През октомври 2022 г. в български болници бяха имплантирани устройства за борба с хроничната болка, наричани още „пейсмейкъри за болка“. Методът се нарича гръбначно-мозъчна стимулация – Spinal Cord Stimulation. Той дава шанс на пациенти с дългогодишна болка да живеят нормално, без постоянен прием на медикаменти и странични ефекти. Методът се използва за лечение на хронична, невропатна болка в гърба, кръста, краката, най-често възникнала след травми на гръбначния стълб или гръбначна хирургия, нарушения на функциите на тазовите органи, включително и за лечение на еректилна дисфункция. В света всяка година се имплантират около 15 000 подобни устройства. Всяко от устройствата може да се програмира самостоятелно от пациента и той да контролира подаваните импулси.
Как се чувстват две години по-късно първите български пациенти с „пейсмейкъра за болка“ разказва проф. д-р Красимир Минкин, ръководител на екипа, който извърши първите имплантации в УМБАЛ „Св. Иван Рилски“.
- Проф. Минкин, преди две години осъществихте първата в България имплантация на устройство за борба с хроничната болка. Как се чувстват първите имплантирани пациенти?
- При повечето пациенти ефектът е добър и намалението на болката е средно с 60%, при някои пациенти с над 80%.
- На колко души са имплантирани устройства за тези две години? Какви са пациентите – мъже или жени, на каква възраст са?
- Гръбначно-мозъчна стимулация с цел лечение на хронична болка беше осъществена при 12 пациенти, като средната възраст беше около 60 години. Мъжете и жените бяха поравно.
- Това много или малко хора са? Имате ли листа на чакащите? Как хората идват при вас – знаят ли вече за метода или първоначалната информация идва от вас?
- Това са сравнително малък брой пациенти, взимайки предвид, че ние сме водещият център за имплантации на невростимулатори в България. Причината е липсата на информираност на пациенти и лекари за възможностите на този метод. Най-важно е запознаването на лекари невролози с възможностите на гръбначно-мозъчната стимулация да намалява невропатната болка, която обикновено се влияе трудно от медикаменти. Вече представихме метода на различни неврологични форуми и се надяваме информацията да достигне до повече колеги невролози.
- Да припомним същината на метода. Какво и къде се имплантира? Колко време продължава операцията? Какъв е възстановителният период?
- Гръбначно-мозъчната стимулация представлява имплантиране на електрод над гръбначния мозък, като това се осъществява през игла и прилича на анестезията, която се прави при раждане, с тази разлика, че не се инжектира медикамент, а се пуска високочестотен ток по тънък електрод. Операцията за имплантиране е с много малък разрез в поясна област, с локална анестезия и отнема около 1 час. Пациентът е с външен стимулатор в специален колан за около 7 дни, което позволява оценка на обезболяващия ефект и решение дали да се пристъпи към имплантиране на постоянен стимулатор, който прилича на пейсмейкърите на сърце. Възстановителният период е много кратък, а престоя в болница е 3 дни. Пациентите се изправят веднага след имплантирането на електрода, тъй като интервенцията е минимално инвазивна и под локална анестезия.
- Кои пациенти са подходящи за този тип интервенция? Колко са хората в България, по ваши данни, на които той би помогнал? От каква болка трябва да страдат?
- Пациентите, които са показани за гръбначно-мозъчна стимулация са пациенти с невропатна болка, при които обезболяващите медикаменти не постигат желания ефект. Най-често това са пациенти след неуспешни гръбначни операции, прекаран херпес зостер или регионална болка с неясен произход. Броят на евентуалните кандидати вероятно е хиляди, но поради различни причини до такава интервенция достигат само 1-2% от подходящите пациенти. В САЩ настоящата честота на гръбначно-мозъчните стимулации е около 80 на 100 000 население, тъй като ефективността на метода е добре позната.
- Как пациент, който сега чете това интервю и решава, че методът е за него, може да се свърже с вас? Какъв е пътят на пациента – къде трябва да отиде първо, какво направление да вземе? Работите ли с други специалисти, които да информират и насочват пациентите – лични лекари, невролози?
- Нашият екип включва невролози, неврохирурзи и психолог и всеки пациент, който страда от хронична болка се преценява от този екип. Желаещите да получат информация за метода може да се свържат с нас чрез регистратурата на УМБАЛ „Св. Иван Рилски“.
- Здравната каса заплаща ли имплантацията на устройството? Изцяло или частично?
- Здравната каса заплащаше изцяло метода през 2022, почти изцяло през 2023 и вероятно отново ще покрива разходите напълно от началото на 2024.
- „Пейсмейкърът за болка“ спира ли болката изцяло, или пациентът продължава да приема лекарства?
- Обикновено болката намалява, но не спира напълно, като това позволява намаляване на приема на лекарства за обезболяване.
- Устройството има ли срок на годност? Какво се случва след години, да кажем 5, 10? Има ли консумативи, които трябва да се подменят и колко заплаща пациентът?
- Устройствата са със зареждащи се батерия, която издържа от 16 до 25 години. Подмяната на батерията се налага след този дълъг период, трае 20 минути и се заплаща от НЗОК.
- Може ли болката да се върне отново и какво се прави в този случай?
- При 10% от пациентите не се наблюдава достатъчен ефект от гръбначно-мозъчната стимулация и тогава стимулаторът не се имплантира. Рядко се наблюдава изчерпване на ефекта от вече имплантиран стимулатор.
- Къде е България в прилагането на тези най-съвременни методи за лечение в сравнение с най-развитите държави? В другите държави достъпът по-лесен ли е, повече ли са хората, които се подлагат на това лечение (като процент от населението). Къде виждате проблемите у нас?
- Методът е лесен за приложение и е достъпен в България, което ни нарежда до развитите страни. Липсата на достатъчно информираност е причина за недостатъчното насочване на пациенти за преценка и за евентуална имплантация.
- Последен въпрос относно дълбоката мозъчна стимулация на пациенти с Паркинсон. През пролетта сигнализирахте, че Здравната каса вече не заплаща метода изцяло и организирахте много голяма кампания това да се промени. Докъде стигнаха нещата? Има ли решение в полза на пациентите?
- За щастие се намери решение на проблема и от началото на 2025 г. гръбначно-мозъчната стимулация ще се покрива отново напълно от НЗОК.