
Гръбначен стълб и нерви
Гръбначният стълб (Columna vertebralis - от лат. ез.) осигурява правилна стойка на тялото. Състои се от 33 прешлена (вертебрe): 7 (или 8) шийни, 12 гръдни, 5 поясни и 5-8 кръстни (опашни). За да се осигури прав стоеж, те са подредени в двойна S-видна линия с изпъкване на шийните прешлени назад, на гръдните – напред и назад, на поясните – напред, на кръстни – назад, и на опашните – напред. Тези прешлени предпазват от нараняване гръбначния мозък, който се съдържа в своеобразен канал, образуван от отворите на надстроените прешлени (фиг.1), а също и излизащите от гръбнака нервни коренчета (радикули). Гръдните 12 коренчета преминават през ганглии (възелчета) в 12 междуребрени нерви в ляво и толкова в дясно, а останалите коренчета се събират в снопове (плексуси): шийни (цервикални), раменни (брахиални), поясни (лумбални) и кръстни (сакрални). Самите прешлени, за да са устойчиво наредени, стъпват върху подлежащия с две междупрешленни ставички (интервентрикуларни артикули), а телата на прешлените един върху друг - чрез междупрешленни хрущялни пластинки (дискове - те поемат травмите на гръбнака като буфери). Нормално гръбнакът, погледнат от пред, е права линия, а странично – с две S-видни изкривявания.
Какви болести може да има
Гръбначният стълб може да бъде изкривен наляво или надясно - сколиоза, или да са променени двете S-извивки (изпъкване - лордоза, хлътване – кифоза).
Сколиоза
Прешлените може да са счупени при травма, а междупрешленните дискове – премачкани (дискова херния), или прихлъзване (спондилолистеза).
Когато страда гръбначният мозък, говорим за миелит, когато страдат междупрешленните нервни коренчета - радикулит, нервните възелчета (ганглии) - ганглионит, плексусите – плексит, излизащите от тях нерви – неврит или невралгия, междупрешленните пластинки – дископатия или дискова херния (протрузия) - притискат се нервните коренчета и причиняват болка.
Дискова херния
Изкривяването на гръбначния стълб - сколиотична болест - може да бъде вродено или придобито: от възпаление (туберкулоза, ревматизъм и др.), рахит, системни заболявания, при спастична или вяла парализа, синдром на Марфан (генетично заболяване със скелетни, сърдечно-съдови и очни аномалии).
Болестта на Бехтерев е едно системно хронично автоимунно заболяване с болка и силна деформация на шийно-гръдните прешлени, с гърбица и силно наведена напред глава поради възпаление на жълтото сухожилие върху изпъкналите задни прешленни израстъци.
Ревматизмът поразява междупрешленните малки ставички със силна болка, температура и ограничени движения.
Болест на гръбначния мозък – миелит, може да бъде от травма (частично или пълно прекъсване), от възпаление или системни заболявания. При травма на гръдни и поясни прешлени (и листеза) настъпва парализа на долни крайници, при травма на шийните – пълна или частична парализа на четирите крайници.
Радикулит се проявява с изолирана болка в зоната на инервация на определено нервно коренче. Тя е спонтанна или предизвикана, и има сетивни прояви за зоната на инервация на коренчето. Може да се дължи на простуда, инфекция от бактерии, протозои, невроборелиите на Лаймска болест или вируси. Честа причина е възпаление на отдалечен орган, който изпраща токсини и увреждане на нервни субстанции – нарича се инфекциозно огнище,
Честа причина за радикулита е местната травма (притискане) от сплесканата междупрешленна пластинка - дисква херния. Може да се притиска от злокачествени метастази, т.н.параметастатичен полирадикулит, или хемангиома на прешлените.
Фокус (фокална инфекция може да дойде от възпалени нос, синуси, зъбни корени, уши, бронхи и бели дробове, стомах, черва, жлъчка, бъбреци, пикочни пътища, полови органи - яйчници, вагина, тестиси, простатна жлеза).
Шийна болка
Често се проявява поради директно излагане на надухване, мокри коси, лесно травмиране. Много често е увреждането между 2-я и 3-я, и 3-я и 4-я шийни прешлени. Образуват се дискови хернии (протрузии) след директен удар, „саблен удар“ при автомобилни катастрофи, падане от велосипед или мотор, насилие при бокс, борба, та дори от претренирване при лека атлетика, таекуондо, джудо, карате, спортни и народни танци, балет и хокей на лед.
