
Мусака от патладжани
Готви се на око, в зависимост от броя на хората и съда, а той трябва да бъде дълбок 3-4 пръста, в плаке (правоъгълна тава). Посочените продукти са за 4 порции.
Обелените, нарязани на дълго 2 бр. патладжани, посолени и изцедени, нареждаме в съда, така че да няма отвори. На плътен слой. По желание някои предварително леко ги запържват, но аз не.
Предварително приготвяме плънката: Задушаваме 1 глава кромид лук, нарязана на ситно, 1 голям домат (или ½ буркан стерилизирани домати), магданоз ½ връзка, малко листа кервиз, олио – повечко, 5-6 с. л., сол 1 с. л. Накрая прибавяме нарязаните на кубчета 3 големи картофа (картофите да са повечко и трябва да поврат поне 5 минути). Отгоре поливаме с 1 с. л. брашно, разтворено в 1ч. чаша вода за соса, червен пипер (аз готвя с 1 с. л. лютеница). Отгоре нареждаме Втори пласт парчета патладжани един до друг и също запушвам отворите с малки парчета. Поливам с малко олио и още малко вода. Тя не трябва да е много, нито малко, за да има накрая сос и да не кипи при печенето. Пече се при умерена фурна 180 градуса до увирането на картофа. Консумира се топло.
Мусака със зелен фасул
И тук се готви на око, в зависимост от хората. Това е за 4 порции. Съдът да е дълбок. Слага се от всички изброени продукти по малко.
Задушаваме 1 голяма глава кромид лук, нарязана на ситно, и поне 4-5 с. л. олио, домати – 1 голям пресен или 1/2 буркан, магданоз или чубрица - кой каквото обича, 1 ч. л. сол. После прибавяме останалите продукти, нарязани на ситно - предварително сварен зелен фасул, нарязани на средно моркови, ½ каф. чаша ориз, картофи, нарязани на кубчета (те да са най-много - 3големи). Ако желаем може да сложим малко тиквичка, нарязана на кубчета, малко чушка, червен пипер. Залива се с вода и се пече в фурната на умерена температура на 180 градуса до увиране на картофа. Трябва да стане гъсто и на дебел слой, като при истинската мусака. Като стане готово се прави заливка. Да не е сухо. Консумира се топло и по желание с кисело мляко. Прави се през лятото с пресни зеленчуци, а през зимата с консервирани.
Есенен гювеч
Трябва ви дълбок съд. Тук всичко се реди на пластове с дебелина 1 пръст задължително. За 4 порции:
Нареждаме патладжани - обелени, нарязани на дълго, посолени и изцедени в съда. Отгоре нареждаме 3-4 глави големи кромид лук, нарязан на едро, ½ кг или 3-4 броя домати - задължително пресни, меки, настъргани на едро ренде, 1-2 връзки магданоз. Отгоре се покрива с 1 пласт патладжани, залива се с повечко олио, малко сол, червен пипер и вода. За да се образува сос, хубаво е да сложим във водата 1 с. л. брашно. Печем на умерена фурна 180 градуса, докато остане на мазнина. Не трябва да е сухо. Консумира се и топло и студено и се прави само с пресни зеленчуци.