Какво представляват алогенните трансплантации

Факт лист
Болест : кръвни злокачествени заболявания -левкемии и една част от лимфомите.

Последна промяна на 25 March 2025 в 14:37 25 0

Какво представляват алогенните трансплантации
При алогенните трансплантации се извършва трансфер на съвместими стволови клетки от друг човек (близък роднина – брат, сестра, майка, баща - или непознат).

Какъв е алгоритъмът на алогенните трансплантации
1. Намиране на подходящ донор
2. Вкарване на пациента в ремисия.
Това е едно от най-важните условия, за да бъде успешна трансплантацията. Процесът е дълъг и непредвидим. При някои деца се случва по-бързо, при други по-бавно. Има пациенти, при които трябва да се включат допълнителни лекарства или технологии (клетъчна или имунотерапия).
3. Взема се от донора или костен мозък (като тъкан), или се събират стволови клетки от костния мозък, посредством специална апаратура.
4. На пациента се прилага химио или лъчетерапия, която има за цел да унищожи болния костен мозък и да освободи място за новите стволови клетки.
5. Осъществява се самата трансплантация, която представлява нещо като кръвопреливане.

Кога се разбира дали трансплантация е успешна?
Най-рисковият период е разделен на два етапа:
Първият е до възстановяването на костния мозък на пациента. Периодично се следи дали присаденият костен мозък няма да влезе в някакъв имунологичен конфликт с пациента (т.нар. болест на присадката срещу приемателя) или за някакво друго усложнение.
Вторият, малко по-дълъг критичен период, са първите 100 дни. Ако всичко е наред през тях, значително намалява рискът от сериозни усложнения.

Какви заболявания се лекуват с алогенна трансплантация?
Алогенна трансплантация се прави при кръвните злокачествени заболявания -левкемии и една част от лимфомите. Също така при някои доброкачествени като биологична характеристика заболявания, но злокачествени като протичане - напр. тежките форми на апластична анемия, някои имунни дефицити, някои метаболитни заболявания.
В България най-често се прилага при деца с левкемии и лимфоми. Това е единственият метод за пълно излекуване на пациенти, при които е настъпил рецидив.

Колко вида костно-мозъчни трансплантации съществуват?
Автоложна трансплантация - използват се собствени клетки на пациента.
Алогенна трансплантация – използват се съвместими клетки от друг човек
Хаплоидентична трансплантация - няма пълна съвместимост със стволовите клетки на донора.

В Клиниката по детска клинична хематология и онкология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ са въведени и се практикуват успешно всички видове костно-мозъчни трансплантации при деца.