Точната причина за появата на астма не е известна, но тя може да бъде предизвикана от алергии, замърсяване на въздуха, респираторни инфекции, силна емоция, метеорологични условия, сулфити в храните и вследствие на употребата на някои медикаменти.
Най-честите симптоми на астмата включват кашлица, хрипове, задух и стягане в гърдите.
Има много медицински терапии за астма, но някои прости естествени средства също могат да помогнат за облекчаване на симптомите.
Джинджифил
Джинджифилът е добре известно природно средство за лечение на различни заболявания, включително астма. Множество изследвания доказват, че употребата му може да помогне за намаляване на възпаленията на дихателните пътища.
За да се възползвате от лечебните свойства на джинджифила:
• Смесете равни количества сок от джинджифил, сок от нар и мед. Консумирайте една супена лъжица от тази смес два или три пъти на ден.
• Смесете една супена лъжица смлян джинджифил в половин чаша вода и приемайте по една супена лъжица от сместа преди лягане.
• Нарежете един сантиметър корен от джинджифил на малки парченца и го добавете към вряща вода. Оставете да се накисне за около 5 минути и пийте 1-2 пъти дневно.
• За детоксикация на белия дроб смесете една супена лъжица сминдух, една чаена лъжица настърган джинджифил и мед. Приемайте сместа сутрин и вечер.
Синапено масло
При астматичен пристъп се масажирайте със синапено масло. Това може да помогне за изчистване на дихателните пътища и за възстановяване на нормалното дишане.
• Загрейте малко синапено масло и камфор и втривайте върху гърдите и горната част на гърба. Правене по няколко пъти на ден, докато симптомите отшумят.
Чесън
Консумацията на чесън помага за пречистване на белия дроб и повлиява астма в начален етап.
• Сварете две или три скилидки чесън в една четвърт чаша мляко. Оставете да се охлади до стайна температура и консумирайте.
Кафе
Кофеинът може да помогне за контрола на пристъпите на астма, защото действа като бронходилататор. Горещото кафе подпомага отпускането и изчистването на дихателните пътища. Не пийте повече от три чаши дневно. В случай че не обичате кафе, може да го заместите с горещ черен чай.
Евкалиптово масло
Чистото евкалиптово масло е ефективно средство за лечение на астма и нейните симптоми. Подпомага отхрачването и прочиства дихателните пътища.
• Сложете няколко капки масло от евкалипт върху хартиена кърпа и я поставете на главата си, докато спите, за да усещате аромата.
• Можете още да сложите две до три капки масло от евкалипт в тенджера с вряща вода и да вдишвате парата. Опитайте се да дишате дълбоко за по-бързи резултати.
Мед
Медът е един от най-старите природни лекове за астма.
• Смесете една чаена лъжичка мед в чаша с гореща вода и пийте на малки глътки. Правете го три пъти на ден.
• Преди да си легнете, изяжте една чаена лъжичка мед с половин чаена лъжичка канела на прах. Това ще помогне за премахване на секрети от гърлото и ще облекчи съня ви.
Лук
Лукът има противовъзпалителни свойства, които могат да помогнат за намаляване свиването на дихателните пътища, причинено от астма. За да се възползвате от лечебните свойства на лука, яжте суров или варен лук.
Червен кромид лук с мед
Още една лучена рецепта, подходяща при обостряне на хронични бронхити и астма която е простичка, но много ефикасна: за нея са необходими няколко глави кромид лук и чист пчелен мед. Лукът се настъргва и получената кашичка се обърква хубаво с меда; няма точна пропорция. От тази смес се взема в рамките на деня 5-6 пъти по 1-2 чаени лъжички.
Зехтин и арпаджик
Богатото съдържание на витамини и ненаситени мастни киселини прави зехтина необходимо допълнение в менюто на човека с астма. В комбинация с достойнствата на лука може да се получи ефективен продукт за поддържане на здравето на дихателната система. Ето рецепта за зехтиново-лучено пюре, което действа укрепващо на дихателната и имунната система и намалява риска от чести пристъпи на задух.
40 глави арпаджик се попарват във вряща вода за няколко минути, обелват се и се задушават в половин литър студено пресован зехтин. След като поизстине, сместа се разбива с блендер. От нея се взема по една супена лъжица сутрин и вечер.
Коприва
Оказва се, че тази полезна билка има принос и към симптоматичното лечение на астма. Най-добра за поддържащото лечение, което предотвратява чести пристъпи, е младата пролетна коприва. От нея трябва да се набере голямо количество, което се наситнява в кухненски робот и през марля внимателно се изцежда. Сокът се съхранява в стъклена бутилка в хладилника. От него се пие по една лъжичка три пъти на ден, половин час преди хранене.
Хималайска сол
Хималайската розова сол може естествено да облекчи някои от най-честите респираторни заболявания, в това число и астма, подпомагайки изчистването на белия дроб и дишането.
Загрейте тенджера с гореща вода и сложете две супени лъжици чиста хималайска сол. Вдишвайте изпаренията. Правете процедурата всекидневно. По-лесен метод е ползването на лула инхалатор с хималайска сол.