Новите болести и това, за което не се говори


Болест : коронавирус

Последна промяна на 04 March 2020 в 07:35 982 0

Коронавирусната инфекция нагнети света с прекомерно напрежение, достигащо в много случаи до истерия и паника. И това много напомня за появата на СПИН преди няколко десетилетия, както и на тежкия остър респираторен синдром (ТОРС) и атипичната пневмония (САРС) след това. Нещата и в трите случая поразително си приличат - раздуване на истерия, изкарване на преден план на „нов“ и „тайнствен“ вирус, спешно създаване на диагностични тестове и разработване на скъпо струващи ваксини и лекарства. Някои конспиративно настроени люде виждат зад фасадата на ситуацията милиардите печалби за фармацевтичните концерни, както и значителното допълнително финансиране на правителствени и неправителствени структури, на които се възлага да разработят методи за контрол върху епидемичното разпространение на болестта. Така че за всички тези субекти случващото се е добро дошло, колкото и да звучи цинично. Но и истината често има такъв оттенък.

Вторачен в броенето на болните и умрелите от коронавирусната инфекция, светът сякаш се оказва сляп за факта, че ежегодно от инфекциозни заболявания в света умират около 20 милиона души. Голяма част от тях са починалите от "обикновен "грип. Това само като обективно сравнение дали коронавирусната инфекция е „най-страшната“ и с нея идва краят на света.

Спомням си за една интересна статия в медицинското списание „Британски медицински журнал“ (British medical journal), която беше озаглавена „Търговия с болестите. Фармацевтичната промишленост и продаваемите болести“. Тя беше публикувана през 2002 г., когато светът беше обхванат от паниката относно САРС, но и сега ми се струва, че статията е напълно актуална. В нея беше казано, че фармацевтичните компании „имат пръст“ в маркетинга сред населението на т.н. продаваеми болести. На практика се получава така, че социалната конструкция на болестта бива заменена с нейната корпоративна конструкция. В такива случаи групи и/или компании са събрани в оркестър, който движи определени корпоративни интереси. Корпоративните интереси биват прокарвани, като се използват връзките им с широката публика и маркетинговата инфраструктура. Ключова стратегия на тези алианси е масираното въздействие върху населението чрез средствата за масова информация. Съобщенията в медиите започват да приличат на сводка от фронта по време на война. Така се стига до обработването на световното обществено мнение с една единствена новина – коронавирусната инфекция. Такава тактика се основава на това, че хората имат нагласата да се вълнуват повече относно непознатото и неочакваното.

В тази връзка е логично да си зададем въпроса има ли на практика нов вирус и нова болест? Засега липсват каквито и да е убедителни доказателства в тази насока. Самото описание на сегашната инфекция прилича на множество съществуващи болестни синдроми. На практика болестта няма нито един отличителен симптом, който да е различен от тези на грипа при различните форми на неговото протичане. Показателно е, че от грип в САЩ през годината на разпространението на „новата и страшна“ САРС (2002 г.) са умрели 26 хиляди души, а от САРС - 300 души в целия свят. Засега коронавирусната инфекция от 2019 г. има само кодово название. Но ако се позовем на практиката относно грипа името на болестта би следвало да бъде „короновирусна инфекция тип Ухан“.

Затова относно сегашната коронавирусна инфекция тип Ухан е логично е да се мисли, че и в този случай става дума не за някакъв нов, тайнствен вирус, а за модифициран вариант на познат вид корона вирус с широка циркулация сред много животински видове . Друг е въпросът, че появата на нов мутант с повишени болестотворни качества може да възникне както в хода на естествената вирусна циркулация в природата, но също така и по сравнително лесен вече начин в лабораторни условия. В тази връзка съществуват догадки, че чрез методите на генното инженерство в света се разработва (или вече е разработено) биологично оръжие с етническо избирателно действие. Най-често обект на такива манипулации са микроорганизми, които са патогенни за различни животински видове, но не представляват проблем за хората. Чрез манипулации в техния геном се вместват гени, които им придават нови патогенни качества, които могат да се проявят вече и спрямо човешката популация. Практиката показва, че такива хибриди имат изключително опасно действие.

Що се касае до безпокойството относно „новата“ коронавирусна инфекция трябва да се има предвид, че най-голямата опасност в случая е изкривената информация и оценка, поднесени като загриженост и тревога, които преминават в панически действия извън нормалните измерения на конкретната ситуация.

Виж още за: