
Проф. д-р Юлиан Райнов е ръководител клиника по хематология във ВМА. Има 4 медицински специалности: вътрешни болести, военна терапия, хематология и онкология. Преподавател е в СУ "Св. Климент Охридски". Професор, с 430 научни труда и 260 публикации у нас и в чужбина. Дългогодишен председател и сега зам. председател на Българското медицинско сдружение по хематология.
- Проф. Райнов, какво е важно да знаят за острата левкемия пациентите и техните близки?
- Острата левкемия е злокачествено заболяване на кръвта, наблюдавано както в детска възраст, така и при възрастни. Според произхода на левкемичните клетки болестта се разделя на два основни вида: остра лимфобластна и остра миелобластна левкемия. Заболеваемостта и на двата типа остри левкемии е под 2% на 100000 души население за Европа, което ги определя като относително редки заболявания. С напредване на възрастта се наблюдава известно нарастване на тази честота. Диагностиката на левкемиите е сложна и изисква подготвени специалисти и модерна апаратура. Лечението е продължително, с месеци и натоварва както пациентите и техните близки, така и медицинския персонал. Пациентите и техните близки трябва да знаят, че настъпиха сериозни успехи в диагностиката и лечението на тези два типа остри левкемии, като това важи и за нашата страна. В детска възраст в над 80% левкемията може да бъде излекувана с химиотерапия, друг метод на лечение е трансплантацията на хемопоетични стволови клетки. При възрастните, независимо от постигнатите успехи на химиотерапията, единствен животоспасяващ метод е трансплантацията, като примери има достатъчно много по света на успешно излекувани певци, футболисти и други.
- Доколко е важна навременната диагноза и лечение при острата миелоидна левкемия?
- Навременната диагноза е изключително важна, за да се предотврати с лечението бързото нарастване на броя на левкемичните клетки и разпространението им в различни органи и системи в тялото. Болестта често започва нетипично, като настинка с температура, с болки по мускули и стави, с поява на сини петна по кожата, неясно кървене от носа, венците и лигавиците. Навременното изследване на кръвната картина, най-често от семейните лекари, последващата консултация с хематолог, диагностициране под микроскопа на типичните за левкемията клетки дава бърза представа за нейната хетерогенност и природа. Разбира се, следват специфични и високоспециализирани други диагностични методи: имунологични, генетични, образни, които оформят многостранното лице на болестта. Изследванията дават важна информация за типичната характеристика на повърхността на клетките, за наличните и прогностични генетични аномалии, извлечени от нейното ядро и очертавайки генетичната карта и т.н. В този многостранен процес участват различни специалисти и специалности, за да се оформи накрая една точна диагноза, да се оценят рисковете за пациентите, те да бъдат разпределени в съответните рискови групи и да започнат най-доброто лечение, определено от хематолозите. Всичко това не е някакъв мираж за болните в България, а една действителност и рутинна практика.
- Важен ли е изборът на лечебно заведение, разполагате ли с достатъчно кадри и апаратура за лечение на това сериозно заболяване?
- Изборът на лечебно заведение е от особена важност, защото то трябва да отговаря на съответните изисквания за ниво на компетентност, отразени в Националния стандарт по хематология. Това значи да разполага с подготвени кадри, не само лекари, а и медицински сестри, условия за високо прецизна диагностика, модерна апаратура, съвременни условия за настаняване и обгрижване на този особен тип болни. На тези изисквания отговарят основно университетските хематологични клиники у нас и там са концентрирани и лекувани пациентите с остри левкемии у нас.
- Какви са новостите в лечението на острата миелоидна левкемия?
- Бих казал, че по отношение на острата миелоидна левкемия хематологията е все още длъжник към своите пациенти. И въпреки, че бяха постигнати забележителни успехи в диагностиката и лечението, все още не можем да се похвалим с резултатите, които постигаме в лечението, например, на хроничните левкемии, лимфомите, миелома. Убеден съм обаче, че скоро ще дойде денят, в който острата миелоидна левкемия от „срама на хематологията” ще се превърне в „гордостта на хематологията”, нещо което вече наблюдаваме при хроничната миелоидна левкемия. Имайки предвид хетерогенността на острата миелоидна левкемия при някои нейни варианти (като острата промиелоцитна левкемия например), са постигнати забележителни резултати, граничещи с излекуване. Непрекъснатото установяване на различни мутации в левкемичните клетки доведе до използването на специфични лекарства. В комбинация с химиотерапия те постигат бързи и дълги ремисии и оттам по-дълъг период на преживяемост без прогресия и обща преживяемост, на фона на една приемлива безопасност на новите медикаменти и добро качество на живот. Разбира се трансплантацията остава все още най-успешният метод на лечение, вливане в болния на стволови хемопоетични клетки от близък донор. Целият диагностично-лечебен процес е силно натоварващ както за пациента и неговите близки, така за медицинския персонал. Процесът е продължителен, продължава с месеци и финансовите разходи са огромни. България разполага с 4 трансплантационни центъра, 3 за възрастни в София, Пловдив и Варна и един за деца в София. Непрекъснато нарастващият брой на трансплантациите говори за натрупан опит, професионализъм и успехи в лечението на тези заболявания.
- Превръща ли се хематологията във водещата медицинска специалност по отношение на иновациите?
- Клиничната хематология, наред с медицинската онкология, се двете водещи медицински специалности, които генерират в себе си иновациите в областта на медицината. Те лекуват пациентите със злокачествени заболявания на кръвта и тези със солидни тумори. Цялата научна и финансова мощ по света е насочена към адекватната диагностика и лечение на тези заболявания. Не случайно разходите непрекъснато нарастват, но успоредно с тях и успехите - говорим вече смело за излекуване, за спиране на лечението, за връщане на усмивките на болните и техните близки. На вратата на хематологията непрекъснато „чукат” нови методи за лечение, като моноклоналните антитела, новите молекули, които блокират важни сигнални пътища в болната клетка и я унищожават успешно. Трябва да спомена и един уникален нов метод на лечение, т.н. CAR-T клетъчна терапия. При него от организма на болния се извличат негови здрави имунни клетки, „обучават” се и се връщат в организма му. Те са като „живо оръжие”, което унищожава левкемични и лимфомни клетки. Пациентите със злокачествени болести на кръвта имат шанс да бъдат успешно лекувани и излекувани и България не прави изключение от това.