Време за супа

Рецептите на Руми Любомирова

Последна промяна на 11 January 2024 в 19:21 139 0

Вкусните и сгряващи супи са истинска наслада за небцето. По никое друго време на годината супите не са толкова примамливи, колкото когато навън е влажно, студено и ветровито.
За да сготвим една оригинална супа, ще ни трябват есенни зеленчуци: тиква, моркови, сладки картофи, зеле, леща, ряпа, цвекло.
Когато вечерите са дълги и хладни, ние ще разгорещим храната с правилните подправки. Например джинджифилът не само придава пикантност на супата, но и подсилва имунната ни система. Куркума, чили, кимион, ким - също идеално пасват за студения сезон.
По-кремообразна консистенция ще постигнем, като облагородим супата с кокосово мляко, сметана или масло. Може да се добавят крутони, свеж магданоз или резене (фенхел, див копър) и непременно печени слънчогледови или тиквени семки.
Към супата поднесете някаква необичайна добавка. Напр. пържен бекон до тиква, резенчета круши и синьо сирене, пилешко с къри.

Картофена супа с ряпа и джинджифил



Продукти:
- 1 малка глава лук (праз лук или червен)
- 250 г картофи
- 2 малки моркова
- 1 средна ряпа
- 1 червена и ½ зелена чушка
- слайсове варено-пушено филе (по желание)
- 1 парче пресен джинджифил (1 см)
- 1-2 с.л. олио
-
- 3 ч.ч. зеленчуков бульон (може + ½ кубче телешки)
- ½ домат и 2 с.л. доматено пюре
- 100 г заквасена сметана
- сол и черен пипер
- сух девисил и майорана
- семенца ким
- черен сусам за поръска
- 50 г печени слънчогледови семки


Приготвяне:
1. Картофите, ряпата и един морков режем на едри шайби, после на кубчета. В тенджера загряваме вода, подправена с 1 ч.л. сол, щипка девисил, семенца ким, майорана. Пускаме зеленчуците в тъкмо завиращата вода, скоро намаляваме огъня и оставяме да къкри до полуготовност на зеленчука. Водата едва покрива зеленчуците, не повече!
2. Запържваме в дълбока касерола дребно нарязания (праз) лук, заедно с настърган на фино ренде джинджифил. Към тях добавяме наситнена червена чушка, втория морков и късчета филе. Посоляваме и задушаваме всичко на силен котлон.
3. Деглазираме сместа с черпак бульон. С решетеста лъжица прехвърляме почти сварените картофи, ряпа и морков - в касеролата с лук и джинджифил. На 2-3 пъти доливаме бульона.
4. Добавяме доматената смес и оставяме да покъкри около 3-4 минути.
5. Настрана от огъня сипваме с бъркане сметаната, разбита с черен пипер, щ. сол и кубченца зелена чушка. Поръсваме зрънца черен сусам и слънчогледови семки.
- Ако предпочитате крем супа – пасирайте с пасатор или ръчна преса за картофи.
- Ако харесвате супа с едри съставки – просто намачкайте с вилица по-големите резени картоф и ряпа. С малко горещ сос размийте кашицата и я върнете обратно в супата. Гарантирано ще се сгъсти.
По желание супата се застройва с 1 жълтък и кисело мляко.

Крем супа с картофи, моркови и джинджифил

Продукти за 2-3 порции:
- 1 малка глава лук (червен, бялото на праз лук)
- 250 г картофи
- 2 броя моркови
- 1 малко парче пресен джинджифил (1 см)
- 1-2 с.л. олио
- 500 мл зеленчуков бульон
- 100 г заквасена сметана
- сол, бял и черен пипер
- 50 г слънчогледови или тиквени семки
Приготвяне:
Обелваме и наситняме лука. Картофите и морковите режем по-едро. На фино ренде настъргваме джинджифила.
В загрято олио запържваме лука и джинджифила. Към тях в касеролата прибавяме картофите и морковите. Посоляваме и задушаваме всичко на силен огън за кратко, под капак.
Наливаме бульона на 2-3 пъти. Оставяме да къкри 15-тина минути, докато зеленчуците се сварят. След това добавяме сметаната, подправена с щипка сол и бял пипер. Достатъчно е само едно разбъркване и готово!
За да се получи крем супа, допълнително пюрираме с пасатор. На финала поръсваме черен пипер и печени семки.


