
Сладка, сочна и малко кисела на моменти, ягодата наистина е забележителен плод. Поради сърцевидната й форма е приемана за символ на богинята на любовта – Венера. Във Франция например ягодите се поднасят след първата брачна нощ на младоженците като традиционна закуска под кремообразна форма. Да не говорим за класиката „шампанско и ягоди“!
Една от уникалните особености на ягодата е, че е единственият плод, чийто семена са от външната страна. Обикновено един плод има около 200 семки. Любопитни неща за вкусното изкушение може да научите в Музея на ягодата в Белгия, както и да си купите всичко, свързано с ягодите – от бурканче сладко до ягодова бира.
Ползи
Още древните римляни са вярвали, че ягодите са лековити. Използвали ги при лошо настроение, температура, камъни в бъбреците и възпалено гърло. През Средновековието е смятана за символ на съвършенството - често е използвана като мотив за украса в катедрали, а майсторите а изобразявали по каменните постаменти на капителите и олтарите.
Според българските народни поверия плодът, листата и корените от диви ягоди (едва през XVIII век френският ботаник Франсоа Фрезиер кръстосва два сорта диви ягоди и получава съвременната градинска ягода) имат силата да лекуват инфекции на гърлото, меланхолия, депресии, припадъци, различни възпаления, камъни в бъбреците, лош дъх, треска, подагра, болести на кръвта и др. Ягодата е била лек за раздразнение на кожата, при малки рани и екземи - сместа от смачкани плодове се е нанасяла върху засегнатия участък Проучване показва, че ягодите, боровинките и малините съдържат вещества, които предпазват от рак на шийката на матката и рак на гърдата, намаляват риска от сърдечни заболявания.
Ягодите съдържат удивителните 129% от дневната стойност витамин С, но са пълни с манган и фолиева киселина, калий, мед, флуорид, желязо, йод, витамин В6, фибри, аминокиселини. Ниското съдържание на калории и мазнини ги прави богат източник на антоцианини, елагитанини, флавоноли, терпеноиди, както и фенолни и елагови киселини, които заедно действат силно противовъзпалително. Ягодите имат високи нива на природни нитрати, които подобряват кръвообращението и притока на кислород към мускулите.
Миене
Преди да се сложат на трапезата, измийте ги добре. Аз ги кисна в студена вода 10-15 минути преди сервиране. Имайте предвид, че плодовете ферментират изключително бързо под въздействие на топлина и натиск. Ако имате намерение да ги държите няколко дни в хладилника, сортирайте ги, оставете им зелените листенца, дръжте ги в кутия с капак и ги мийте само преди употреба - водата увеличава риска от разваляне. Ако вече сте измили плодовете, за да останат здрави по-дълго, засипете си със захар.
Препоръчително е да се консумират пресни, но често се използват за приготвяне на нектари, компоти, сладка, мармалади и конфитюри, ядат се сушени и замразени.
Лекува
• Намалява нивото на лошия холестерол и триглицеридите.
• При лечение на кожни болести - атопичен дерматит.
• При нарушаване на очното налягане.
• Забавя процеса на стареене и спомагат функционирането на мозъка.
• Препоръчва се при бременност заради високо съдържание на фолиева киселина В9.
• При запек и прочистване на организма от токсини.
Внимание! При някои хора ягодите могат да предизвикат алергични реакции. Те не се препоръчват и при страдащи от камъни в пикочните пътища или с патогенен студ в далака и стомаха, понеже имат охлаждащ ефект върху организма.
Печен пай в гърне по судански
Продукти: 2 яйца, 200 г брашно, 3-4 с. л. захар,• 100 мл прясно мляко, 1 ч. л. сода, щипка сол, 400 г ягоди, 2 с. л. масло, мента за украса
Начин на приготвяне: Разбийте яйцата със захарта и постепенно прибавяйте брашното. Добавете прясното мляко, маслото, захарта, содата и 3-4 смачкани ягоди. Към сместа добавете солта и нарязаните на парчета ягоди. Изсипете сместа в намаслена и набрашнена глинена тавичка или гюведже и сложете отгоре да потънат леко няколко резена ягоди. Пече се около 30 минути в предварително загрята фурна.
