Съветите на Свами Рама за добро здраве

Последна промяна на 15 August 2024 в 22:06 93 0

Свами Рама е роден в Хималаите. Посветен е в редица йога практики и прозрения за древните учения. В Индия основава Хималайски международен институт. В САЩ е популярен като йога учител, философ, поет, хуманист. През 1993 г. създава Болничен тръст към Хималайския институт.


Съветите на Свами Рама за поддържане на добро здраве са прости:
• Хранете физическото тяло и го тренирайте.
• Дишайте дълбоко, леко, равномерно и без паузи.
• Успокойте ума.
• Овладейте емоциите.
• Възпитавайте у себе си чувството на задоволство.

Холистичният подход предполага вникване в цялостната същност на човешкия индивид. Понятието холистично здраве означава: грижа за човека, разглеждан като едно цяло - резултат на постоянни взаимодействия между тяло, дишане, емоции, ум и дух.
Лечението на болния е комплексно, лекуват се не само симптомите на болестта.
Терминът холистичен идва от гръцката дума holos, означава цял, цялостен, пълен.
Редове от книгата „Холистичният начин на живот“ ни насочват към създаване на полезни навици, които да изместят нездравословните привички:

„Ядем прекалено, защото не го правим съзнателно, не се наслаждаваме на храната. Просто си пълним стомаха и той се разширява. Натъпкването на корема го превръща в килер за провизии. Вие не обръщате внимание на своето ястие, не го вкусвате... нямате време за това.
Поемаме повече от необходимата храна, защото не я сдъвкваме добре. Ако дъвчем хубаво, няма да преяждаме. Бройте до 36, докато дъвчете, и ще забележите подобрение в храносмилането си.
По традиция хората казват кратка молитва преди ядене. Тази практика има и научно биологическо предназначение: позволява стомашните сокове и слюнката да се отделят, за да са готови да смелят храната.
Ако сме ядосани, секрецията на ендокринната система няма да е добра. Езикът ни ще бъде сух, стомашните сокове и слюнка - недостатъчни, а това aводи до лошо храносмилане.

Упражнение за съзнателно хранене
Вземете зърно грозде. Разгледайте го внимателно, преценете формата, цвета, уханието. Сега го сложете в устата си, но не захапвайте. Нека езикът погали плода, усетете формата, плътността му. После отхапете, но само мъничко. Отхапете отново и се насладете на вкуса на сока. Продължете да дъвчете, докато плодът хубаво се смеси със слюнка, преди да го глътнете.“