Риба срещу повишена захар в кръвта

Последна промяна на 06 December 2023 в 08:26 292 0

Животът е кратък, а желанията са толкова много. Нима добрият, вкусен обяд не е повод за добро настроение? Въпреки диабета.

Нека си спомним твърдението на японските мъдреци: рибата може да ни спаси от всички болести. А съвременните медици са доказали: достатъчно е веднъж седмично да се яде риба, за да се намали с няколко пъти опасността от смърт от остра сърдечна недостатъчност или някое друго заболяване.

Магията е в рибната мазнина. Тя влияе благотворно на кръвоносните съдове, на кръвта и на сърдечния мускул. Рибата е източник на летицин и на полинаситени мастни киселини. Те имат антибактериално, антигъбично и противовъзпалително действие.

Освен това рибата подобрява паметта, повишава имунитета, регулира нивото на кръвната захар, спира развитието на атеросклерозата.

Рибата винаги е била смятана за тайнствено същество: тя носи успехи и изпълнява желания, което е символ на духовен ръст и невероятна сила. У всички народи тя символизира дълголетие, плодовитост и чудеса.

Японски учени са изследвали въздействието на рибата върху диабетици. Оказало се, че ако болните с повишена кръвна захар консумират три пъти в седмицата варена или задушена със зеленчуци и ориз риба, могат значително да намалят нивото на захарта в кръвта. При положение че използват такива блюда повече от пет години, е възможно дори някой ден да нямат нужда повече от инсулин. Рибната мазнина провокира увеличаването на производството на инсулин в организма.

Блюдата, приготвени от шаран, винаги са се смятали за изискани деликатеси, а освен това притежават ценни лечебни свойства. Може би затова царете по целия свят не пропускали обяд, без да си хапнат парче шаран. Кралете смятали за голяма чест да посрещнат най-важните си и скъпи гости с блюда от тази риба. А отлично приготвеният шаран е върхът на кулинарното изкуство.

Диета за хора с диабет

Разумно е да се хапва:

Черен или едрозърнест хляб – 200-300 грама на ден.

Супа от зеленчуци или със слаб бульон от месо или риба – 2 пъти в седмицата.

Телешко или птиче филе – 100 грама на ден.

Риба, която няма тлъстини, във варен или задушен вид - до 150 грама на ден. Но веднъж в седмицата или през седмица е добре да се изяжда и по парче скумрия.

Зеленчуци и листни салати (марули, зеле, спанак, краставици, домати, тиквички, картофи, цвекло и моркови) във варен или суров вид.

Изключително полезно за диабетици е киселото зеле.

Блюда с гарнитура от бобови растения и макаронени изделия, но в умерено количество и не повече от веднъж в седмицата.

Яйца – не повече от 2 броя в седмицата.

Кисели и кисело-сладки плодове и ябълки (ябълки антоновки, портокали, лимони, червено френско грозде и др. – до 200 грама на ден в суров вид, компоти или сокове. Сладките плодове – с разрешение на лекаря.

Кисело-млечни продукти – 1-2 чаши на ден айран, от 50 до 200 грама извара на ден във вид, какъвто ви харесва.

Чай с мляко, слабо кафе, доматен сок, плодово-зеленчукови сокове и плодове от кисели сортове могат да се приемат всеки ден, но не прекалявайте.

Краве масло и слънчогледово олио – не повече от 40 мл на ден и то само при готвене.

Специален обяд за диабетици

Бланширайте едно парче шаран и го нарежете на малки късчета. Добавете към него три или четири нарязани на ситно печурки, глава лук, един нарязан домат и сложете тенджерата да се вари на бавен огън около час. Добавете сол на вкус, черен пипер и лимонов сок.

Рецептата е много проста, но полезна за хората, които имат проблеми с кръвната захар.

Виж още за: