Атопичeн дерматит


Болест : атопичeн дерматит

Последна промяна на 04 October 2024 в 10:08 58 0

 доц. д-р Жана Казанджиева, д-р Катя Захариева, Нейко Нейков

На Световния ден за информираност за атопичeн дерматит – 14 септември, Асоциация „Грижа за пациента“ и Асоциация на пациентите, активни в здравеопазването (АПАЗ) направи среща на експерти с пациенти в София. За заболяването и достъпът до съвременно лечение говориха дерматологът доц. д-р Жана Казанджиева – председател на Секцията по дермато-алергология към Българското дерматологично дружество, и дерматологът д-р Катя Захариева, заместник председател на Столична лекарска колегия, която работи в ДКЦ 28 в София. Неврологът д-р Нейко Нейков – специалист по медицина на съня в Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда, говори за нарушенията на съня. Гост на събитието беше чл.-кор. проф. д-р Николай Цанков, дмн.
Елена Цонева-Папуджиева от Портал на пациента представи АТОПИМЕТЪР, който пациентите ще открият в интернет, в Портал на пациента. Под формата на кратък тест хората с атопичен дерматит могат да установят степента, в която болестта влияе на всекидневието им.


Страдащите от атопичен дерматит трябва да спазват във всекидневието си основните правила:
- Хидратирайте кожата си колкото пъти на ден с висококачествена медицинска козметика.
- Мийте се само с хладка вода, без сапуни и гелове, които изсушават кожата. Предлага се специално олио за баня.
- В студено време носете ръкавици.
- Ползвайте домакински ръкавици, ако ви се налага да работите с препарати, при чистене, но само ако нямате алергия към латекс. Като цяло избягвайте препарати.
- Избягвайте алергени.
- Използвайте лекарства, назначени ви от специалист. При лек атопичен дерматит при обостряне се ползват слаби локални кортикостероиди за мазане.


Използват се две понятия – атопичен дерматит или атопична екзема. Думата екзема идва от старогръцкия глагол за кипвам. Гърците оприличили мехурчетата по кожата с пукащите се мехурчета на водата, когато кипи. Думата дерматит пък идва от латинската дума за кожа.
С думата екзема обозначаваме няколко различни заболявания. Тя бива:
1. Контактна
2. Атопична
3. Себорейна.
Всеки човек може да получи на мястото, където кожата ни контактува с някакъв алерген, примерно химичен препарат, контактна екзема. Докато атопичната е наследствена. При бебетата обикновено излиза на бузките, при по-възрастни – в гънки, а в някакъв момент може да обхване цялото тяло. При 75% от случаите в детска възраст, ако е лека, отзвучава в пубертета.
Себорейната (терминът идва от латинските думи за мас и тека) е заболяване на мазната кожа.
Едни от най-силните алергени са латекс и никел. При контакт с тях може да предизвикат контактен дерматит. А ако имаме генетична предразположеност, те могат да отключат и атопичен. Чести алергени са фъстъци, яйца, мляко, соя, риба, морски дарове.
Терминът атопия е измислен преди 100 години и е взет от старогръцки. Означава „не на място“ – т.е. кожата не реагира задължително на мястото на въздействие на алергена, а може да е навсякъде. Ако си представим, че кожата е като тухлена стена, при атопията кожната бариера е нарушена и през нея алергените проникват по-лесно от околната стена в организма.
Най-често се появява преди 5-годишна възраст.

Причини
Появата или по-скоро проявата на атопичния дерматит е комбинация от два фактора – гени и околна среда, която ги активира. Стрес може да бъде дори смяна на обстановката, на работното място, на училището. Доц. д-р Жана Казанджиева даде пример с две свои пациентки кандидат-гимназистки, които, покрай изпитите след 7 клас, са влезли в тежка фаза на заболяването и това е наложило да им бъде увеличена дозата от новото лекарство, което за щастие не води до сънливост и нарушения на мозъчните възможности.
Или, както казва проф. д-р Николай Цанков, кожата и психиката са си роднини. Интересното е, че те се формират в един и същи цикъл на вътреутробното развитие на човек.
Стресът наистина е бич за организма. Той може да предизвика и псориазис, ако пък човек носи съответните гени, или инсулт, ако е предразположен.
Гените, които носят предразположеност към атопичен дерматит, не са един и два, а цяла мозайка. Именно на това се дължат и по-рядко, но все пак срещани късни форми на заболяването.

Рядко е едно заболяване
Пациентите с атопичен дерматит често страдат и от друго хронично заболяване. Около 30 процента имат и астма, 35 процента отключват назални алергии. Някои правят и бактериални инфекции на кожата.

Външният вид
Освен дискомфортът от болка и парене по кожата, хората с този проблем имат психологически проблеми със самочувствието, страх от социално общуване. Представете си как сте на басейн и виждате някой с зачервена от пъпки кожа да влиза във водата. Вероятно ще го погледнете осъдително, но трябва да знаете, че атопичната екзема не е заразна!

Козметиката
Страдащите от атопичен дерматит трябва да овлажняват кожата си многократно през деня. Трябва да използват само висококачествена, съответно скъпа медицинска козметика от аптеките, която е без алергени, консерванти, емулгатори. В Европа има агенция, която внимателно следи тези продукти на пазара.

Внимание с грима!
Предлаганият от европейски фирми грим е произвеждан под строги изисквания, докато в Китай няма подобни. Най-безумното е, че в детски магазини у нас е откриван грим, произведен в Китай, в който има около 700 пъти по-високо съдържание на никел. Ако едно дете има склонност към атопичен дерматит, дори едно нанасяне може да отключи заболяването.

Лечение на атопичен дерматит
Има т. нар. биологични средства, които действат извън клетката и влияят само на 1-2 рецептора.
От 2 години има модерно лечение, което влияе отлично – т.нар. малки молекули, които действат вътреклетъчно и блокират рецепторите вътре в клетката. JAK (джак) инхибитори – помагат да се спре възпалението вътре в клетката, защото атопичният дерматит всъщност е възпалително заболяване.
Лечението се назначава само от специалист. Но вече достъпът до него е много улеснен. Пациентът трябва да е следен от дерматолог, който да го насочи към специализирана комисия. Тя му издава протокол за безплатно лечение, който се подновява на всеки 6 месеца.
В момента се правят проучвания на лечение във форма на крем, но засега е само в лабораториите.

Климатолечение
Чл.-кор. проф. д-р Николай Цанков е един от главните експерти в България по климатолечение. Започва още през 1962 г. да води пациентите си в Саръгьол край Боровец, като програмата е безплатна и продължава до 2003 г. Днес той води такава платена лечебна програма в Белмекен.
Проф. Цанков ни кара да си припомним заветите на Хипократ за ползите от климато- и балнеолечението, а нашата страна е богата на възможности. Престоят на високи планински места означава въздух с повече озон, отрицателни йони, без полени и без алергените на града.
И ако се чудим защо едно време нямаше атопичен дерматит, отговорът се крие в прекалената хигиена на цивилизацията и в климатичните промени. Прогнозата е, че до 2050 г. половината новородени ще бъдат с този кожно-алергичен проблем. Самият проф. Цанков е бил на изследвания в Антарктида и е свидетел как преди години са рили сняг, за да си влязат в палатките, днес няма сняг на мястото, където се намира лагерът.
От практиката си проф. Цанков смята, че децата с атопичен дерматит са изключително интелигентни, но често особняци, с тежки характери, не се вписват в колектив. Искат внимание и често така обсебват вниманието в семейството, че родителите се концентрират изцяло върху детето, нямат собствен живот, прекъсват дори сексуалните си контакти.
Детето атопик не е родено за физически труд – казва проф. Цанков и съветва от малки да занимаваме такива деца с конструктори, с умствени дейности. Освен интелекта и характери, има и физическа причина – не е добре да се потят. Айнщайн например е страдал от заболяването.