
На 8 ноември християнската църква отбелязва Архангеловден, наричан още Рангеловден или Събор на свети Архангел Михаил.
Седем са първенствуващите ангели, наречени Архангели, които стоят край Бога и всеки един от тях има своя мисия. Един е “известител на тайните човешки”, друг е “церител на недъзите”, а Архангел Михаил е “пазител на душите и борец против злото”.
Трапезата в чест на архангел Михаил е празнична - коли се курбан и се пекат така наречените рангеловски хлябове, които са два вида: боговица и рангелово блюдо. Обредният хляб се приготвя в чест на Архангел Михаил. Вярва се, че ако светецът бъде почетен с традиционна трапеза, човек ще си осигури по-лека смърт, тъй като Архангел Михаил е сочен като покровител на мъртвите. Най-възрастният мъж в къщата разчупва обредният хляб и изрича благословията: „Свети Архангеле, свети Никола и вси светци, помагайте ни, почитаме ви и сечем колач, да се роди ръж до тавана!“. Освен това в задължителните ястия на софрата се включват и овнешко или шилешко, варено жито, фасул и червено вино, ябълки. На този ден празнуват Рангел, Ангел (от ангелос - вестител), Райчо, Райко, Рачо, Ангелина, Ангелинка, Рая, Гела, Михаил, Милчо, Милка.
Яхния с лук, сливи и шилешко
Продукти: 6 глави лук, 1 суп. лъж. олио, 1 ч. лъж. червен пипер, 200 г сини сливи без костилки, 500 г шилешко месо, щипка чубрица, черен пипер и сол на вкус, 1 суп. лъж. нарязан на ситно магданоз.
Нарязваме лука на колелца и го запържваме за няколко минути в олиото и малко вода. Поръсваме с червения пипер, чубрицата, черен пипер и сол и заливаме с 1 чаена чаша от водата. В тенджерата слагаме сливите и нарязаното на парченца месо, посоляваме и наливаме топла вода до нивото на продуктите. Варим около 1 час на тих огън под капак, като от време на време разбъркваме. Поднасяме ястието, поръсено с магданоз. Може да приготвим яхнията и в гювече във фурната.
Сос за месо от сливи
Продукти: На 1 кг сливи (без костилки)- 50 г захар, 20 г сол, 6г чесън, 1,5 г лют червен пипер (стрит или млян), 50 г зелен кориандър (листа), 50 г копър, 1/2 ч. лъж. млян кориандър.
Смиламе сливите с месомелачка. Слагаме солта и захарта и варим 5 минути. Добавяме много ситно нарязания чесън, пипер, зеления и мляния кориандър. Като заври, сваляме соса от огъня. След изстиване е готов за употреба. За зимнина разсипваме соса още горещ в буркани и стерилизираме 5-10 минути.
Боб чорба или яхния
Продукти: 500 г боб, 2 моркова, 1 чушка, 1 глава лук, 1 домат (или доматен сок), магданоз, олио, чубрица, джоджен, сол, сладък и лют червен пипер на вкус, 1/2 ч. чаша брашно за яхнията.
Сипваме боба в тенджера и го оставяме на котлона да заври. След това отстраняваме образувалата се пяна и добавяме нарязаните на ситно моркови, чушка, лук и олиото. Когато и те започнат да омекват, добавяме подправките. След като се уверим, че бобът е омекнал достатъчно, добавяме доматите (или доматения сок) и солта.
Ако решим да превърнем чорбата в яхния, запържваме брашното в тиган като разбъркваме за около 2 минути. Добавяме към брашното 1 черпак от тенджерата с боба, за да се получи гъста смес. Разбъркваме за още около минута и изсипваме сместа при боба. Оставяме за още около 10 минути и отстраняваме от котлона. Поднасяме ястието топло, поръсено с наситнен магданоз.
Боб на фурна
Продукти: 500 г зрял фасул, 2 глави лук, 2 печени чушки, 1 суп. лъж. брашно, олио, червен пипер, чубрица и сол на вкус.
Сваряваме фасула с лука, като го оставяме малко по-твърд, за да не се разкашка. Отцеждаме го от водата. Нарязаните на лентички чушки и брашното запържваме в олиото. Може да го направим направо в тавата, в която ще печем. Поръсваме с червен пипер, сол и чубрица и отстраняваме от котлона. Отгоре сипваме сварения фасул, разбъркваме и заглаждаме с лъжица. За да добие "лъскав" вид, отгоре поливаме съвсем леко с олио. Печем на умерена фурна, без да разбъркваме.
Бобени бабини съвети
• В съда, в който ще пържите кюфтета, сложете зърна суров зрял боб и налейте олио около 1 см. Сложете на котлона да се загрява. Зърната боб ще предотвратят почерняването на олиото и прегарянето на брашното по кюфтетата.
• За да сготвите боб по-бързо и лесно, го накиснете във вода с половин пакетче сода бикарбонат поне 2 часа преди да го сложите на котлона. Така отпада нуждата да го киснете цяла нощ. Задължително е обаче да изплакнете боба няколко пъти, за да се отстрани миризмата на содата.
• Винаги прибавяйте доматите и солта към края на варенето, тъй като те забавят сваряването на боба.