
Постене има в различните религии. И от медицинска гледна точка то крие много здрав смисъл. Организмът се освобождава от натрупаните, особено през зимата, излишъци – било под формата на токсини или на други вещества.
Захранването след постите трябва да става много внимателно, тъй като обикновено по време на пости организмът е подложен на недостатъчно и непълноценно хранене, с недоимък на хранителни вещества. По тази причина след Великденските пости трябва да се прави постепенно захранване. Съставът на храната трябва да бъде предимно белтъчен, като по-богати на аминокиселини трябва да се предпочитат храните от животински произход – сирене и пресен кашкавал, агнешко, пилешко и телешко месо, риба и зърнени храни. Дневният порцион трябва да бъде в общи линии следният: белтъчини (100-110 г), мазнини (90-100 г), въглехидрати (350-380 г), витамини – особено А, С и от групата В. Необходимо е също така да се спазват някои основни изисквания относно тежестта на хранителното натоварване: закуска – 35% от дневната храна, обед – 40%, и вечеря – 25 на сто. Не бива да се прибягва до сухоежбина. Всяко хранене трябва да има течна съставка – супа, чай, мляко.
От съществено значение е храната да бъде богата на зеленчуци и плодове. Те подобряват чревната перисталтика и водят до по-бързото изпразване на червата.
Не злоупотребявайте с яйцата по Великден и с козунаците, които също имат яйца. Не яжте майонеза и яйчени сосове. Необходимо е също така да се приемат храни, които стимулират жлъчкообразуването и жлъчкоотделянето. Това са зехтин, ряпа, ягоди.
Обикновено по време на постите човек консумира строго ограничен вид храни, което е честа причина за получаване на хроничен запек. За да се преодолее това състояние, след постите е необходимо значително да се увеличи обемът на храните, които съдържат по-големи количества сурови растителни целулозни влакна. Такива храни са черният хляб, повечето плодове и зеленчуци, варивата, гроздето, черупковите плодове (орехи, бадеми, лешници). Зелето също действа разхлабващо, тай като целулозата му е груба и мъчно смилаема. Препоръчва се и сок от прясно зеле. Умерени възбудители на чревната перисталтика са и други храни – чистият пчелен мед, тръстиковата и цвекловата захар, сладкото от рози, сушените плодове, ябълките и други.
Особено благотворна роля играе водата, изобщо течностите. Необходимо е преди и по време на хранене да се пият по две големи чаши вода. Същото се препоръчва сутрин, при ставане от сън, като водата може да бъде обикновена или минерална (от Софийския минерален извор, Хисаря, Горна баня).
Великденските пости са много полезни за организма и здравето въобще, но след тях трябва много внимателно да се възстановява храненето, с което сме свикнали да живеем.