
Чаят от мента е добре позната успокояваща напитка. Има благоприятен ефект върху нервната система.
Ментата притежава тонизиращ ефект и помага за предотвратяване на здравословни проблеми като възпаления, инфекции, храносмилателни дисфункции, диабет и други.
Мента при кожени заболявания: Ментата отдавна се използва при грижа за чувствителна кожа. Растението има тонизиращ ефект върху кожата, облекчава сърбежа и се бори срещу обриви и зачервявания.
Настойка от мента: вземаме 1 с. лъж. изсушени листа от мента. Изсипете вряла вода и оставете за 30-40 минути да се запари, прецедете. Използва се като лосион за лице и тяло.
При диабет: Смес от ментови листа и натрошени корени от глухарче. Смесете 3 ч. лъж. листа от мента с 1 ч. лъж. корени от глухарче, варете 5-7 минути и запарете половин час. Използвайте преди хранене, 2-4 пъти на ден.
За подобряване на съня: Щипка листа от мента поставете в чаша с чай (всякакъв). Изпийте непосредствено преди лягане.
При гадене, чревни спазми, киселини: В половин литър вряща вода добавете 2 ч. лъж. изсушена мента, оставете 15 минути, след което прецедете. Приемайте 4 пъти дневно по 50 мл.
Спазми, ревматични и артритни болки, възпаления на кожата и сърбеж: вземете 200 мл вряща вода и 1 с. лъж. мента. Запарете в термос за 30 минути. Помага и при проблеми с черния дроб и жлъчния мехур. Пийте на всеки 2 часа по 1 с. лъж.
Като отхрачващо средство: вземете 300 мл вода и 2 с. лъж. мента. Изсипете врящата вода, добавете билката и оставете за час и половина да престои. Пийте по 1 с. лъж. 5 пъти на ден.
Фарингит, ларингит: Инхалации се правят, като се ползва отвара от мента. Може да се прави жабуркане, гаргара с по-силна отвара от мента.
При менопауза и менструални болки: вземете 2 с. лъж. от мента и залейте с половин литър вряща вода, след което се слага на водна баня за 5 минути. Пийте по една трета чаша 2 пъти на ден.
Противопоказания на ментата: Не ползвайте ментата, ако имате ниско кръвно налягане, разширени вени, алергия, както и при бременност и кърмене.