Те са алтернатива на чекръкчии и масажисти, като гарантират безопасно лечение на пациентите
20 години от основаването си празнува Българското дружество по мануална медицина на вертеброгенните заболявания (БДММВЗ). Първи председател на БДММВЗ е доц. д-р Величка Мълчанова, която е и основоположник на школата по мануална медицина в неврологията. А от 2012 г. досега председател е неврологът д-р Мариета Караджова.
Юбилеят бе отбелязан с Научно-практическа конференция по мануална медицина (1 – 3 ноември) във Велинград, където е основано дружеството на мануалните медици. Там бе разрязана и празничната торта.
За 20 години БДММВЗ е организирало 22 конференции, като пет от тях са с чуждестранни гост-лектори от европейската организация по мануална медицина (ESSOMM), на която Българското дружество е член от 2021 г., и от световната организация FIMM.
Председателят на Европейското научно дружество по мануална медицина проф. Херман Лохер от Германия почете юбилея на българските си колеги, като дойде на конференцията и изнесе лекция на тема „Диагноза и лечение на функционалните нарушения в цервикалния гръбнак с акцент на мобилизации и неврофизиологични техники“. Координаторът на ESSOMM – д-р Михаела Хабринг от Австрия – също бе гост на конференцията и проведе уъркшоп за диагностика и лечение на дисфункциите на сакроилиачната става. Гостите демонстрираха нови мануални техники.
От българска страна д-р Радостина Симеонова показа възможностите на мускулно-скелетната ехография при диагностиката и проследяването на пациенти с вертеброгенни болкови синдроми в лумбалния отдел на гръбнака, а д-р Мариета Караджова представи стратегията за проследяването на пациентите с вертеброгенна болка, за да се избегнат рецидиви, и се аргументира с резултати от ретроспективно едногодишно проучване на тези болни. Стана ясно, че вертеброгенни са всички болки, произхождащи от гръбнака – може да е и главоболие, и болка в сърцето, и болка в корема, и болка в ухото.
„Нашето дружество обединява над 50 лекари от различни специалности – невролози, физиотерапевти, ортопеди и общопрактикуващи лекари. Всички те са преминали допълнителна квалификация от 300 учебни часа по мануална медицина в четири модула в продължение на две години, като последният засега курс завърши на 12 октомври 2024 г. Това е голяма инвестиция на време и усилия, но ни дава компетентността да открием с помощта на мануалната диагностика точно от кое ниво на гръбнака се излъчва болката в шията, гърба и кръста. С колегите знаем да подбираме най-щадящата и безопасна техника от мануалната терапия, за да освободим притиснатите окончания за болка, причиняващи страданията на пациентите. Ние сме алтернатива на чекръкчии, масажисти и кинезитерапевти, които работят без обучение, диагноза и образни изследвания, и затова няма как да отсеят противопоказанията за тази терапия. Нашето дружество гарантира високото ниво на професионална квалификация на мануалните медици и безопасно лечение на пациентите“, категорична е д-р Мариета Караджова.