Против киселини и против склерозата още миналия век професор д-р Тирала от Мюнхен препоръчва употребата на растителни коренни храни, като картофи, целина (керевиз), ряпа, моркови и др.
КЬОПООЛУ
Нарязан на парчета керевиз (до 1/2 кг) се сварява в малко вода до съвършено омекване, след това се разбива на каша. Отделно се счукват 8 скилидки чесън и към него се прибавят 15. Всичко се счуква на каша. Керевиза се смесва с орехите и чесъна и към тях се прибавя оцет и олио по вкус. Разбива се добре, поръсва се с малко черен пипер и украсява с малко ситно нарязан магданоз.
МУСАКА
1 ½ кг керевиз се изчиства и нарязва на филии, не по-дебели от ½ см. Леко посолени, те се изпържват във вряло олио.
Нарязва се на едро 1 кг лук, посолява се и се изпържва до зачервяване заедно с 1 ситно нарязан морков. Към така изпържения лук се прибавят 2 глави нарязан на филийки чесън, една китка магданоз, червен и черен пипер.
В тавичка се нарежда ред керевиз, ред лук, залива се със салца от домати и с малко гореща вода и се пече във фурната.
По желание мусаката може да се залее с яйца, както обикновено се прави при месната мусака. Може да се поднесе и с настъргани: 1 корен хрян и 1 ябълка, поляти с малко оцет и олио.
СУПА ОТ КОРЕНИ
Продукти: 1/2 кг корени - каквито има на пазара, 50 г мазнина, 2 картофа, 1 каф. лъж. сол, 1 л вода.
Корените се остъргват, измиват и нарязват на тънки ивици. Нарязаното се изпържва в сгорещената мазнина около 5-10 минути. След това се залива с гореща вода, прибавя се сол и се вари 20 минути. Преди поднасянето в супата се слагат обелените, измити, нарязани на тънки ивици картофи.
Тази супа може да се приготви и без мазнина. В такъв случай зеленчукът се сварява в кипяща солена вода.
Супата се подобрява, като се застрои с яйце.
КРЕМ СУПА
Продукти: 200 г керевиз (1 средно голяма глава), 20 г масло, 1 суп. лъж. брашно, 1 суп. лъж. сметана, 1 жълтък, настъргано индийско орехче на върха на ножа, 1 л вода, сол.
Добре почистеният керевиз се нарязва на дребно и се задушава в малко вода до пълното му омекване, след което се пасира с миксер. Пюрето се връща в тенджерата, в която ще ври супата, прибавя се останалата вода. От маслото и брашното се приготвя светла запръжка, която се съединява със супата. Бърка се до получаване на еднородна смес. Прибавят се подправките и супата се оставя да кипне. В отделен съд се разбъркват жълтъкът и сметаната и към тази смес се прибавя при постоянно бъркане няколко лъжици гореща супа. Застройката се залива към от огъня супа.
Супата може да се поднесе с кубчета изпържен бял хляб.
ПРЕПЕЧЕНА ЦЕЛИНА
Продукти: 2 средно големи глави целина, 40 г маргарин, 1 суп. лъж. брашно, 1 ч. чаша прясно мляко, 2 парчета топено сирене, 1 жълтък, 50 г кашкавал, 3 суп. лъж. галета, 1 суп. лъж. масло или маргарин, мацис (индийско орехче) на върха на ножа, няколко стръка магданоз, сол.
Целината се нарязва на филии с дебелина 1 ½ -2 см, които се варят в малко количество (колкото да се покрият) леко подсолена вода, към която се прибавя няколко лимонов сок или лимонена киселина.. наполовина омекнала целина се изважда и се поставя в сито, за да се оцеди. От маргарина и брашното се приготвя светла запръжка, която се разрежда с прясното мляко, пуска се топеното сирене и се бърка, докато последното се разтопи. Подправя се със сол, мацис и магданоз и внимателно се смесва с жълтъка. Филиите целина се слагат в добре намаслена тавичка, заливат се със соса, всичко се поръсва с настърган кашкавал и изпържена в масло галета и се пече 20 минути във фурната на 2-ра шина при температура 2200 С. Поднася се с хляб и салата или с картофени кюфтета.
САЛАТА ОТ ЦЕЛИНА С МАЙОНЕЗА И ЯЙЦА
Продукти: 1 голяма глава целина, 1 суп. лъж. оцет, сол, 2 ябълки, 3 суп. лъж. майонеза, 1 суп. лъж.горчица, 1 суп. лъж. лимонов сок, сол, щипка захар.
Главата целина се измива, изчиства и обелва. Разрязва се на 4 части. Вари се в подсолена вода, към която се прибавя оцетът. След омекване целината се поставя в сито, за да се отцеди. След като изстине се нарязва на средно големи резени. Прибавят се двете обелени ябълки, нарязани на ивички.
Продуктите за майонезата се смесват добре и с нея се съединяват целината и ябълките. Салатата се изсипва в средата на голяма чиния.
От 4 твърди сварени яйца, разрязани по дължина на половинки, се изважда белтъкът, който се разбива с 50 г масло и малко пастет от аншоа или 2-3 рибки аншоа, след което този крем с шприц се поставя обратно в белтъците. Яйцата се нареждат върху листа от зелена салата около салатата от целина. Поднася се с препечени филийки бял хляб и червено вино.Пълнена целина с кайма
Продукти: 200 г кайма, 1 филия сух хляб, 1 яйце, 5 средно големи глави целина, 200 г гъби, 100 г кашкавал, олио, черен и червен пипер, 1 лимон, магданоз, сол.
Главите на целината се обелват. Натриват се с лимона. Варят се в подсолена вода 20 минути , отцеждат се, разрязват се на половинки и се издълбават с лъжичка. Вътрешността се нарязва на ситно и се смесва с каймата, натопения във вода хляб, нарязаните на ситно гъби и магданоз, червения и черен пипер и яйцето. Със сместа се пълнят издълбаните половинки на целината. Нареждат се в намазана тавичка, поръсват се с настъргания кашкавал, заливат се с олио и 1 к. чаша вода и се пекат в умерена фурна.