Упражнения за стимулиране на щитовидната жлеза

Йога за всеки със Зорница Йончева

Последна промяна на 14 May 2025 в 16:46 54 0

риба

В България, особено в по-отдалечените от морето райони, все повече жени имат заболявания на щитовидната жлеза. Вероятно това е следствие и от аварията в Чернобил. За съжаление при по-младите жени тези проблеми могат да доведат до трудност, дори невъзможност за забременяване, при поява на контракции от ранен месец на бременността. Често се налага такива жени да лежат в болница за задържане. Ето затова консултацията с ендокринолог преди бременност и щом бъде научено за такава е особено препоръчителна.

Проблемите с щитовидната жлеза се отразяват на емоционалното състояние на човек. Могат да се развият нервност, тревожност, дори депресии. Чести симптоми са сърцебиене, нощно изпотяване, косопад до степен на възглавницата сутрин да остават шепа косми.
Физиката се отразява на психиката. Поради тази причина можем да повлияем и в обратна, положителна посока. В йога има няколко упражнения, които стимулират конкретно щитовидната жлеза. Също така трябва да имате предвид, че умерената физическа активност се отразява благоприятно на всички хора, страдащи от ендокринни и метаболитни заболявания.

Ако сте силно обездвижени и не можете да правите долните пози, поне веднъж дневно навеждайте глава към гърди и силно притискайте към тях брадичката. Първо поемете въздух, наведете глава, задръжте така десетина секунди, изправете и издишайте.

Още едно упражнение, подходящо за по-обездвижени хора, което може да се прави по всяко време, навсякъде. Освен това помага и при болки в гърлото. Седнете (за да не изгубите равновесие). Наведете силно глава назад. Преглътнете 5 пъти. Ще видите колко трудно е всъщност да се преглътне, когато главата е в тази поза. Това активизира самолечителните сили на тялото в областта на гърлото.

След изпълнението на всички долни пози е препоръчително да легнете отпуснати по гръб със затворени очи за около минутка, т.нар. поза Шавасана.

Риба
Тази поза е една от по-лесните. Легнете по гръб, отпуснете крака. Приберете длани под задните части. Надигнете гръдния кош. Сложете или поне се опитайте да сложите темето на главата върху пода. Така шията е изпъната. Задръжте така десетина секунди. Опитайте се да преглъщате. Много е трудно, но така се масажира щитовидната жлеза.

Заек


Малко по-трудна е за изпълнение от обездвижени хора. Сложете колена в постелка на пода. Опрете чело в земята пред колената, колкото можете по-близо до тях. Ръцете отпратете назад. Изтъркаляйте главата, така че темето ви да се доближи до постелката. Така усещате брадичката си опряна към гърдите. Това активизира кръвообращението в щитовидната жлеза.

Свещ


Също трудна за изпълнение за по-възрастни и обездвижени хора. Легнете на пода, внимателно вдигнете краката към тавана. Подпрете кръста с длани. Правилното изпълнение е когато гръб, дупе, крака, са подведени в права линия. Така брадичката опира гърдите и се активизира кръвообращението в щитовидната жлеза. Тази т. нар. обърната поза активизира като цяло кръвообращението в организма. Задръжте поне десетина секунди, като съсредоточите вниманието си в областта на шията. Никога не въртете настрани главата, докато сте в тази поза, защото можете да нараните шийните прешлени.

Рало


Ако сте в позиция свещ, може още повече да активизирате кръвообращението си, като изпратите краката назад над главата. Стъпалата се стремят да докоснат пода, но гърбът и кръстът трябва да останат изправени, не се сгъвайте в кръста.