НЗОК вече реимбурсира всички методи за лечение на епилепсия


Болест : епилепсия

Последна промяна на 22 January 2021 в 21:34 602 0

Всички методи за лечение на епилепсия вече се реимбурсират от НЗОК. Досега здравната каса покриваше лечението с медикаменти, както и хирургичните интервенции за повлияване на пристъпите. България беше единствената страна от ЕС, в която възрастните пациенти трябваше сами да заплащат устройството за стимулация на вагусовия нерв (СВН). При тази интервенция подкожно, на гърдите на пациента, се поставя малък генератор на импулси, който е свързан с левия вагусов нерв. На определени интервали устройството изпраща сигнали до нерва и посредством него - до мозъка, чиято цел е да десинхронизират импулсите, които пораждат епилептични пристъпи.

СВН се използва тогава, когато всички други средства за лечение вече са изчерпани: пациентът не се повлиява от лекарства, а оперативна интервенция с цел премахване на епилептогенната зона е невъзможна.
„СВН е лечение на последен избор, т.е. когато нямаме никаква друга възможност“, обясняват доц. Красимир Минкин и доц. Петя Димова. Екипът на доц. Димова и доц. Минкин е единственият у нас, който се занимава с хирургия на епилепсията. Те уточняват, че за разлика от хирургичната интервенция, която, при правилна индикация и подбор, при 70% от пациентите води до пълно спиране на епилепсията, при СВН ефектът не е толкова добър. „Методът е ефективен при 50% от пациентите, като намалява пристъпите наполовина. Това означава, че ако до вчера сте имали припадъци всеки ден, те ще станат през ден; или че ако са били десетки на брой, могат да станат единични. Лечението е палиативно, но за хора с тежки и/или много чести пристъпи тези промени са съществени“.

Досега у нас СВН се покриваше само при деца, от Фонда за лечение на деца. НЗОК вече ще  процедурата при 10 възрастни пациента годишно.
Преди да им бъде имплантирано устройство, чиято цена е около 40 000 лв., пациентите трябва да преминат през серия от изследвания, които да докажат, че никой от останалите налични методи за лечение не работи. Задължителен сред тези методи е продължителната видео ЕЕГ, която се провежда единствено в Референтния център по функционална и епилептична хирургия към УМБАЛ „Св. Иван Рилски“.

Много е важно методът СВН да се прилага само от специалисти, които разбират от него, защото в миналото е имало спекулации. Оперативната техника не е сложна, но тук ключовият момент е правилната диагностика, обяснява доц. Минкин, който заедно с доц. Димова вече повече от 10 години се занимава с този проблем.

Хората с епилепсия в България са около 50 000 души, като при 25% от тях заболяването не се повлиява от медикаментозно лечение. Медикаментозната резистентност се смята за доказана, когато два подходящи и правилно приложени медикамента не са довели до задоволителен контрол на епилептичните пристъпи. Това означава около 10 000 пациенти в България. Точно при тях трябва да се направи преценка, дали резекцията на епилептогенната зона би направила заболяването им по-леко или дори е възможно да спре епилептичните пристъпи. За съжаление при част от болните това е невъзможно: или защото епилептичните огнища са няколко и следователно се налага прекалено голяма резекция на мозъка, или защото са разположени във функционално важна зона, в която интервенцията крие риск от увреждания. Точно в този момент идва на помощ ДВС.


Eдинственият в България специализиран център по хирургия на епилепсията функционира от 2008 г. към Клиниката по неврохирургия на УМБАЛ „Св. Иван Рилски”-София. Откакто е създаден, в него са оперирани около 300 пациенти, при над 70% от тях е постигнат пълен контрол над епилептичните пристъпи, като тази ефективност е съизмерима с резултатите на водещите центрове по света.