Супа от цвекло и моркови, с ябълка, крема сирене и джинджифил

Продукти за 4 порции:
- 500 г червено цвекло, сварено
- 200 г моркови
- 1 ябълка
- струйка лимонов сок
- растителна мазнина (олио)
- 1 малка глава лук (червен, праз)
- 1 скилидка чесън по желание
- 1 бр. пресен корен джинджифил колкото орех
- 800 мл зеленчуков бульон
- 2 с.л. крема сирене (или заквасена сметана)
- 1 с.л. къри на прах
- ½ ч.л. канела на прах
- ½ ч.л. сол и черен пипер

Начин на приготвяне

1. Морковите и ябълката нарязваме на малки кубчета, които поръсваме с лимонов сок.
2. Лука и чесъна режем на ситно, джинджифила обелваме с помощта на чаена лъжичка и настъргваме. Заедно с моркова и ябълката, всичко задушаваме в сгорещено олио.
3. На силен котлон наливаме бульона. Щом преври, оставяме да къкри на бавен огън до омекване на зеленчуците. Отнема около 10-15 минути - зависи от дебелината на резените.
4. Предварително сме сварили цвекло на едри шайби. Сега го обелваме и режем на кубчета. Пускаме и тях в тенджерата.
5. Смесваме крема сиренето, кърито и канелата. Прибавяме микса в супата, овкусяваме с черен пипер и сол.
Ако целта ни е крем супа, всичко се пюрира с пасатор. Друг вариант е да се намачкат с вилица или картофена преса по-едрите резени зеленчуци и кашицата да се върне в супата. Гарантирано сгъстява соса.

Защо джинджифил?


Джинджифилът, наричан още исиот, е една от първите източни подправки, достигнали до средиземноморския бряг. Името означава рогат - заради специфичната форма на корена. Дълго време арабските търговци държали в тайна местата, където вирее.

Едва през XIII век венецианецът Марко Поло се запознава с това растение в Китай.
Първоначално коренът се използвал само в медицината за борба против стареене и за повече плодовитост. През средните векове джинджифилът става особено популярна подправка. Едновременно познат и странен, ароматът на джинджифила напомня този на лимон и камфор, а пикантният му вкус наподобява белия пипер.
Пресният джинджифил има парещ вкус и лимонов мирис. Ако пресен корен мине през топлинна обработка, вкусът му се изостря. В тайландската кухня го добавят към къри, заедно с кокосово мляко. В Китай го варят или пържат. Ястията с по-дълго готвене, като супи например, се ароматизират с големи парчета джинджифил – така ароматът се разгръща постепенно. И обратно: при бързо задушаване на ситно нарязани съставки се прибавя настърган джинджифил.

В Англия и САЩ с джинджифилов екстрат варят бира, а в Германия е изключено да се приготвят традиционни Коледни сладки без джинджифил.

Облекчава респираторни проблеми, помага при настинка. Успокоява зачервено гърло и особено кашлица, защото има отхрачващо действие. Джинджифилът се прилага като превенция срещу сезонни вируси и простуди. Улеснява отпушването на синусите, което е добра новина за страдащите от синузит. Чаят ускорява потоотделянето, така че понижава температурата при грипни състояния.

Повишава имунитета заради наличието на джинджерол - биоактивно съединение в състава на исиота, с изявени антимикробни и противогъбични свойства. Богат е на още куп ценни вещества - витамин С, магнезий, калций, калий, натрий, фосфор, желязо.

Подобрява храносмилането. Някои ензими в състава му предотвратяват газовете. Така се игнорира вътрешният дискомфорт, стомахът се предпазва от подуване, избягва се и запек. Има диуретично действие, като стимулира изхвърлянето на задържани течности.

Ефикасен е против гадене. Свойството му да отпуска гладката мускулатура на стомаха и червата идва на помощ, когато ни мъчат пориви за повръщане. Неслучайно дъвченето на джинджифил се препоръчва на пациенти, претърпели хирургическа интервенция.

Кога да внимаваме с употребата на исиот? Прекомерното количество може да доведе до киселини, дразнене в устната кухина и стомашен дискомфорт, метеоризъм.
Хора с язва не бива да приемат джинджифил. Въпреки че потиска гаденето, препоръчва се бременните да забравят чая и подправката, защото е твърде вероятно да повлияят негативно на плода и задържането му, а дори на самото раждане.

Една чаена лъжичка се оказва най-лесният и щадящ уред за обелване на джинджифил. Дръжте лъжицата точно както държите белачката за зеленчуци. Стържете кората с ръба на лъжицата.