Куркума - да, но умерено

Последна промяна на 21 November 2024 в 13:49 33 0

Куркумата, наричана от някои суперпродукт, може да има опасни странични ефекти.
Тя оказва както противовъзпалителни, така и антиоксидантни свойства. И куркумата, и куркуминът помагат при многобройните възпалителни заболявания: остеоартрит, сезонни алергии и респираторни, в т.ч. белодробни инфекции.
Има обаче няколко странични ефекта и рискове:

• Разстройство на стомашно-чревния тракт. При прием на по-високи дози страничните ефекти се изразяват в подуване на корема; запек; диспепсия; диария; метеоризъм; прилошаване и повръщане; киселинен рефлукс; жълти изпражнения.

• Кожен обрив, който може да възникне при непосредствено нанасяне на кожа.

• Повишен риск от кръвотечения. Куркумата разрежда кръвта и пречи на калция да нормализира кръвотока в организма. Възможно е да възникнат синини, кървене от носа и венците, както и кръв в изпражненията или урината.

• Понижава нивото на кръвната захар. Особено при хората с диабет тип 2. Подобрява инсулинорезистентността, регулирайки количеството инсулин, необходим на организма за контрол на високото ниво на кръвната захар. Това е полезно за някои, но опасно за други, например за хора с нормално ниво на кръвната захар или такива, които приемат лекарства за нейното понижаване.

• Уврежда черния дроб. Най-сериозният страничен ефект, който се наблюдава след прием на високи дози куркумин, проявяващ се като хепатит и увреждане на чернодробните клетки.

Виж още за: