Ароматът на дюлята напомня, че есента е настъпила. Тя е един от най-късните плодове – след нея се обира единствено мушмулата. Имам три дюлеви дръвчета в двора, които въпреки малката си височина дават много плод. И тази година дюлята беше щедра.
Тя може да се съхранява в свежо състояние в хладни и проветриви помещения, от нея се правят сладка, мармалади и компоти или се суши. При сушенето има няколко правила. Изберете здрави плодове, измийте ги и ги нарежете на не много дебели парчета, почистете ги старателно от семките. Потопете ги за около 3 минути в солена вода – на 1 литър вода слагайте по 1 ч. л. сол. След това наредете парченцата дюли върху решетка и ги сложете да се сушат на слънце. Щом се стъмни прибирайте плодовете, а на следващия ден отново ги изваждайте .Повтаряйте процедурата, докато плодовете се изсушат. Внимавайте да не ги пресушите, защото няма да бъдат много вкусни. Съхранявайте сушените дюли в плътно затворени найлонови торбички в хладни и сухи помещения или в стъклени буркани с капачки, далеч от различни насекоми и директна слънчева светлина.
Независимо от това как ползваме плода – суров, варен или сушен, той поддържа свойствата си и ползотворните ефекти върху тялото. Богат е на желязо, калии и магнезий, на танин и пектин, на витамините А, В, С и РР.
Още преди 4000 г. дюлята е била използвана от римляните и гърците за укрепване на имунната система. Позната е и за подобряване на храносмилането и дихателната система, за предпазване на черния дроб, но и при борба срещу акне и срещу появата на психични разстройства. Експертите й приписват 100 свойства, сред които са противовъзпалително, стягащо, успокояващо, като аналгетик, отхрачващо и др. Похапвайки дюля на празен стомах, помагате за укрепване на венците, възстановявате минерализацията на зъбите, премахвате токсините и умората.
Компот – авторска рецепта
Продукти: дюли, 1-2 с. л. захар на буркан, по желание клонки индрише и зрънца карамфил
Напълнете бурканите с добре измити дюли до половината. Сипете захарта, не повече от 1-2 лъжици на вкус, за да стане приятен сокът за пиене. Пуснете индришето и карамфила. Затваряте и варите бурканите 25-30 минути. Вадите бурканите и ги обръщате за едно денонощие. Компот от дюли може да се направи и от по-зелени, не напълно узрели плодове. При варенето те пожълтяват и са абсолютно същите на вкус и хрупкавост като узрелите.
Печени на фурна по гръцки
Продукти: 4-6 дюли, 150 г кафява захар, 1 капачка ром или коняк, 1 к. ч. вода, 1 к. л. канела, 2 зрънца анасон, 2 зрънца карамфил, 1 к. ч. сладко вино
Измийте дюлите и ги разрежете на две. Изчистете внимателно средата. Поставете ги в тавичка. Поръсете със захарта, канелата, анасона и карамфила. Налейте водата и полейте дюлите с рома. Загрейте фурната на 180 градуса и печете на долен реотан до готовност, като поливате от време на време със соса. Малко преди да изключите, налейте виното при печените дюли. Извадете и сервирайте леко охладени или студени. Задължително полейте печените плодове със соса, който се е получил в тавичката.
По желание може да поднесете към този плодов десерт и топка ванилов сладолед.
Сладко от настъргани дюли
Продукти: 1 кг дюли, 1 кг захар, 2 ч. ч. вода, 1 ч. л. лимонтузу, по желание – 2 карафмилчета
Сварете рядък сироп от захарта и водата. Настържете направо във врящия сироп бързо настърганите на едро дюли. Притискайте настърганите дюли с лъжица в сиропа, за да не потъмняват. Щом настържете всички дюли, добре объркайте и по желание добавете 2 карамфилчета. Доварете сладкото на силен котлон и щом се сгъсти, добавете лимонтузуто.
След 3-4 минути снемете сладкото от котлона и го разсипете още топло в сухи бурканчета.
Сироп
Продукти: 1 кг дюли, 1 кг захар, 1 л вода
Дюлите ги настъргват и се варят с водата 40 минути. Полученият сок прецеждате през сито и оставяте да почива 24 ч. Отново слагате да се вари със захарта, като обирате пяната. Щом заври, снемате от огъня и прецеждате през гъста цедка. Оставяте да изстине и наливате в стъклени бутилки, които затваряте добре.
Есенен сладкиш
Продукти: 4 дюли, 4 яйца, 400 г захар, 3 ч. ч. брашно, 2 ч. л. лимонтузу, 60 г масло, 100 г маргарин, 400 г кисело мляко, 2 ч. л. сода бикарбонат, 1 ванилия
Измийте дюлите, почистете ги и ги нарежете на парчета. Загрейте маслото с 50 г от захарта и задушете дюлите, докато поомекнат. Разбийте яйцата с останалата захар и ванилията, докато се образува пяна. Добавете маргарина, киселото мляко със содата и лимонтузуто, а накрая и брашното. Разбъркайте всичко до получаване на хомогенна смес. Сложете я в намазнена тавичка. Отгоре разпределете дюлите и печете плодовия сладкиш в загрята фурна на 200 градуса около 40 минути.
Желе
Продукти: 4 кг дюли, 1,5 кг захар, 1 ч. л. лимонена киселина
Дюлите се измиват и се нарязват на парчета, заливат се с вода (да се покрият) и се варят на тих огън до пълно омекване, след което се прецеждат. Получената отвара се вари със захарта, докато се сгъсти. Прибавя се лимонената киселина, разтворена в малко вода. Варенето продължава още 5 минути. Готовото пелте, още горещо, се изсипва в по - голям плитък съд.