците. Характерни са главоболие, продължителна треска с втрисания, силни мускулни и ставни болки.
Диагнозата включва откриване на вируса и антитела към него в кръвта. Не е разработено специфично лечение, то е само симптоматично.
Откриването на вируса и описанието на болестта датират от 1937 г., в резултат от проучване в Уганда. Сезонността на заболяването съответства на времето на размножаване на комарите, което настъпва в края на юли до октомври. Съществува тенденция към по-голяма чувствителност при деца в ендемичните райони.

Причинителят
е флавивирус. Има 7 вида вируси, първият генотип е най-често срещаният. Преносители на вируса са кръвосмучещи комари от рода Culex, Aedes, както и други видове. В тялото на преносителя вирусът засяга нервната система и слюнчените жлези, така че се предава заедно със слюнката при ухапване.
Изложени на по-висок риск от заболяване, особено за развитие на менигит, са хора над 60 години и пациенти със захарен диабет, артериална хипертония, хроничен вирусен хепатит С, бъбречна, сърдечно-съдова патология, преминаване на курс по химиотерапия при злокачествени новообразувания, злоупотребяващи с алкохол, реципиенти на донорски органи. Потенциално податливите професии включват медицински работници, лаборанти, ветеринарни лекари, работници в кланици и фермери.

Развитие на заболяването
След като вирусът попадне в организма след ухапването от комар, той навлиза в лимфните възли, а след това и в кръвта (виремия).Така флавивирусът се разпространява в редица органи, включително бъбреците и далака. След 6 дни от момента на инфекцията инфекциозният агент изчезва от периферната кръв и прониква в мозъка. Това явление не винаги се наблюдава, в нормално състояние на имунната система виремията не води до увреждане на централната нервна система. Вирусът проявява тропичност (афинитет) към съдовия ендотел и може да персистира в тялото в продължение на 1-2 месеца или повече.

Има две форми на заболяването
Безсимптомна. Според данни на СЗО в 80% от случаите липсват симптоми. В такива случаи заболяването може да бъде открито само ретроспективно чрез доказването на антитела към определен щам на вируса.
Манифестна (клинично проявена). Тя се разделя на западнонилска треска, засягаща централната нервна система (менингит, менингоенцефалит), и на грипоподобна форма. Сред имунокомпетентните индивиди последните преобладават. Смята се, че невроинвазивните форми представляват до 50% от клинично изразените случаи на инфекцията.

Симптоми
Инкубационният период (от момента на заразяването до появата на първите симптоми) обикновено е 3-16 дни, но може да продължи до 60-90 дни. Заболяването започва остро, с рязко покачване на телесната температура до 38,5°C и повече, втрисане, болки в мускулите и ставите, силно главоболие, локализирано главно в областта на челото, намален апетит, болка в лявата половина на гръдния кош. Има болезненост и сухота в гърлото, по-рядко суха кашлица. В 5% от случаите се появява обрив по кожата под формата на петна, кожата и лигавиците се зачервяват. Заболелите се оплакват от болка при движение в големите стави, запек, понякога диариен синдром, гадене и повръщане, дифузна коремна болка.

Усложнения
Основните заплашителни състояния, които се развиват по време на треската, са оток на мозъка, мозъчни кръвоизливи, сърдечно-съдова недостатъчност, хипостатична пневмония и други вторични бактериални гнойни усложнения.

Диагноза
Задължителна е консултация със специалист по инфекциозни болести, с невролог - ако има симптоми на увреждане на централната нервна система, с дерматолог - ако има обрив.
Значителна роля в диагностиката играе събирането на епидемиологична информация със задължително изясняване за епизоди на посещения в ендемични зони.
Изолирането на вируса от кръвта с помощта на PCR (ПиСиАр) е възможно още от 4-9-ия ден от началото на заболяването. Има възможност за PCR определяне на вируса в урината.

Лечение
Всички пациенти, за които има съмнение за западнонилска треска, се хоспитализират. Ако неврологичните симптоми прогресират, лечението се извършва в интензивно отделение.
Няма специфично лечение на западнонилската треска. В някои проучвания употребата на алфа-интерферон лекарства, вирусни неутрализиращи моноклонални антитела, е дала добри резултати. Провежда се симптоматично лечение с антипиретици, съдови протектори, седативни, диуретични лекарства, извършва се инфузионна детоксикация.

Профилактика
Навременното лечение намалява рисковете от усложнения и спомага за пълното възстановяване в рамките на около 10 дни. При наличие на неврологични симптоми периодът на възстановяване се увеличава до 30 дни или повече. Смъртността от невроинвазивна западнонилска треска достига 20%, обикновено свързана с парализа на дихателните мускули.
Не е разработена специфична профилактика за хора. Една от причините за липсата на човешка ваксина е високата вариабилност на вируса. Методите за неспецифична профилактика на заболяването включват навременно откриване и изолация на пациентите, ветеринарен контрол върху популациите на диви птици и домашни животни, защото те служат като резервоар на инфекцията, откъдето тя се предава на комарите, контрол на комарите (дезинсекция, мрежи против комари, защитно облекло, репеленти).