
Ранната пролет е чудесно време да си откъснете брезови листа или клонки и да си приготвите домашни илачи.
Какво цери бялата бреза
Корите са изпитано средство против кашлица, при кожни обриви, лишеи, изгорено, за промивка на рани, както и за повишаване на апетита.
Ресите и листата, приготвени като отвара, се използват при бъбречни заболявания и като ефикасно покочогонно средство.
Пъпките във вид на отвара се препоръчват при стомашно-чревни разстройства, като пикочогонно и жлъчогонно средство, както и за възбуждане на стомашната секреция.
Чай от брезови пъпки се препоръчва при простуда.
Пресен брезов сок, както и запарка от пъпките, лекува гнойни огнища, екземи, косопад.
С пресни смачкани листа от бреза се налагат засегнатите от ревматизъм участъци.
Какво и как да събираме
Напролет при нараняване на кората изтича сок, който се използва за приготвяне на сиропи и в медицината.
Кората на дървото се бели, като по клона се правят пръстеновидни нарези с нож на разстояние 8-10 см. После те се съединяват с надлъжни нарези и така кората лесно се бели.
Листата се берат при пълно развитие или по време на цъфтежа.
Пъпките се берат през пролетта, набъбнали, като се отрязва клончето, на което се намират.
Ресите се откъсват, преди да е почнало развитието им.
Изсушените поотделно кори, листа, пъпки и реси се съхраняват в книжни пликове на сухо място.
Как да си приготвим отвара
Отвара се приготвя, като 2-3 ч. лъж. ситно счукани листа и пъпки се заливат с 2 чаени чаши вода и се варят 15-20 минути. След изстиване се прецежда и се добавя щипка сода за хляб. Течността се разпределя на няколко порции, които се изпиват за един ден. Същата отвара се използва за промиване на рани и за компреси при кожни обриви и ревматизъм. Засегнатите места могат да се наложат и с
Брезови пъпки и листа убиват попадналите върху тяхната повърхност микроорганизми, включително и болестотворните. Затова брезовите листа се използват за запарки:
● 3 ч. лъж. нарязани на ситно листа се кипват в 300 мл вода в продължение на 2 минути. Съдът се сваля от огъня и се захлупва. Извлекът се прецежда и към него се прибавя 1 щипка сода бикарбонат. Пие се след ядене 4 пъти на ден.
Компреси от брезови листа
Възпаления на кожата и лишеи се налагат със счукани пресни листа от бреза.
Брезов чай
Използва се като пикочогонно средство, което не дразни бъбреците както полският хвощ и градинският чай. Пъпките 1 ч. лъж. (счукани на прах) се кипват 15 минути в 1 ч. чаша вода.
Прецежда се и водата се изпива на 3-4 пъти. Чаят се препоръчва при леки простудни, жлъчни заболявания, за нормализиране на стомашната дейност, при атеросклероза и др.
Брезов сок
Рано напролет върху кората на стъблото се правят нарези, от които бързо изтича прозрачна течност със сладникав и малко стипчив вкус.
В народната медицина бъзовият сок се прилага като усилващо кръвта средство, при ревматизъм и др. Освен минерални вещества той съдържа захари, белтъчини, ябълчена киселина и др. Сок от бреза е освежителна напитка в бутилка. Съдържа дъбилни вещества, витамин С и В. Възбужда апетита и подобрява храносмилането.