При принудителна седяща поза по 8 часа при някои професии дистрофират междупрешленните дискове и лесно се образуват протрузии – особено при неправилно насилие от фитнес упражнения. Тогава се притискат и раздразват шийните нервни коренчета: усеща се неприятно схващане или стрелкащи болки във врата, излъчващи се напред в цялата глава – наричат го шийно главоболие или шийна мигрена.
Ако са увредени шийните нерви (окципиталис майор и минор) се усеща болка, като че шишове се набиват във врата и главата. Болният ходи с вдървена шия или наклонена на една страна (крива шия, тортиколис спастика).
При възпаление от простуда, инфекция или травма на раменния пояс се развива т.н. цервикобрахиален плексит
Болката е силна, неприятна, усилва се нощем, движенията в рамото и ръката са болезнено ограничени, ръцете и пръстите изтръпват и, ако са засегнати отделните нерви (аксиларис, улнарис, радиалис, медианус и др.), са със специфични зони на изтръпване или парализи. Най-неприятни са болките на медианус и улнарис, тъй като са с богата инервация за протопатична сетивност.
Гръдна болка
Междуребрените нерви (12 на брой, в ляво и в дясно), излизат от прешлените с един сетивен ганглий и затова междупрешленните неврит и невралгия са съпроводени с неприятна протопатична болка и често с пръснат обрив по зоната на съответния междуребрен нерв от вирусите Симплекс или Херпес, живеещи в латентно (скрито) състояние в тези ганглии. Болката е пареща, горяща, стрелкаща, усилва се нощем, дишането е затруднено. Подобна е болката и от междуребрения нерв. Тя може да се дължи и на травма като счупване на ребро, или възпаление на плеврите или плеврални сраствания.
Поясната и кръсна болка
са най-честите оплаквания за всички възрасти. Нервните коренчета са уязвими най вече на простуда и инфекция. Тук особено спомагат т.н. огнищни, фокални инфекции, за които споменахме. На второ място идват травмите директно върху нервните коренчета и кръстно-поясен (лумбо-сакрален) плексус и индиректно от старо увреждане на междупрешленните дискове (протрузии).
Болните ходят като вдървени в пояса, не могат да се навеждат напред, назад и встрани, изтръпват определени части на долни крайници, развиват се мускулни хипотрофии, губят се определени рефлекси и настъпват мускулни парализи.
Според засегнатия нерв:
Подкожен страничен нерв на бедрото (Болест на Рот) - неприятно изтръпване, парене;
Увреждане на бедрен (преден) нерв: силна болка при клякане и изправяне, невъзможност да се изправи от клекнало положение, липсва коленен рефлекс;
Седалищен нерв (ишиас) е богат на вегетативни протопатични влакна и болката от кръста по голямопищялната област е неприятна, неукротима, усилва се нощем, не може да вдига стъпалото нагоре (степаж), липсва Ахиловият рефлекс.
При тежки увреждания на еС2 и еС3 сегменти на гръбначния мозък от дискови хернии се намалява половата активност, а при увреждания под втория поясен сегмент Л2 настъпва задръжка или изпускане при уриниране. Тук ще споменем и за Обтураторния нерв (произлиза от Л2,Л3 и Л4 сегменти), който често страда при пикочо-полови заболявания и може да се увреди при някои коремни операции. Усеща се неприятна коликовидна болка в малкия таз и настъпват проблеми с тазовите резервоари.
Невралгии
Това са състояния, при които се усеща остра болка, пареща, режеща, проникваща, периодична, като ток, със сетивни промени, също с паретични явления на двигателните функции на нерва, но не се откриват структурни промени в самия нерв.
Диагностика на дискова херния
В историята остана т.н. етажна лумбална пункция и вкарване на контрастно вещество в гръбнака. Правиха се обзорна спинална снимка, КАТ скенер или ЯМР (ядреномагнитен резонанс).
Лечение
Кинезитерапия: ако са установени трайни деформации – да се коригират със шиен подбрадник, гръден или поясен корсет. Решаващ може да бъде повърхностен или дълбок масаж, екстензия, комплекс от лечебна гимнастика.
Физиотерапия: солукс, лазер, електро-магнит-ултразвук, парафин, топли лапи. Иглотерапията, направена от вещ специалист, може да реши проблема без лекарства.
