Рискът за пушачите да развият заболяването е 13,3 пъти по-висок
В София се проведе семинар за журналисти на тема „Какво трябва да знаем за рака на белите дробове?“. Той се организира от биофармацевтичната компания АстраЗенека България по повод Месеца за борба с рака на белите дробове – ноември.
Д-р Мила Петрова
Д-р Мила Петрова, медицински онколог в МБАЛ „Надежда“ - София, отбеляза, че ракът на белия дроб се дели на 2 вида – дребноклетъчен и недребноклетъчен. Заболяването започва развитието си в белите дробове, но може да се разпространи и в други части на тялото. Почти винаги то започва в стените на белите дробове (бронхи или бронхиоли) или във въздушните торбички (алвеоли).
Симптомите при рак на белия дроб са продължаваща кашлица, затруднение в дишането, гръдна болка, прогресираща загуба на тегло. Около 25% от пациентите с диагностициран белодробен карцином нямат симптоми.
Заболяването се диагностицира чрез образни изследвания - чрез рентгенова снимка на гърдите, компютърна томография или PET скенер (позитронно-емисионна томография). Реалната диагноза се поставя, след патологично изследване на тъканен материал взет посредством иглена биопсия, бронхоскопия или торакоцентеза в зависимост от конкретния пациентски случай.
„В допълнение към патологичното изследване, съвременните методи на диагностика изискват изследване и на така наречените предиктивни биомаркери. Това е важно, за да може впоследствие пациентът при наличие на такъв биомаркер, да получи възможност за персонализирана терапия“, каза д-р Петрова.
Най-честият рисков фактор за рака на белия дроб е тютюнопушенето. Проучванията сочат, че относителният риск за развитие на заболяването при пушачите се увеличава с 13,3 пъти в сравнение с непушачите. Други рискови фактори за рака на белия дроб са хроничната обструктивна белодробна болест, замърсяването на въздуха, някои химикали (азбест, арсен, никел и т.н.), радиацията и фамилното предразположение.
По данни, публикувани на сайта на Global Cancer Observatory (GLOBOCAN) , през 2018 г. в световен мащаб са регистрирани приблизително 2.1 млн. случая на белодробен карцином и 1.8 млн. смъртни случая вследствие на заболяването. Повече от 58% от всички случаи на заболяването в света, възникват в Азия . Статистиката за Европа за миналата година отчита 387 913 смъртни случая от белодробен карцином, което представлява 20% от всички свързани с онкологични заболявания смъртни случая .
В България ракът на белия дроб е най-честата причина за смърт от злокачествените заболявания при мъжете и на трето място при жените. Данните сочат, че близо 70% от пациентите се диагностицират в напреднал стадий на заболяването (I стадий – 6%, II стадий – 9%, III стадий – 28%, IV стадий – 38%, неуточнен стадий – 19%). Това е и причината 5-годишната преживяемост при белодробен карцином в България (6,50%) да е приблизително два пъти по-ниска от тази в Европа (12,60%).
„Тревожното нарастване на заболеваемостта от рак на белия дроб в световен мащаб стана причина за създаването на Алианс за борба с рака на белия дроб в началото на месец юли тази година. Партньори на инициативата са Международната асоциация за изследване на рака на белите дробове (IASLC), Guardant Health (иновативна диагностична компания), Глобалната коалиция за рак на белите дробове (GLCC) и AstraZeneca. Нашата амбиция е да елиминираме това заболяване като причина за смърт. Първата цел на Алианса е да се удвои петгодишната преживяемост при пациенти с рак на белия дроб до 2025 г.“, каза Зоя Паунова, изпълнителен директор на АстраЗенека България.
Зоя Паунова
Трите основни приоритета на партньорите-учредители на Алианса са: увеличаване на скрининга и ранна диагностика; реализация на иновативни терапевтични подходи; подобряване на качеството на грижите за пациентите с рак на белия дроб.