Зеленият лайм – от аптечката, през кухнята до тоалетката

Последна промяна на 26 June 2020 в 21:51 1160 0

В родината на баща ми – Судан, няма лимони, има само лаймчета! Те са превъзходни и вървят с почти всички ястия и не само там. Когато мeстните ядат риба (а те ядат много риба), по традиция след това си изтриват ръцете с лайм и чак тогава с мокра салфетка или вода. Лаймът се използва много удачно за премахване на петна от дрехите - втривате го в петното и не ви трябва никакъв „Вениш“! При белези от изгаряния лаймът идеално помага за изглаждане на цвета на кожата в засегнатия от травмата участък.

Първото, което трябва да се знае, е, че лаймът или т. нар. зелен лимон всъщност изобщо не е лимон, а отделен цитрусов вид.
Различава се от жълтия лимон по външен вид, вкусови и здравословни качества, място и начин на отглеждане. Това е дребен цитрусов плод, познат предимно като съставка на освежаващи напитки като лимонада и коктейл „Мохито“. Всъщност е богат на витамините С, А и Р, минералите желязо, фосфор, калций, калий и магнезий, етерични масла и пектинови вещества. Заради този си състав от векове намира приложение в медицината и в козметичната индустрия.

Лаймът произхожда от Ирак и Персия и се отглежда в изобилие в Судан, Индия, Куба и по Средиземноморието. Той е основна съставка в суданската кухня, широко се използва в народната медицина на Изтока и в Африка и става все по-популярен като средство за разкрасяване в домашни и индустриални условия.

Като лекарство

Още през XVIII и ХIX в. бил използван като ефективно средство за лечение на скорбут (заболяване при липса на витамин С) у британските моряци и спасява много животи. Днес продължава да се прилага като превантивна мярка срещу скорбут при работещите в замърсена среда, но се препоръчва и като имуностимулатор и домашен лек при редица проблеми, най-вече при безсъние и нервни разстройства, стрес. Ефективно регулира смущения в храносмилателния тракт, като повишава производството на стомашни сокове, подобрява перисталтиката на червата и действа ефективно при запек. Предпазва от образуване на камъни в бъбреците и подпомага разпадането на съществуващи такива, укрепва сърдечното здраве, като понижава кръвното налягане и холестерола, облекчава дишането, предпазва очите от заболявания на възрастта, почиства тялото от вредните вещества, които усилват възпаленията при артрит, лекува треска, подагра, ревматизъм и ракови заболявания, подпомага изгарянето на мазнините при отслабване и поддържането на добра форма на тялото.
Лаймът е нискокалоричен и диетичен плод. Не съдържа мазнини, натрий и холестерол и може да се консумира в неограничени количества.

Като козметична съставка

Богатото съдържание на лимонена киселина и антиоксиданти придават на лайма естествени антибактериални свойства и провокират включването му в множество продукти за грижа за коса и кожа. Той е особено ефективен при проблеми като пърхот (затова е предпочитана козметична съставка в специализираните шампоани), акне и други бактериални или гъбични инфекции, ефективно изравнява тена и поддържа кожата стегната, тонизирана и сияйна, почиства фоликулите и стимулира кръвообращението в скалпа, като по този начин подпомага растежа на косъма.

Той е полезен, защото:
• Изсветлява тъмните и пигментни петна по кожата
• Изсветлява тъмните кръгове около очите
• Стяга и свива порите
• Ексфолира мъртвите клетки
• Почиства скалпа и кожата от бактерии и гъбички
• Регулира мастната секреция на скалпа
• Подхранва косъма
• Лекува косопад

Лятото е идеалният момент да се насладите на магическите свойства на зеления лимон. През деня можете да пиете по чаша лимонада за разхлаждане, вечер да разпускате с коктейл „Мохитo“ (мента, бял ром, кафява захар, лайм и газирана вода). А козметиката с лайм ще релаксира кожата и ще ви зареди с настроение. През останалото време обгрижвайте кожата и косата си с разнообразни продукти, съдържащи лайм (душ-гел, течен сапун, крем, лосион, шампоан или балсам). Така организмът ви ще бъде двойно защитен от вредата на околната среда и патогените, ще елиминирате упоритите проблеми като акне и пърхот, а кожата и косата ви ще разпръскват свежест, аромат и жизненост.

Как да изберем плод

Свежият лайм трябва да е с блестяща и гладка кора, която гарантира сочна вътрешност, кисел и тръпчив вкус. Избягвайте лайм с набръчкана кора. Дори да има малки кафяви петънца по повърхността, те не влияят на вкуса. Свежият лайм е тежък въпреки малкия си размер.

Как да го съхраним

Лаймът се разваля бързо, не купувайте големи количества. Най-добрият начин за съхранение е в найлонов плик в хладилника, най-много до 10-ина дни. Нарязан, запазва свежестта си до 2 дни.


Как се консумира

Лаймът е широко използван в националните кухни на страните от Югоизточна Азия и Латинска Америка, особено в Тайланд и Мексико. Мексиканският лайм се използва за овкусяване на морски дарове и на месо, най-вече пилешко. Прочутият сос гуакамоле (2 бр. авокадо, лук, лайм, домат, 2 скилидки чесън, ½ връзка магданоз) също се приготвя с лайм.
Лаймът придава специфичен вкус на дресинги и маринати, алкохолни и безалкохолни коктейли. Подходящ е за овкусяване на плодови и зеленчукови салати. В Арабския свят е разпространена практиката лаймът да се вари в солена вода, след което да се изсуши на слънце. По този начин се получава специалната арабска подправка луми, идеална за овкусяване на боб и ориз.