
• Нарежете четири средно големи глави лук, залейте с чаша горещо мляко и оставете на водна баня или бавен огън 1,5 часа под капак. В изстиналата получена кашичка добавете 1с.л. мед. Полученото лекарство съхранявайте в хладилник. Вземайте по 1 суп. лъж. 20 минути преди ядене при първите признаци на настинка.
• За да накарате тялото бързо да се стопли при втрисане или преохлаждане, изпийте следния еликсир: 1 голяма скилидка чесън или 2 средни смачкайте до кашичка, добавете 2 ч. лъж. ябълков оцет и 2 суп. лъж. мед. Сместа залейте с чаша вряла вода, оставете да престои 5 минути и без да бързате изпийте като чай.
• Ако имате пресни листа от хрян, от тях можете да си направите лечебни стелки и да ги сложите в пантофите или обувките си. Няма да можете да ги ползвате дълго (само няколко часа), но пък непременно ще ви помогнат и настинката ще отшуми.
• От ръжено брашно, вода и мед замесете твърдо тесто. После го разточете до дебела кора. Сложете върху гърдите за през нощта при начална кашлица. Отгоре покрийте с една кърпа и я завържете така, че кората да е фиксирана върху гърдите.
• За извеждане на токсините трябва да се пият много течности – чай с лимон, запарка от липов цвят или сухи малини, всякакви билкови чайове. Рецепта: 1 с. л. смес от лечебни билки, включваща липов цвят, подбел, чубрица, риган и пелин, залейте с чаша вряла вода, оставете да се запарят 10 минути. Пийте като чай в топъл вид, за да преборите първите симптоми на настинката и грипа.
• От корен от хрян, пуснат през машинка за месо и смачкан до кашица, можете да си направите противостудов компрес. Сложете го върху ходилата, като предварително ги намажете с олио, за да избегнете изгаряния на кожата. Кашичката от хрян на тънък пласт се разстила върху ходилото и се увива отгоре с найлон. След като фиксирате така, сложете отгоре дебел чорап. Сокът от хрян стимулира биологично активните точки и така подсилва имунитета. Компресът може да остане върху краката през цялата нощ.
• Най-неприятното при настинка са досадните кихане и хрема. Срещу тях най-полезни са инхалациите. Изсипете бутилка минерална вода в широка емайлирана купа и кипнете. После добавете във водата шепа изсушени борови или елови иглички (те могат да бъдат заменени с 1 капка масло от бяла ела, което се продава по аптеките), 1-2 минути след като кипне (в противен случай всички ценни фитонциди ще се изпарят) свалете купата от огъня и започнете да вдишвате лечебните пари, като увиете главата с хавлиена кърпа.
• Начална или продължителна кашлица при бронхит добре се повлиява от картофен компрес. Сварете 0,5 кг необелени картофи, смачкайте ги, без да махате кората. Така получената маса разстелете върху ленена или памучна салфетка. Сложете върху гърдите. Отгоре увийте компреса с найлон и се завийте с одеяло. С топлите картофи може да намажете ходилата и да сложите 2 чифта чорапи. Леки – за фиксиране на компреса, дебели – за да се сгреете.
• С водна отвара от хрян (1 ч. лъж. на 1 чаша преварена вода) се препоръчва да правите гаргара на гърлото при ангина.
• Запушен нос се „отпушва” с вдишване на чесънов дим. Извадете стеблото от средата на глава чесън. Подпалете го със свещ и веднага го поднесете към носа си. Тази народна рецепта е на над 200 години. Прави се няколко пъти на ден.
• Хрема може да се лекува и така: изстисквате капка луков сок и добавете към него 5 капки преварена вода. Този разтвор може да капете в носа при продължителна хрема. Не се плашете от обилното течение след това. По този начин се лекува дори синузит. Носът активно се прочиства и освобождава от бактериите и вирусите.