Правилното дишане - първа стъпка към добро здраве

Последна промяна на 05 February 2025 в 20:34 35 0

Йога за всеки със Зорница Йончева

Правилното дишане не бива да се омаловажава. Не случайно казват: ако си ядосан, вдишай дълбоко, преди да кажеш или направиш някоя глупост. Бавното дълбоко дишане успокоява ума, внася хармония в емоциите. Дихателните упражнения, практикувани всеки ден, развиват белия дроб, съответно помагат за по-доброто обогатяване на клетките на цялото ни тяло с кислород. Ако сте с прекалено наднормено тегло и не можете да правите никакви други упражнения, започнете с дихателни упражнения, които ще помогнат за изразходването на повече калории.
Йога дихателните упражнения (пранаяма) се препоръчват особено на хора с астма, бронхит, алергия. Много е добре да се правят през зимата като част от профилактиката срещу хрема и кашлица. Те помагат за детоксикирането на организма.

Най лесното дихателно упражнение, което можете да правите и легнали, е следното: Легнете удобно на пода или в леглото. Отпуснете се, затворете очи. Сложете дясната ръка на корема, лявата върху гърдите. Започнете да вдишвате бавно, проследявайки сякаш мислено пътя на поетия въздух – усетете как той почва да изпълва корема, започвайки от най-долната му част, издува го целия, повдига дясната ръка, и започва да се изкачва по гръдния кош към раменете, за да повдигне лявата ръка, докато дясната пропада надолу. Започнете бавно да отброявате, като вдишвате, и за също толкова секунди издишвайте. Направете го десетина пъти.

Уджай
Особено добре действа на хора, които имат проблеми в живота си, защото калява психиката, освен че тренира белодробния капацитет.
Седнете в удобна поза. Затворете очи и започнете на нагласяте тялото. Изправете глава, леко вирнете брадичка. Хубаво изправете гърба. Раменете трябва да са максимално назад и надолу. След като сте се изправили добре, представете си, че леко се свили гърлото. Започнете да вдишвате бавно, като процеждате поемания въздух през леко стиснатото гърло. Чува се от гърлото леко гъргорещ или похъркващ звук. Аз си го оприличавам малко на мощта на вятър, носещ морските вълни. Проследявайте мислено пътя на поетия въздух – усетете как той почва да изпълва корема, започвайки от най-долната му част, издува го целия, и започва да се изкачва по гръдния кош към раменете. Когато стигне до гърлото, задръжте дъха, преглътнете, и започнете да издишвате бавно, като проследявате пътя обратно през гръдния кош, през корема и сякаш избутвате въздуха надолу, да излее в земята всичко лошо, болестите и неприятните емоции, от вас. Мислете си, когато вдишвате, че поемате светлина, топлина и здраве. Не давайте на мисли да нахлуват в ума ви, съсредоточете се само на това да проследявате пътя на въздуха, който вдишвате и издишвате, като отмятайте колко бройки вдишвания и издишвания сте направили. Добре е да са поне десетина.

Капалабхати
Загрява тялото, затова е чудесно упражнение в студени дни. Освен белия дроб, тонизира и коремната мускулатура, като така помага да изразходваме някоя и друга калория, подобрява кръвообращението, работи срещу запек.
Седнете в удобна поза. Помете дълбоко дъх първо. Започнете да издишвате рязко, бързо и шумно през носа, като едновременно с това гълтате корема. Чува се дори леко пръхтене. Вдишването се получава естествено от тялото, за частица от секундата. Бройте наум. Направете стотина издишвания. Колкото по-бързо го правите, толкова повече ще се загреете. Починете, вземете два – три дълбоки дъха. Направете три серии. Ако усетите замайване, прекратете.