Шейк с мляко и мента
Продукти: литър прясно мляко, 300 г ягоди, мента
Начин на приготвяне: Добре измитите и почистени ягоди се заливат с прясно мляко и се пасират. Сервират се в чаша с няколко листа прясна мента.
Ягодите прекрасно се комбинират с ананас, киви, грозде, ябълки, боровинки, папая и банани. В Сирия, където съм живяла доста години, на всеки ъгъл имаше сергия за фреш от ягоди – ягоди с мента и лед, ягоди с банан, ягоди с папая и ягоди с прясно мляко.
Кекс с извара, грис и кисело мляко
Продукти: 300 г ягоди, 4 яйца, 400 г извара, 1/2 кофичка кисело мляко, 1 ч. ч. захар, 1 ч. ч. брашно, 1 ч. ч. грис, щипка сода за хляб, 1 ч. л. лимонов сок, 1 ванилия, 2 с. л. масло
Начин на приготвяне: Яйцата и захарта се разбиват на пяна. Добавят се ванилията, млякото, разбито със содата и лимоновия сок, и изварата. Разбива се с миксер. Слага се брашното и грисът - отново се разбива. Накрая се слага разтопеното масло. 6-8 ягоди се намачкват с вилица и се разбъркват с полученото кексово тесто. Във форма за печене се изсипва тестото и се заглажда. Върху него се нареждат резенчета от ягоди. Питата се пече в предварително загрята фурна до пълна готовност. По желание може да се гарнира с топка сладолед.
Ягодов чийзкейк
Продукти: 3 с. л., 1/2 ч. л. канела, 2 с. л. пудра захар, 1 желатин, 250 г извара, 200 мл мляко, 5 с. л. захар, 1 с. л. лимонов сок, 1 ванилия, 500 г ягоди, чаша сладко от ягоди
Начин на приготвяне: Стените на форма за торта се намазват с разтопен желатин, а на дъното се нареждат резенчета ягоди. В друг съд се смесват разтопеният маргарин, канелата и пудрата захар. Останалите ягоди се пюрират и се размесват с изварата, млякото, лимоновия сок, захарта и ванилията. Желатинът се залива с малко вода и се оставя да набъбне, след което се разтопява на водна баня. Прибавя се към ягодовата смес, разбърква се добре и се изсипва във формата върху нарязаните ягоди. Чийзкейкът се поставя в хладилник и се оставя да се стегне за няколко часа. Отгоре се залива със сладкото от ягоди.
Лесен сладкиш
Продукти: 1 ч. ч. брашно, 3 яйца, 1 ч. ч. захар, 1/2 ч. ч. олио, 1 ванилия, 1 ч. л. бакпулвер, 150 г ягоди, 1 с. л. пудра захар
Начин на приготвяне: Яйцата се разбиват със захарта до получаването на гладка и пухкава смес. След това към нея се прибавят брашното, бакпулверът, ванилията и олиото. Сместа се изсипва в намазана с олио и поръсена с брашно тавичка и върху нея се разпределят нарязаните на половинки пресни ягоди, като те се поставят с разрязаната част нагоре.
Маслен сладкиш
Продукти: 400 г брашно, 250 г масло, 200 г захар, 4 жълтъка, 1 ванилия, 1 ч. л. сода, 250 г сладко от ягоди, 1 с. л. пудра захар, 5-7 пресни ягоди, листенца мента
Начин на приготвяне: Маслото на стайна температура се разбива със захарта. Прибавят се жълтъците и ванилията. В дълбока купа се пресяват брашното със содата и към тях се добавя маслено-яйчената смес. Тестото се разделя на две равни части. Едната се поставя в малка квадратна тавичка, заглажда се и върху него се изсипва сладкото от ягоди. Заглажда се и внимателно се изсипва и другата част от тестото, така че да покрие сладкото. Сладкишът внимателно се заглажда с шпатула или лъжица и се пече в предварително загрята до 180 градуса фурна за около 40 минути. След охлаждане се поръсва с пудра и листенца мента.