Подаграта е метаболитно (обменно) заболяване, при което в ставите и околоставните структури се натрупват кристали на пикочната киселина.
Храната ни прави все по-болни
В миналото е била смятана за „болест на кралете“. Засяга основно мъже над 30 години.
Само за последните десетилетия хората сме започнали да приемаме 40-50 пъти повече фруктоза от нашите предци. А тя е изходен продукт за синтез на пикочна киселина. Да не говорим за месото, което е вече всекидневно на трапезата ни. Това е причина нефролози и ревматолози все по-често да поставят диагнозата подагра.
Увеличената пикочна киселина може с години да се развива безсимптомно (хиперурикемия) докато в един момент, под въздействието на определени фактори, не се отключи самата подагра под формата на подагрозен пристъп. Най-често той засяга големия пръст на стъпалото. От там идва и името подагра, което означава „крак в капан“ от гръцки език. Болката е толкова силна, че пациентите описват, че не могат да търпят дори чаршаф върху крака си, не могат да стъпват, усеща се пулсиране, кожата е зачервена, лъскава. Обикновено трае 2-3 дни. Много е важно лечението да започне веднага. Тогава и усложненията са много по-малко.
Подагра, диабет, високо кръвно, болни бъбреци – всичко е свързано
Известното е, че увеличеното ниво на пикочна киселина, което причинява подаграта, е сред основните фактори за бъбречни усложнения, тъй като има пряка връзка с метаболитния синдром и артериалната хипертония. Почти половината пациенти с високо кръвно налягане имат и висока пикочна киселина. Подаграта се преплита като сериозен сърдечносъдов фактор и с диабета. Затова е добре хората със сърдечносъдово заболяване, затлъстяване, диабет, бъбречно заболяване, проблеми с щитовидната жлеза и при фамилна обремененост с подагра да следят количеството на пикочната киселина в кръвния серум при редовните си годишни профилактични изследвания.
За хиперурикемия (повишено ниво на пикочната киселина) се говори при стойности над 360 mol/l за жените и над 416 mol/l за мъжете. Пациентите с хиперурикемия задължително трябва да изследват кръвната захар, холестерола, триглицеридите, креатинина и уреята.
Рискови фактори
- Прием на диуретици, болкоуспокояващи;
- Прекаляване с алкохол и най-вече с бира;
- Стрес.
Хранителен режим
Той е основната част от лечението. Основното е: Без алкохол или поне силно ограничен, без тлъсти меса и дреболии. Трябва да се спортува.
• Страдащият от подагра е разумно да се храни по едно и също време всеки ден: по 4-5 пъти, без да преяжда, но и без да се ограничава в приема на различни позволени храни.
• Трябва да се избягват червените меса, животински вътрешности, месни бульони, агнешко, телешко и дивечово месо, морски дарове, някои видове риба (сьомга, херинга, скумрия, тон).
Допуска се, когато пациентът е в ремисия (затишие) умерена консумация на свинско, пилешко и заешко месо, яйца, гъби, грах, спанак, карфиол, мюсли, пшенични зародиши, овесени ядки, трици, соя и соеви продукти, растителни мазнини – зехтин, слънчогледово олио.
• Без ограничения могат да се хапват зеленчуци, като домати, чушки, краставици, тиквички, тиква, зеле, моркови, картофи, целина. Както и плодове, като череши, ягоди, боровинки, касис, грозде, ябълки, банани, праскови, диня и пъпеш.
• Млякото и млечните продукти е препоръчително да са с по-ниска масленост.
• Ако сърцето и бъбреците ви са наред, пийте не по-малко от 2 литра вода на ден.
При по-напреднал стадий специалист ще прецени медикаментозното лечение с Милурит или Алодагра, или Подагрол. Трябва да се внимава подаграта да не се хронифицира, защото тогава може да премине в по-горни стави - глезена, коляното, лакътя, пръстите на ръцете. Появяват се така наречените тофи (бучици) в тъканите около ставата.
Рецепти
● На болните места се налагат пресни листа от репей, предварително леко начукани, за да са сочни.
● Настъргват се картофи и се налагат на болното място. Прави се превръзка и се държи 2 – 3 часа.
● Болното място се налага с попарена лайка.
● В 500 мл горещо прясно мляко се сипва 18/2 ч. лъж. оцет. Като се пресече, се прецежда, водата се изхвърля, а с гъстото се прави лапа и така се преспива. Понякога се появява реакция – болката се усилва, но това не трябва да ви притеснява. Компресът се сменя на 12 часа.
● Смесват се по 50 г стръкове хвощ, стръкове бял равнец, листа от бреза и стръкове камшик. 2 суп. лъж. от сместа се залива с 500 мл вряща вода, ври 5 минути на слаб огън, кисне 30 минути и се прецежда. Пие се по 100 мл 4 пъти на ден 30 минути преди храна.
● Смесват се по 50 г стръкове от синя тинтява, листа от ягода и стръкове от ранилист и по 100 г стръкове цариче и стръкове камшик. 2 суп. лъж. от сместа се залива с 500 мл вряща вода, ври 5 минути, прецежда се и се пие по 100 мл 4 пъти на ден преди храна.
● При подагра лек, известен още на древните лечители, са листата на храста касис. Запарката се приготвя, като 3 лъжици от дрогата кисне час и половина в 500 мл вряла вода. Трикратно преди хранене се изпиват по 100 мл от този лек.
• В 1 литър вода се варят 5 минути ½ ч. лъж. кори от лимон (може вместо лимон по 1 суп. лъж. листа от дива ягода и коприва), 2 суп. лъж. плодове арония и 1 суп. лъж. мед. Разделя се на 3 равни части и се изпива на 3 пъти преди ядене за 1 ден.
• С 400 мл вряща вода се заливат 1 суп. лъж. цветове от вратига. Кисне до изстиване, прецежда се и се пие по 50 мл 3 пъти дневно преди ядене. Да не се предозира! Вратигата е силно токсична.
• В 2 литра вода се запарват за 20 минути 150 г брезови листа. Прецедена отварата се прибавя към водата за баня.
• В 500 мл плодова ракия се слагат 10 г камфор. Разбърква се, за да се стопи. От тази смес се прави компрес на болното място. Сменя се на 2 часа.
• В 100 г чист спирт се накисват 10 г листа чемшир за 20 дни. Пие се по 20 капки 3 пъти дневно след ядене. Да не се предозира – в по-големи количества растението е токсично.
• Смесват се 100 г мед, 500 мл домашно червено вино и 1 суп. лъж. счукани на каша пресни листа от пелин. Взема се 50 г 3 пъти седмично.
• С 250 мл гореща вода се залива 1 суп. лъж. кора от зърнастец, ври 10 минути. Изпива се на 2 пъти за 1 ден – сутрин преди закуска и вечер преди лягане.
• • С 250 мл вряща вода се залива 1 суп. лъж. хвойна. Кисне 1 час, прецежда се и се пие по 1 суп. лъж. 4 пъти на ден на гладно.
• С 400 мл вряща вода се залива 1 суп. лъж. полски хвощ. Кисне 1 час, прецежда се и се пие по 50 мл 3 пъти дневно преди хранене.
• Смесват се по 100 г кора от върба, цвят дървесен бъз, стръкове жълт кантарион и шушулки от бял боб. С 400 мл вряща вода се залива 1 суп. лъж. от сместа, кисне 1 час, прецежда се и се пие по 130 мл 3 пъти на ден преди храна.
• Поразените места се налагат със свежи листа от живовляк, държат се 20 минути и се сменят с нови.
• Зелеви лапи - Прясно зеле – колкото количество е нужно за момента, се смила с машинка за месо. Така получената каша се разстила върху кърпа и се поставя върху болното място. Завързва се с кърпа или бинт, колкото да придържа лапата, без да стяга.