Вегетарианските рецепти на Руми Любомирова

Последна промяна на 06 February 2023 в 15:35 140 0

• Защо се захванах да експериментирам в кухнята? Дадох си сметка, че покрай пътуванията си винаги съм любопитствала за тънкости в местната кухня. Най-вече Италия и Турция за мен са пътеводители в необятния кулинарен свят. Специалисти в бранша, пък и автори на пътеписи, отдавна са го казали:
• храната е ключ към разгадаване на човешките нрави;
• огледало е на история;
• приготвянето на храна показва тип чувствителност, естетически норми и какво ли още не;
• проучването на екзотични подправки, произхода на продуктите и тяхното комбиниране по начини в зависимост от местообитанието... Такава информация е като манна небесна за любознателните!


Ориз жасмин
Моя вариация с азиатски привкус

Ориз за 3-4 порции:

o Сварявам ориза по познатата безотказна технология:
o 1 непълна чаша ориз тип дългозърнест (жасмин), старателно измит под течаща вода, 1 ½ чаша вода, лъжичка сол.

o В момента нямам стрък босилек, който да внесе чудодеен аромат. Затова импровизирам с 2 щипка майорана и 1 щипка суха мащерка. Пускам ги в тенджерата и включвам котлона.

o Внимавам за мига, когато оризът ще заври. Изключвам котлона, за да не изкипи. След секунди включвам отново, на съвсем тих огън 1-2 и засичам точно 10 минутки от завирането.

o Дръпвам касеролата от котлона и без да отварям капака, старателно завивам с кърпа за поне половин до 1 час.

o Преди сервиране леко разрохквам пухкавия ориз. Поръсвам с черен пипер, олио и оцет (подобно на салата). Импровизирам като мятам и една репичка, срязана на фини гредички. Впоследствие се установи, че е много свежо с репичката.


При загряването пръсвам с малко вода (не повече от 2-3 лъжици).

Включвам на среден огън, оризът плавно ще се притопли.

Щом „зашуми“, махам съда от котлона.
* В никакъв случай не мисля за микровълнова!

Сос за 2 порции

* ½ морковче – нарязано на къси ивици, леко посолено, задушавам за секунди в струйка сгорещено олио, овкусено с щипка суха майорана или стрък джоджен.

* ½ тиквичка – малко по-рано съм нарязала тиквичката на къси, но не тънки ленти. Овкусявам, поръсвайки с ¼ кубче пилешки бульон, щипка бял пипер и струйка Унисос Маги. Купичката с подготвени тиквички престоява в хладилника за 10-тина минути.

* След моркова добавям тиквичките в уок тигана. Бъркам и задушавам за няколко минути под капак, но не дълго, за да останат тиквичките max хрупкави и светло зелени.

* Докато се задушават зеленчуците, настъргвам сирена: преобладава обикновеното бяло + парче гауда или друго твърдо сирене тип кашкавал. Поръсвам с чер пипер и щипка сух кориандър, т. нар. китайски магданоз.

* Изсипвам настърганите сирена върху врящите тиквички. Захлупвам стъкления капак. Сирената се разтапят апетитно.

* През това време нарязвам в купичка 2-3 шепи пресен спанак и 2-3 пера зелен лук. Поливам с капки унисос/ соев сос по избор.

* Прибавям зелената смес към соса, върху сиренето. Не бъркам, а намалявам огъня и леко дупча с шпатулката или вилица, без да смесвам пластовете. Отгоре настъргвам сирене гауда.


Сервирам в едната половина на чинията ориз, а в другата сос (сух е на консистенция, изважда се почти като омлет) с разтопено сиренце и зелена шапка от спанак.

Спаначено сосче аламинут 

Добавка към предварително сварен ориз или към паста – вие решавате!

* Пресен спанак и няколко листа босилек измиваме първо с топла, после със студена вода; нарязваме на ситно. По-малка или по-голяма купичка – вие ще прецените.
* В загрято олио с щипка бял пипер задушаваме за кратко под капак спанака – само до омекване, да се запази свежият зелен цвят.
* Върху омекналия и леко осолен спанак разстиламе няколко тънки „плочки“ бяло сирене, поръсено с червен пипер (спомен от детството - „пияно сирене“) Отново капак и оставяме на умерен огън до разтапянето му.
* Отделно разбъркваме 3-4 лъжици заквасена сметана, сол, чер пипер, кубчета синьо сирене и 1 жълтък.
* Заливаме с тази смес спанака, но без да бъркаме – спанакът да остане като канапе.
* Преди сервиране може да поръсим капки соев сос или унисос и пресен магданоз.

1. Следва купичката с леща (бял боб) и половин домат, нарязан на кубчета.
2. Идва ред на полуготовия ориз от „завитата“ с кърпа тенджерка. Преди да го пуснем в тигана със зеленчуците, го поръсваме с 1 щ. куркума.
3. Разбъркваме сместа настрани от огъня и наливаме малко бяло вино (1/4 ч.ч.) Отново с бъркане и под капак готвим сместа още минутка на умерен огън, докато алкохолът се изпари и съставките се слеят.

С чаена лъжичка пълним чушките и тиквичките. Може отворите на чушките да се топнат в царевично брашно. После се притварят с капачетата.

Виж още за: