Корен от магданоз

Билка : магданоз

Последна промяна на 16 May 2024 в 09:09 220 0

Визуално може да се обърка с пащърнака, но въпреки сходството има ясни отличителни белези.
Дълъг и заострен е, но е по-бял от пащърнака, който се разпознава по леко жълтеникавия цвят. Пащърнакът е с по-едра глава и листа, извити надолу, докато на магданоза са изправени нагоре.

Пащърнакът мирише подобно на сродния морков, а вкусовите му нюанси се разгръщат както при класен парфюм. При отхапване отначало има тръпчива орехова нотка, после идва подобен на морков-целина сладък вкус, последван от фина резливост като на репичка.
Коренът от магданоз се отличава с интензивния аромат на познатата зелена подправка, усеща се и деликатен оттенък на анасон.
Магданозът е бил на почит от античността, за което свидетелстват египетски папируси и гръцки съчинения. Древните гърци вярвали, че билката ги прави силни и твърди като камък (Petroselinum от гръцки означава камък).
В древността римляните лекували с билката бъбречни заболявания. Освен това дъвчели листа от магданоз преди пиене на вино, за да намалее опиянението, а насладата да продължи по-дълго.

Проблеми с бъбреците и пикочния мехур
Чаят от корени магданоз е доказано ефективно средство. Действа благотворно при инфекции на уриналния тракт, защото стимулира изчистването на пикочната киселина. Мерудията е естествен диуретик. Облекчава уринирането, особено при мъже с хипертрофия на простатата, и въобще помага при възпаления на пикочните пътища.

Пясък или камъни в бъбреците
Препоръчва се отвара от 2 с. лъжици нарязани корени, сварени в ½ л вода и запарени за 1-2 часа. Изпива се на малки глътки в продължение на 2 дни.

Анемия
Способността на магданоза да влияе позитивно на кръвообращението, била позната на древните германци, които приготвяли напитка от червено вино и магданоз за по-добра циркулация на кръвта. Универсалната подправка е полезна заради високото съдържание на желязо, така важно за нормалното образуване на червени кръвни телца.

За чисти и еластични кръвоносни съдове
Магданозът ни доставя незаменимата фолиева киселина, известна като витамин B9 - естествен щит за кръвоносните съдове срещу хомоцистеина, като намалява нивото му. Хомоцистеин – това е специфична аминокиселина, която се създава в
организма по време на метаболитните процеси. При здрави хора хомоцистеинът се трансформира в доброкачествен продукт. Става проблем, когато не се метаболизира правилно - тогава се натрупва и започва да действа като токсин. Хомоцистеин с високи нива е една от основните причини за възпаление на артериите, което впоследствие води до инфаркти и инсулти.

Изобилието от хлорофил в магданоза подсилва имунитета и чисти като с метла токсините в организма.

Свеж дъх
Само няколко сдъвкани стръкчета моментално освежават дъха.

За хубава кожа
Вълшебна отвара от магданоз не само избистря тена, но и почиства петна, белези от акне, заздравява по-бързо ранички по лицето. Определено облекчава уморените очи, което се дължи на „коктейла“ от хлорофил, витамин С и витамин К в състава му. Особено през лятото - сезона на луничките - има ефект, ако по няколко пъти дневно се мажат с вода от сварени корени.

Бърз домашен лосион
Почиства, изсветлява и подхранва кожата, справя се с тъмните кръгове, подмладява околоочния контур.
Рецепта: 1 суп. лъжица нарязани корени, стъбла и листа от магданоз, ½ с.л. цвят от лайка (или саше чай), 1 чаша вода.
Залейте билките с гореща вода, варете още 2 минути и похлупете настрана от огъня. След 10-15 минути прецедете запарката. Лайката притежава антибактериални свойства.

Заличаване на тъмните кръгове под очите
Натопете памучни тампончета в прясно изцеден магданозен сок, наложете ги върху очите и зоната под тях. Останете в покой за 10 минути.

Ужилване
Външно сок от пресни листа магданоза се прилага при ужилване от насекоми.

За добро зрение
Магданозът е богат на витамин А и бета-каротин, а той от своя страна действа като антиоксидант. (Антиоксидантите са съединения, които са способни да неутрализират молекули, наречени свободни радикали. Но когато свободните радикали станат твърде много в организма, причиняват дисбаланс и се стига до клетъчно увреждане. Свободните радикали са междинни продукти на нашия метаболизъм, които се образуват във всяка клетка на тялото. Те са силно реактивни и много агресивни кислородни съединения. Появата им е възможна при възпаления или външни въздействия: замърсители на околната среда, радиация, цигарен дим, прием на лекарства. Ако тези вещества не се контролират, може да предизвикат сериозни увреждания. В организма обаче работят различни защитни механизми за детоксикация и инактивиране на вредните съединения - като т. нар. антиоксиданти, които прихващат и обезоръжават радикалите. Именно антиоксидантите (какъвто е бета-каротинът) действат антиканцерогенно, защото възпрепятстват превръщането на вече увредени клетки в ракови.)
Прясно изцеден сок от магданоз помага при катаракта, блефарит, конюнктивит и други очни възпаления.

*.
*

Застрашените от катаракта (перде на окото), чието зрението се замъглява и все по-осезателно отслабва, трябва да се възползват от силата на чудодейната билка. Обикновеният магданоз може да съдейства за стопиране на процеса.

Рецепта за външно приложение: попарвате връзка магданоз, изчаквате да изстине, разделяте на две и слагате лапи върху очите си. Отделно водата от запарката се пие като чай.
Важно предупреждение за бременни жени!
Приет в големи дози, магданозът предизвиква приток на кръв в лигавицата на стомашно-чревния тракт и матката, така че не е изключено да настъпят контракции.


В кухнята универсалната зелена подправка не се подлага на дълга термична обработка! Слага се в последните минути на готвене или малко преди сервиране.
Как се съхраняват корени магданоз
Почистени от горната листна част, измити и подсушени, корените са оставят в найлонови торбички в хладилник. Запазват се свежи до една седмица.

Не оставяйте за другия ден салата, овкусена вече с магданоз! Престои ли прекалено дълго време, започва отделяне на съдържащите се нитрати в листните зеленчуци. Консумирайте абсолютно свеж магданоз, и то след като го измиете обилно със студена вода. Не купувайте китката, ако забележите ръждиви петънца - това е широко разпространена болест кафяви листни петна.
Руми ЛЮБОМИРОВА

Виж още за: