Авокадото

Последна промяна на 14 May 2018 в 07:44 812 0

Авокадото е топлолюбиво тропическо растение, плодовете на което растат върху дърво, високо до 18 метра.
Както всички плодове, авокадото не съдържа никакъв холестерол – напротив, в него има много полиненаситени мастни киселини, които разбиват холестерола в кръвта. Според много изследвания тези вещества доказано намаляват риска от сърдечносъдови заболявания.
Плодът е богат на белтъчини и въглехидрати. Той е отличен източник на калций, калий, витамините С и Е и някои видове В. Поради това, той е извънредно полезен за кожата и косата. Установено е, че оказва благотворен ефект ри редица заболявания: диабет, високо кръвно, сърдечносъдови, очни, жлъчни, чернодробни и бъбречни, укрепва имунната система, нервната система, психиката и т. н. не случайно много козметични фирми добавят екстракт от авокадо в кремовете и шампоаните си.

В случай на запек се приготвя сандвич от: 2 обелени и пасирани плода авокадо смесени с три супени лъжици ябълков оцет и една чаена лъжичка лимонов сок. Получената смес се намазва на тънка филия ръжен хляб. Два часа след изяждането идва разхлабителният ефект от сандвича.

Против диария и като противоглистно средство се използва отвара от листата, семената и кожата на плода. Маслото от авокадо помага при лечението на склеродермия (заболяване на кожата), пиорея (поражение на околозъбната тъкан), артрози и екземи.

Когато купувате авокадо, то не трябва да е нито зелено, нито презряло. В първия случай плода е наистина зелен на цвят и много твърд, а във втория – твърде мек и най-често с петна. Най-лесното решение е да купите плода зелен и да изчакате няколко дни да узрее. Във всички случай трябва да е без петна. Моментът на узряване се познава по това, че плодът леко подава на натиск.

Имайте предвид, че авокадото не се подлага на термична обработка, защото започва да горчи. Консумира се само в суров вид, плодът трябва да е мек, но не на петна.