
Лайка
Болезнена менструация
● Чаят от лайка е много полезен при болезнена менструация (дисменорея). Противосептичното действие на лайката в този случай се проявява бързо и благотворно, особено когато чаят се пие горещ и на глътки. Може да бъде направен и от смес на равни части лайка и копър. Подобно, но по-слабо действие притежава и белият равнец. Той се приема главно при хронични страдания и тогава трябва да се приема по-продължително време.
прозорче (пачи очеболец)
● Клинично доказана при болезнена менструация е и ползата от билката прозорче или пачи очеболец, която трябва да се различава от планински очеболец. Прозорчето има добър ефект и въздейства върху спазмите на маточната мускулатура. Билката се прилага също и при лохии, получени в резултат на спазъм на маточната шийка. Притежава и известно кръвоспиращо действие. Към положителните качества на прозорчето трябва да се отбележи и обстоятелството, че приложението му, дори в по-големи количества, е напълно безвредно. Поради по-бавното настъпване на ефекта му обаче се препоръчва билката да се приема профилактично, като се започне няколко дни преди очакваната менструация и се приема през цялото времетраене на месечния цикъл. Резултатите на някои по-нови изследвания показват, че при гинекологични заболявания по-добър ефект се получава от отвара от семена на билката, като за целта 1 чаена лъжичка се вари 5 минути в чаша мляко и след прецеждане половината чаша се изпива сутрин, а другата половина вечер.
седефче
● При болезнена менструация може да се пие и чай от седефче. За целта се ползват цъфтящите клони на растението. Приема се под формата на чай, като 1 чаена лъжица наситнена билка се изсипва в чаша гореща вода, оставя се да престои 10 минути и се пие на глътки. Трябва да се има предвид обаче, че макар и рядко се появяват обриви, леки оттоци и потъмняване на кожата от слънцето. Опасно е да се използва като абортивно средство!
● Една стара практика, която има стойност и днес, е да се използват етерични масла от съответните билки за т. нар. ароматерапия, заради тяхното обезболяващо и спазмолитично действие. За целта те се накапват върху дамската превръзка или се втриват в кожата на долната част на корема. Най-често се използва смес от масло на маточина, евкалипт и копър. От комбинацията като еднократна доза се слагат 20 капки.
Маточни кръвоизливи
● Главна роля като класическо средство при различни маточни кръвоизливи, в миналото под формата на дрога, а днес като лекарствен препарат, играе моравото рогче. Прилага се в следродови и следабортни периоди, при функционални маточни кръвоизливи, метрорагия (извънменструални кръвоизливи), полипи, дисфункции на яйчниците и др.
Основно правило в акушерството и гинекологията е, че препаратите от мораво рогче не се прилагат при бременни .
Те са силно токсични и следва да се използват само под лекарски контрол.
● Подходяща при маточни кръвоизливи е и червената къпина.
Използваема част са корените, които се берат рано напролет, през март, когато започва сокодвижението, или наесен, през октомври, след узряване на плодовете. Кората на къпината засилва тонуса на маточната мускулатура, като свива кръвоносните съдове. Ето защо се прилага при маточни кръвоизливи вследствие на гинекологични заболявания, както и при болезнена и обилна менструация. Обикновено 1 чаена лъжичка от наситнени кори от корена се вари в 500 мл вода в продължение на 10 минути. Отварата се пие 3 пъти дневно по 1 чаша преди ядене.
● Подходяща билка е и водното пипериче.
водно пипериче
Използваема част на растението за дрога е надземната, брана в началото на цъфтежа през юли и август. Клинични проучвания доказват, че дрогата има кръвоспиращо действие, проявяващо се в целия организъм, но в по-слаба степен от тази на моравото рогче. Употребява се, като 1 супена лъжица от билката се залива с 400 мл вряла вода и се оставя да кисне 2 часа. Пие се по 100 мл три пъти дневно преди ядене. Билката не бива да се използва при възпаление на бъбреците и пикочния мехур.
oвчарска торбичка
● Овчарската торбичка свива кръвоносните съдове и засилва тонуса на матката. Стръковете се берат по време на цъфтежа от май до август. Прилага се като кръвоспиращо средство главно след аборт и раждане. За целта 2 супени лъжици от дрогата се заливат с 500 мл вряла вода, оставят се да киснат 2 часа. Пие се по 100 мл три пъти дневно преди ядене.
арника
● Широко се използва и арниката, по-точно нейните цветни кошнички без дъното. Билката е високоефективно кръвоспиращо средство при следродови кръвотечения, неправилни контракции, кръвотечения, свързани с ендокринни разстройства или с възпалителни процеси на половите органи. Прилага се, като 10 грама дрога се заливат с 200 мл вода, ври 10 минути, след което се прецежда след изстиване. Пие се по 1 супена лъжица два пъти дневно.
● Друга полезна билка е обикновената коприва, по-точно нейните листа и корени. Листата се берат напролет, а корените наесен. Клинични проучвания с екстракт от билката са показали неговата висока лечебна стойност при пубертетни и климактерични кръвоизливи, при субсерозни фибриоми, при недостатъчна инволуция на матката след раждане или аборт. При пубертетните кръвотечения не само се постига кръвоспиращо действие, но се нормализира и овариално-менструационния цикъл, в резултат на което менструацията трае нормален брой дни.
Извършени са и наблюдения върху съсирваемостта на кръвта и протромбиновото време при родилки. Резултатите са показали, че един час след преминаването на една чаена лъжичка екстракт от коприва настъпва голямо ускоряване на съсирваемостта на кръвта, което постепенно се възвръща към изходно състояние след 2 до 3 часа.
Установено е също така, че под влияние на лечението с настойка от коприва се откриват промени във влагалищните намазки, които по своя характер говорят за увеличаване на количеството естрогенни хормони.
Лечението се провежда, като 2 супени лъжици от дрогата се заливат с 400 мл вряла вода, след което се оставят да киснат 2 часа. Прецедената запарка се пие по една чаша 4 пъти дневно преди ядене.
● И дрогата от билката шапиче се прилага за лечение на някои т. нар. женски болести: бяло течение, понижена функция на яйчниците, силна менструация. За целта 2 супени лъжици дрога се оставят да врат в 400 мл вода 5 минути. Отварата се прецежда и се пие по 10 мл дневно преди хранене.
Не бива да пропускаме и билковото лечение на здравословните проблеми по време на патофизиологичните промени на организма на жените по време на менопаузата или т. нар. климактериум. Както е добре известно, най-често изявени от тях са горещи вълни, депресия, тревожност, нощно изпотяване, вагинална сухота, нервно-вегетативни нарушения (хистеро-параноични прояви) и др. Науката е установила, че при случаи за помощно лечение трябва се препоръчват: червена детелина, валериана, соя, копър, сминдух и др. Установено е също така, че лечението с тези билки трябва да бъде строго индивидуално, за всяка пациентка поотделно, затова дозирането и начинът на приложение трябва да бъдат определени само от лекуващия лекар, в зависимост от физиологичните особености на организма.
Съществуват и билки, за които се препоръчва да се използват в комбинации, за да преодолеят различни болестни състояния при гинекологични болести: болка, спастични състояния, нерядко придружени със запек, възпалителен процес и т.н. Една много целесъобразна комбинация е смес от кори на зърнастец, стръкове и цветове бял равнец, перца от майчин лист и коренища от троскот, взети по 25 грама от всяка билка. Приготвя се чай, от който се пие 3 пъти дневно по половин чаша.