Ноктите на здравия човек са гладки, матово блестящи, с равномерен розов цвят.
Надупченият нокът подсказва патология на далака. Веднага идете на лекар.
Сухите кутикули са почти нормално явление. По простата причина, че кожата около ноктите е твърде тънка и ако не се хидратира с крем, започва да се цепи. Най-неприятното е това, че мястото може да се превърне във входна врата за патогенни микроби. Ето защо разранените кутикули често стават причина за възпаления около нокътя или на целия пръст.
Крехките, разслояващи се нокти говорят за липса на витамин Д, който подпомага пълното усвояване на калция. Наблягайте на рибеното масло, дроба от треска и яйчните жълтъци.
Бледите нокти обикновено указват анемия.
Пожълтелите нокти са сигнал за неприятности с черния дроб.
Синкавите нокти говорят за болести на белите дробове и сърцето.
Белите петна по ноктите свидетелстват за недостиг на витамин А и витамини от групата В, гарантират структурната цялост на повърхностните тъкани, в т.ч. на кожата, ноктите и косата. Не е проблем да си ги доставите с храната – млечните продукти, яйцата, месото, рибата, пилешкото и спанакът са на вашите услуги.
Какви са по-сериозните случаи?
Вдлъбнат нокът. До подобна форма се стига при омекване и изтъняване на нокътната пластина. Ако не става въпрос за наследствена особеност, вдлъбнатият нокът издава недостиг на желязо и атрофия на лигавицата на храносмилателния тракт.
Двуцветен нокът. Побеляването на близката до кутикулите част се нарича симптом на Тери. Появява се при сърдечна недостатъчност и цироза на черния дроб, съпроводени с недостиг на белтъчината албумин.
Кафяв нокът. Хиперпигментацията на нокътната пластина е първият признак на бъбречната недостатъчност. Може и да говори и за излишък на желязо в организма или за отравяне с арсеник.