Лекари от ИСУЛ: При множествен рак на гърдата не е задължително органът да се отстранява


Болест : множествен рак на гърдата

Последна промяна на 20 September 2024 в 06:39 46 0

На Европейския конгрес за рак на гърдата, най-авторитетния европейски форум в тази област, който се проведе наскоро в Берлин, д-р Славяна Ушева и д-р Йоана Милушева представиха анализ, сравняващ резултатите при пациентки с множествен и унифокален (само на една локация) рак на гърдата, чиято млечна жлеза е била съхранена след операцията.

Става въпрос за изключително мащабно и трудоемко проучване, което обхваща 700 пациентки, които са се лекували от рак на гърдата през последните 10 години в Центъра за комплексно лечение на туморите на млечната жлеза в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“. Д-р Ушева и д-р Милушева бяха единствените български представители, допуснати да презентират резултатите си на престижния форум, който обединява всички научни постижения в света в тази област.

Изследване в такъв мащаб се прави за първи път в България и е рядкост дори за реномираните клиники в Европа. То недвусмислено показва, че няма сериозна статистическа разлика в постигнатите дългосрочни резултати между двете групи пациентки. До скоро се смяташе, че наличието на повече от един тумор в гърдата е категорична индикация за премахването й. С проучването си специалистите на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ показват, че при правилно подбрана група от пациенти и правилно изпълнен терапевтичен план това не е необходимо.

„Нашето проучване променя парадигмата за това заболяване. До скоро наличието на няколко образувания в гърдата автоматично означаваше премахване на гърдата. Вече имаме доказателства за съхранението на този толкова важен за всяка жена орган. Разбира се в селектирани случаи. Това по никакъв начин не компрометира дългосрочните резултати при тези пациенти. Условието е да се постигне онкологична сигурност и приемлив естетичен резултат. Благодарение на мултидисциплинарния подход, който прилагаме в нашия център, резултатите ни са съвместими с водещи световни центрове“, обяснява д-р Ушева, която е една от малкото млади жени-лекари у нас, посветили се на хирургията на рака на гърдата.

Центърът за комплексно лечение на туморите на млечната жлеза има разработен алгоритъм, следващ последните световни тенденции при лечението на различните форми на рак на гърдата. В повечето случаи туморът първо се третира с онкологична терапия и, чак след като се е стопил или силно е намалил размерите си, се пристъпва към хирургично отстраняване на участъка, в който се е намирал. При пациентки, които се отговорили положително на лечението, това позволява да се съхрани гърдата, с минимален риск от рецидив. Все пак важно уточнение е, че предоперативната терапия не е подходяща за всеки и е въпрос за индивидуална преценка.

„Доказано е, че провеждането на предоперативно лечение намалява значително риска заболяването да се върне отново или да се разпространи. Това е абсолютно категорична статистика! За съжаление в България все още има центрове, в които първо режат, а след това лекуват. И тук искам да подчертая, че основна роля за това има хирургът. Обикновено първата среща на пациента в България е с хирурга. Ако д-р Ушева първо не водеше за консултация с мен или с д-р Атанасова (началник на Отделението по медицинска онкология) всяка жена, тези пациенти щяха да бъдат лишени от възможността да получат по-добри резултати“, убедена е д-р Милушева, която специализира онкология с фокус върху карцинома на гърдата, в Клиниката по медицинска онкология на ИСУЛ.

Резултатите, които са представили пред колегите си в Берлин д-р Ушева и д-р Милушева са наистина впечатляващи. 85,1 % е релативният дял на преживелите 5 години след лечение пациентки с множествен карцином и запазена гърда.

„Има пациентки, при които отстраняването на гърдата не само е излишно, но води и до тежки последици за тях, тъй като се сриват психически. Това е нещо, което само една жена може да разбере за друга жена“, обяснява д-р Милушева. Тя не крие, че за нея психическото състояние на жената е не по-малко важно от медицинското и затова посвещава часове наред, за да им вдъхне надежда. „Един мъж би казал – какво, като ти окапе косата, нали пак ще порасне. За една жена обаче този факт не е толкова лесен за преглъщане. Още по-трудно е да свикнеш с факта, че ще ти отрежат гърдата“.
Освен с постигнатите резултати, талантливите ни медици са впечатлили журито на престижния международен форум и с това, че работят заедно в мултидисциплинарен тандем.
„Колегите бяха много приятно изненадани, че ние познаваме пациентите във всеки един аспект – както в хирургичното лечение, така и в системната терапия. В нашата област това е залог за успех“, категорична е д-р Ушева, която преди две години беше удостоена с приза „Ти си нашето бъдеще“ на традиционните награди на БЛС „Лекар на годината“.

Д-р Ушева и д-р Милушева работят в тандем вече 4 години като част от мултидисциплинарния екип на Центъра за комплексно лечение на туморите на млечната жлеза под ръководството на проф. д-р Теофил Седлоев и д-р Марияна Атанасова. Неизменна част от него е и д-р Йордан Спирдонов – един от най-изявените специалисти по образна диагностика у нас.