
Сънят е директно свързан с изработката на мелатонин – този хормон отговаря за това човек пълноценно да си отпочине и продуктивно да бодърства, отговаря за нормалното състояние на нервната система. Голяма част от него се изработва в пълна тъмнина – сривовете в тази система могат да доведат до нарушение на циклите и безсъние.
Вече е установено, че синият цвят на смартфона, на телевизора също излъчват синя светлина, която потиска хормона на съня и възбужда нервната система.
Учени обаче твърдят, че постоянното проверяване на часа нощем предизвиква стрес и безсъние. Американският професор Спенсър Доусън от Университета в Индиана се занимава с изучаване на безсънието. Той анализирал анкетите на пет хиляди души с нарушение на съня, в които те описвали как се държат преди заспиване. Резултатите показали, че тези, които често поглеждат към часовника в опит да заспят, по-често употребяват сънотворни препарати. Постоянният контрол, постоянното мислене за това колко време е изгубено в опитите да заспи, пресмятането колко остава до сутринта, до събуждането – всичко това прави човека нервен и отдалечава момента, в който действително ще задреме и ще се потопи в така жадувания сън.
Психолозите отбелязват, че почти всеки човек проверява на телефона си примерно колко време му е нужно, за да се наспи и да се събуди сутринта свеж и бодър. Ако, поглеждайки часовника преди заспиване се окаже, че имате достатъчно време да се наспите, не се насилвайте да заспите и да спите повече. Ако обаче часовникът показва, че ви остава малко време за сън, че скоро ще трябва да ставате, само ще засилите негативните си очаквания. В такава ситуация е много голяма вероятността сутринта да се събудите уморени и то само защото непрекъснато сте поглеждали часовника, тормозейки се, че още не сте заспали.