Академик Ваньо Митев: Как да си помогнем при грип


Болест : грип

Последна промяна на 18 February 2025 в 22:16 468 0

Академик Ваньо Митев е известен наш учен, който през миналата година празнува 70-годишен юбилей. Завършил е Медицинска академия – София и е професор в Катедрата по медицинска химия и биохимия на Медицински университет – София. Бил е на специализация и работа във Франция, изпълнявал е длъжностите заместник декан, заместник ректор и е бил 2 мандата ректор на Медицински университет – София, както и два мандата председател на Съвета на ректорите. Член кореспондент е на БАН и през 2015 г. научната общност го признава за академик. Доктор хонорис кауза е на Пловдивски медицински университет, на Лвовски национален медицински университет, на Технически университет – Варна, и е единственият българин, доктор хонорис кауза в Гърция, в университета в Патра. Почетен гражданин е на градовете Русе, Враца, Мизия и Горна Малина. Директор е на Научно-изследователския институт по иновативна медицинска наука. За връзка с академик Ваньо Митев - мейл: vmitev@mu-sofia.bg

- Подчертавам, че всеки читател, който не е медицински специалист, преди да вземе каквото и да било лекарство, задължително трябва да се консултира със своя личен лекар и в никой случай не бива да провежда самолечение. И така, навлизайки в грипната епидемия, аз пия бромхексин и не боледувам от грип. Защо е така?

- Бромхексинът (BRH) блокира проникването на вируса на грипа в клетката. Той е най-ефикасен, когато се приема профилактично. Когато някой се разболее, вирусът вече е проникнал в клетката и ефикасността на BRH намалява. Имаме чудесни публикувани резултати за профилактичния ефект на BRH при ковид-19. Общото между вирусите на грипа и ковид-19 е, че проникват в клетката с помощта на един и същ ензим, който се блокира от BRH. Това обяснява и ефективността на BRH.

- Разкажете ни за резултатите от вашите проучвания относно ефикасната терапия на болните с ковид-19, които са били третирани инхалаторно с BRH и с високи дози колхицин?

- Резултатите от проучванията могат да се резюмират по следния начин:
1. BRH е най-ефективен, когато се взема профилактично по време на поредната вълна от ковид-19 (вземан е от 10 дни до 1 година).
2. При контакт с болен или заразоносител инхалациите с BRH предотвратяват развитието на болестта. Времето на започването им е решаващо.
3. При развила се вече болест инхалациите с BRH помагат за по-бързото оздравяване.
4. Високите дози колхицин, давани на амбулаторно болни, предотвратяват развитието на цитокинова буря и хоспитализациите.
5. Високите дози колхицин намаляват болничната смъртност до 7 пъти.

- Как се правят профилактиката и лечението на грип с бромхексин и колхицин?

- Профилактиката с BRH се прави, когато започне вирусната вълна, като дневно се вземат посочените в листовките дози. Първоначално по-високите, за постигане на насищане, и после се продължава с по-ниските дози, до преминаване на грипа. Профилактика с колхицин не се прави. Лечението е добре да се провежда с инхалаторен BRH. Нашият опит с колхицин показва, че той редуцира продължителността и тежестта на грипното заболяване. Трябва да се отбележи, че строго трябва да се спазват противоиндикациите за даване на колхицин. Те са описани в листовката, но е необходима консултация с лекуващия лекар. Например, строго се забранява комбинацията колхицин с антибиотика кларитромицин и въобще с групата на макролидите и т.н.

- За ползата от тази терапия е и кейс репортът ви за жените на възраст 78 и 88 години, които са страдали от тежки хронични болести. Когато ги е тръшнал ковид-19, те са приемали BRH в течение на три месеца до половин година и не са починали, въпреки че близките им, с които са съжителствали, са били тежко болни (те не са приемали BRH).

- Те не само че не са починали, а 88-годишната жена не се е разболяла, а 78-годишната жена (с карцином, сърдечна и бъбречна недостатъчност, ревматоиден артрит, поредица от операции и химиотерапия и т.н.) изкарва ковид само с дращене на гърлото.

- Медицинският университет в София има ли потенциала и човешкия ресурс да стане водещ в света за профилактика и лечение на вирусни болести?

- Да. Въпросът е да се координират изследванията, което правим в момента.