Постзостерната невралгия се проявява с много силни болки по хода на възпаления нерв и изисква консултация с невролог с последваща терапия
Д-р Даниел Янков е специалист по кожни и полово-предавани болести. Той е един от най-търсените дермато-венеролози в Югоизточна България, работи и приема пациенти в гр. Хасково. Завършил е Медицински университет – Стара Загора. Занимава се с диагностика и лечение на всички групи кожни заболявания, както и с ранно откриване, диагностика и лечение на полово-предавани болести. Помогнал е на много свои пациенти за навременно откриване и на кожни карциноми.
- Д-р Янков, наша читателка, която от 2 години страда от Херпес зостер, се оплаква от жестоки болки в горната лява половина на гърба, врата и рамото. Какви конкретни препоръки бихте дали на тази жена?
- При нея ней-вероятно става дума за т.нар. постзостерна невралгия, т.е. боледувала е от Херпес зостер, а на мястото, където е бил възпален нервът, са останали проявленията на тази тежка невралгия. Това е характерен признак на заболяването. В тези случаи обикновено се провежда лечение заедно с невролози, тъй като те предписват различни препарати за това състояние, за тази диагноза. Може да предпишат кортикостероиди, но в ниска доза; може да предпишат други, по-силни обезболяващи лекарства на различна основа, които да повлияят това действително болезнено състояние.
- Може би търси съдействие, тъй като, предполагам, не са я информирали?
- Още в самото начало на заболяването Херпес зостер такъв пациент трябва да се обърне и към невролог. Именно той ще проведе терапия на същата тази постзостерна невралгия. Т.е. след преминаването на Херпес зостер остатъчната невралгична болка, която продължава при тази жена, изисква лечение.
- Да припомним накратко характерното за Херпес зостер?
- Често срещано заболяване, особено през по-студените и прохладни сезони. Херпес зостер е вирусно заболяване, което се причинява от вируса Варицела зостер. Обикновено, ако човек е преболедувал варицела в ранна детска възраст, вирусът остава в латентно, т.е. в спящо състояние, в ганглиите (нервните окончания) в организма и може да просъществува там през целия живот, без проява на Херпес зостер. Ако обаче спадне имунитетът, това го активира. Освен това силният стрес, както и недохранването също водят до спад в имунитета. И този вирус от латентно състояние преминава в активно, като вече се проявява под формата на Херпес зостер. Забелязал съм, че пациентите с това заболяване са повече през по-влажните и хладни дни.
Навременното започване на терапията на Херпес зостер няма да доведе до такава тежка невралгия впоследствие.
- Да поговорим за терапията. В какво се изразява тя? Има ли нещо ново в това отношение?
- Единият от основните препарати е ацикловир, но разполагаме и с друг, много по-нов препарат. Това е валацикловир, нарича се още валтрекс. Той е във формата на таблетки, които се пият по схема. Това трябва да се спазва, начинът на прием се определя от лекуващия лекар, никакво самолечение тук не се допуска. Тези лекарства много по-бързо могат да купират болката, въпросът е лекуващият лекар доколко има опит и практика с тези медикаменти. Това си остават основните препарати, разбира се, предписват се и симптоматични – витамини от групата В за овладяване на невралгията, противоболкови лекарства, локални антибиотици също. При силно възпаление може да се наложи и перорален прием на антибиотици. Навременното започване на тази терапия няма да доведе до такава тежка невралгия впоследствие. Защото, за съжаление, има пациенти, при които тази невралгия може да продължи действително с месеци и години. И след това изключително трудно се лекува. Но ако се започне лечение на вируса до 48-я час, е възможно болката да изчезне още по време на лечението.
Независимо от локализацията, когато причинител е вирусът на Херпес зостер, дерматолозите го лекуват, в противен случай лечението е неефективно и пациентът страда от това.
- Д-р Янков, задължително ще ви попитам защо е толкова важно пациентите с Херпес зостер да попаднат навреме при специалист като вас, който да който да открие диагнозата, да започне лечение и впоследствие да го насочи?
- Ние с вас сме обсъждали и преди, че е проблем, ако пациентът не попадне навреме при дерматолог, а първо търси друди специалисти. При болни зъби съответно отива при зъболекар: имал съм такава пациентка, на която извадиха 3-4 зъба уж заради възпаление, а накрая се оказа Херпес зостер. Имал съм и пациент, на когото при ниска коремна болка му направиха операция за апендицит, при условие, че става дума пак за Херпес зостер. Или при т.нар. синдром на Хънт, при който се обхваща средната част на лицевия нерв и протича със силна болезненост, като се ангажира ухото. И човекът отива при ушен лекар, който може да се ориентира и да го изпрати при дерматолог, но може и да не се ориентира. А това е заболяване, предизвикано от Херпес зостер. За съжаление, това се случва много често – объркване на диагнозата. Ако не избие обривът, а продължава една силна болезненост и много леко зачервяване, на което не се обръща внимание, това може да се приеме и да се лекува за инфаркт; може да се лекува за дискова херния или за някаква невралгична болка в крака; може да се приеме и за апендицит, ако болката е в зоната на ингвиналната гънка.
- А при какви оплаквания и симптоми да се обърнат към дерматолог такива пациенти?
- Обикновено първите оплаквания са една предхождаща болка в началото, като имате предвид, че винаги е от едната половина на тялото, т.е. или отляво, или отдясно. Примерно в зоната на главата, в зоната на ръката, в зоната на междуребрието, в зоната на бедрото или на седалището, но, както казах, само от единия край. Освен възникването на силна болка в даден участък и леко зачервяване в тази зона, впоследствие се появяват десетки малки пъпчици – мехурчета. Ето при такива проявления, което е клиничната картина на Херпес зостер, пациентът веднага трябва да се насочи към дерматолог, за да започне навременно лечение.
- Сега е моментът да ви попитам какви ограничения предполага заболяването?
- Първите дни да няма много контакти или с малки деца, или с възрастни хора, които имат намален имунитет, защото това е вирусът на Варицела зостер, както вече обясних, който в ранна детска възраст предизвиква варицела, а в по-зряла възраст при спадане на имунитета избива под формата на Херпес зостер. Това е една от основните препоръки – да няма много контакти през първите дни, а самото място на засягане да се щади от къпане и дразнене, за да може по-лесно да преминат проявите.
- Да не пропусна да ви попитам до какви усложнения може да се стигне, ако не се провежда навременно и адекватно лечение?
- Обикновено основното усложнение е същата тази тежка продължителна невралгия. И още нещо, което не бива да пренебрегваме: ако е в зоната на окото и засегне роговицата му, може да я пробие. Имайте предвид, че това е изключително често срещано. Аз почти всяка седмица имам пациенти с очен Херпес зостер, които, ако не се лекуват навреме, може да се увреди зрението им. Това си е тежко усложнение. Разбира се, имам пациенти и с други локации и трябва да се реагира веднага.
- Да обобщим в заключение основните моменти, касаещи навременната и правилна диагностика, последвани от навременно и адекватно лечение.
- При подобни оплаквания се обръщайте към дерматолог, както и към невролог при възникване на невралгична болка с всякаква локация. А и, както споменах вече няколко пъти, много е важен имунитетът, който може да спадне по всякакви причини. Особено при условие, че Херпес зостер се среща и при много млади хора и то привидно здрави. Но явно и при тях се е случил някакъв спад. След като този вирус стои в организма и не е избил до момента, значи имунитетът го е потискал. Когато обаче имунитетът спадне по някаква причина, Херпес зостер намира вратичка да избие.
Съществува ваксина срещу Херпес зостер, която, за съжаление, все още не се прилага в България, информира преди известно време епидемиологът д-р Христиана Бацелова. Препоръчва се на хора, навършили 50-55-60 години, но най-рискови са тези над 65-75- годишна възраст. Има ситуации, при които такава ваксина се препоръчва и за млади пациенти с определени заболявания или такива на терапия, която води до имуносупресия (с бъбречна недостатъчност, трансплантирани, онкологични). Надяваме се скоро ваксината срещу Херпес зостер да е достъпна и у нас.