Преди да се приемат противоболкови средства, трябва да се има предвид, че болката се дължи в повече от случаите на възпалителен процес. Щом диагнозата окончава на -ИТ, това означава възпаление (радикулит, плексит, неврит, полиневрит, остеоартрит, та даже и при дискова херния – може да говорим за дисцит). В такива случаи започваме с противовъзпалителни средства, а те са нестероидни, стероидни и антибактериални. Всички те са и противоболкови: като премахват възпалението, се намалява отокът на тъканите и се овладява болката.
Нестероидни: Първите, които използвали от дълбока древност старите гърци, са салицилатите (от салиция – върба). Сега прилагаме ацетизал, аспирин. Освен тях – пиразолони (аналгин, пирамидон), парацетамол, диклофенаци (индометацин, диклак, диклофенак, фелоран, волтарен), пропионати (ибупрофен, кетопрофен,напроксен), оксиками (пироксикам, мелоксикам, теноксикам), нимезулид - аулин, коксиби (еторикоксиб – аркоксия), и много други.
Внимание: Да не се приемат повече от 10 дни. Да се направи почивка 20 дни и след това-отново.
1. Може да се развие алергия;
2. Всички са антиагреганти - настъпват кръвоизливи;
3. Предизвикват стомашно-чревни язви от директен прием, а веднъж влезли в кръвообращението, се излъчват отново в стомаха и червата. Да се вземат гастро-протективни средства: фамотидин, гастрозон и др.!
Кортикостероиди: Най-често прилаганите преднизон, дексаметазон се приемат през устата, чрез мускулни или интравенозни инжекции, чрез инхалации при белодробни астматични процеси, или мехлеми – при дерматити и екземи. Лекари, които познават добре анатомията и локализацията на определени нервни коренчета, ги прилагат локално под формата на т.н. блокада с бърз аналгетичен или противовъзпалителен ефект (Да се правят през ден или два, не повече от три пъти). Тези стероиди може да имат неприятни странични ефекти: при деца и юноши забавят растежа и функцията на надбъбречните жлези; сриват имунитета и болните стават податливи на всякакви инфекции. Покачват кръвното налягане, смущават функцията на други жлези с вътрешна секреция и обмяната на веществата, задържат се соли. Болните бързо наддават на тегло и затлъстяват, усилва се маскулинизацията при жени (повяват се бради, мустаци, гласът задебелява), настъпва декалцификация на костите, остеопороза и фрактури.
Да не се бърза с антибиотиците! Да се прилагат само когато сме сигурни, че инфекцията е бактериална, защото вирусите не се повлияват от антибиотици. Но те - вирусите, могат да обострят бактериалната флора, лежаща в човешкия организъм в т.н. фокуси (огнища), посочени по-горе, които да инфектират предварително увредени междупрешленни ставички или дискове, притиснатите от тях нервни коренчета, да атакуват големи нерви. Развива се картина на остро възпаление, с висока температура, силна болка. Тогава пък трябва да побързаме с антибиотика. Но първо трябва да се направи антибиотикограма след хемокултура, която показва кой антибиотик убива бацила, и мониторинг на серумната концентрация на антибиотика. Това спасява болния да не си изработи резистентност към неподходящ антибиотик и дозировка, а също да се предотвратят интоксикации от предозиране.
Ако смятаме, че процесът не е неврит, а невралгия, или артралгия (на междупрешленните малки ставички), коксалгия (тазобедрена става) - не се дават антибиотици.
Витамини В: Цялата гама от В1,2,3,4,6,12 и др. са особено необходими за възстановяване на страдащия нерв: Витамин В-комплекс, Уримил, Келтикан, Фенаксон и др.
Добър аналгетичен ефект се получава от антидепресанти (атаракс, диазепам, лексотан, ксанакс), трамадол или паратрамол, антиконвулсанти (карбамазепин, габапентини/габагамма, невронтин, габаневрал) и прегабалини (Лирика, Бриека, Линефор). Дихидроморфин се изписва с жълта рецепта.
При изчерпване на ефекта от лекарства, при дискови протрузии – да потърсим неврохирург: озонотерапия, лазер-терапия, класическа дискектомия, микродискектомия, лазерна дискектомия, спинална дифузия (сливане на прешлени), заменяне на болния диск със синтетичен такъв. Нов метод е поставяне на имплант „Барикада“, който предотвратява повторното появяване на дискова херния.