Инфекции на дихателните пътища


Болест : Остър рино-фарингит, Пневмонии

Последна промяна на 26 November 2024 в 20:11 29 0

Остър рино-фарингит
Заболяването възниква като малка епидемия в семейна или професионална среда. Най-често негови причинители са различно вируси. Съществен предразполагащ фактор е и простудата. Ринофарингитът протича като остро неразположение, главоболие, хрема, сухота и болки в гърлото, леко повишена температура. Лекува се обикновено в домашни условия. Препоръчват се затоплящи процедури: компреси, разтривки с камфоров или лавандулов спирт, топли вани. Добро помощно средство за лечение са и позабравените вече вендузи. До лечение с лекарства трябва да се пристъпи само по преценка на лекуващия лекар. Колкото до антибиотиците – те са само крайна мярка и то при доказани усложнения от бактериални инфекции, и пак по преценка на лекар.

Остър фарингит
Най-често се разпространява епидемично в условията на общо и локално охлаждане. В 60% от случаите се дължи на вирусна инфекция. Изолиран е и микробен причинител – стриптококът.
Това заболяване също протича под формата на общо неразположение, главоболие, висока температура, затруднения при преглъщане и болки в гърлото. То е зачервено, особено сливиците, които са възпалени (тонзилит) и дъгите около тях. Понякога дори се получава опасен оток и изменения, подобни на тези при скарлатината.
Болният трябва да приема течно-кашава храна и да пие достатъчно количество топли течности, без газирани. Препоръчват се също и затоплящи процедури, както при ринофарингите. Освен това добре е да се правят инхалации с алкални разтвори – със сода за хляб и лайка. Болният трябва също така да смуче специални таблетки за дезинфекция на гърлото, да поема понижаващи температурата средства, ошав. Ако обаче състоянието му не се подобри в рамките на 2-3 дни той трябва да потърси лекарска помощ.

Остър бронхит, трахеобронхит
Това са възпалителни процеси, причинени от вируси, бактерии, както и от различни физични и физико-химични агенти (алергени). При инфекциозното заболяване след инкубационен период от 1-2 дни настъпва обща отпадналост, главоболие, висока температура, дразнене под гръдната кост. Характерна е появата на кашлица, която отначало е суха и дразнеща, а впоследствие – влажна с отделяне на оскъдни слузни, по-рядко слузно-гнойни храчки. При по-тежко протичане на заболяването температурата е много висока, кашлицата е мъчителна, понякога с пристъпен характер.
Болният трябва да е на легло, да не се движи активно, а въздухът в помещението да се навлажнява редовно. Трябва да се пият големи количества топли течности – чай и бульон с жълтък. За борба с кашлицата се препоръчва, когато тя е още суха, това да става чрез гаргара с топла вода с разтворена в нея сода бикарбонат, впоследствие се препоръчва и т. нар. „гръден чай” – запарка от ружа, липов или бъзов цвят. Обикновено след тези мерки започва отделянето на храчки, но ако отделеният секрет е жила трябва да се потърси лекарска помощ. За да облекчим отхрачването можем да използваме синапено брашно под формата на т. нар. лапи. За целта разбъркваме равни количества обикновено и синапено брашно, докато се получи каша, която разстиламе върху марля и я налагаме върху гърба, а след това и върху гърдите на болния, но не върху сърдечната област.
Лапата се държи до появата на леко зачервяване на кожата, след което третираното с нея място се намазва с безвреден крем. При малки деца пропорцията трябва да бъде 2-3 части обикновено брашно и 1 част синапено, като мястото е добре да се наблюдава всяка минута за зачервяване. Ако въпреки взетите мерки кашлицата продължи няколко дни и дори се засили, задължително е да се обърнете към лекар. Само той може да реши дали болният трябва да провежда и медикаментозно лечение (главно антибиотици) в домашни или болнични условия.

Пневмонии
Най-разпространени са т. нар. придобити пневмонии. Наричат ги още пневмонии, възникнали в обществото. Освен тях обаче съществуват и т. нар. нозокомиални (вътреболнични пневмонии), пневмонии при лица с намалена имунна защита (вродена или придобита), мантелни пневмонии при ракови заболявания и други.
Заболяването представлява остро възпаление на белия дроб, причинено от вируси или бактерии, и протича тежко с висока температура, влажна кашлица, бодежи в гърдите и нерядко, особено при възрастни и малки деца, с усложнения в сърдечносъдовата система. Лечението зависи от тежестта на заболяването, от възрастта на болния и от съпътстващите го заболявания. Ако болният е под 60 години и няма сериозни съпътстващи заболявания лечението може да се проведе у дома. Това обаче не бива да се допуска, ако той е над 60 години и особено ако има и съпътстващи заболявания: на сърцето, на бъбреците, диабет и други. Самото лечение се провежда от лекар с помощта на съвременните противомикробни средства – антибиотици и химиотерапевтици, поддържащи сърдечната дейност лекарства и други симптоматични медикаменти.

Как да се предпазим оот тези заболявания
Съвременната медицина е категорична – чрез закаляване! Колкото по-закален е нашият организъм, толкова по-лесно и без последици преминават те. Ако сме започнали да се закаляваме през лятото – добре. Ако не сме, през зимата не е късно да наваксаме. В това отношение добре е да започнем да правим гимнастика сутрин, при това с голо до пояса тяло. След това можем да предприемем обтриване с хладка вода. Също с хладка вода можем да измиваме краката си вече преди лягане, а със студена вода е полезно да правим гаргара всекидневно. Много полезни са и редовните разходки на открито, особено в планината. Постепенно ще се убедим колко много плюсове има зимното закаляване. Но то трябва да се провежда системно и последователно.