Здраве на ръцете ви! – Това искайте да чуете от хората край вас, за които с хъс и радост приготвихте храна.
Преди Коледа е време за пречистване на тялото и ума. Вкусно и леко, вдъхновяващо време. А пожеланието за здраве само идва на трапезата ви!
Задушено зеле с розмарин и дафинов лист
Продукти:
* 1 малка зелка - прясно бяло зеле
* ½ морков - на тънки ивици
* ½ червена чушка
* сол, бял и черен пипер
* лют червен пипер
* суха мащерка
* майорана
* иглички розмарин
* 1-2 дафинови листа
* дръжки магданоз
* 1 малък пресен домат, обелен
* магданоз на ситно за поръсване
* 2-3 лъжици бяло вино
* жълто сирене чедър за поръсване
В касерола с керамично покритие (най-добре), в сгорещена струйка олио, овкусена с бял пипер, майорана и мащерка, задушаваме за кратко моркова и чушката, леко осолени.
Зелката нарязваме като за салата – фино, посоляваме и добавяме розмарин, дафинов лист и червен пипер. Объркваме всичко в купа. Изсипваме зелевата смес в касеролата. Бъркаме с дървена лъжица. Задушаваме под капак.
Скоро зелето омеква, като променя цвета си и заухава на вкусно сготвено.
Добавяме малко бяло вино и стъблата магданоз, нарязани на много ситно. След малко пускаме и кубчетата домат, разбъркваме. Къкри още няколко минути на по-тих огън.
Накрая поръсваме с нарязани листа магданоз, черен пипер.
Когато не са пости, отгоре добавяме и широки ленти или кубчета жълто сирене (каквото има – чедър, кашкавал, синьо сирене). Нека тенджерката остане на топло до изключения котлон, покрита с кърпа, докато сиренето се разтопи като апетитна глазура!
Моите ефирни пълнени чушки с пъстра оризова плънка - аламинут
Продукти
*ориз - 1 ч. ч.
* чушки - 7-8 броя
* тиквички - 2 броя
* лук - ½ съвсем малка глава
* ½ ч. ч. леща или бял боб
* домат - 1 бр.
* 1 к. ч. доматен сос
• лютивка - ½ ч. л.
* бяло вино - 50 мл
* олио
* бял пипер - 1 щ.
* мащерка -1 щ.
* джоджен - 1 щ.
* кимион - 1 щ.
* куркума - 2 щ.
* пресен магданоз
* черен пипер
* сол
Различното от традицията е предварителното полусваряване на ориза, което се оказва много рационално! Подготвяме ориза по изпробваната отлична технология за „правилно сварен ориз“.
1. Ако използваме среднозърнест ориз от типа арборио или бисерен, доброто съотношение е 1 чаша ориз : 2 чаши вода.
2. Ако готвим дългозърнест ориз, съотношението е 1 ч. ч. ориз : 1 ½ ч. вода.
Задължително измиваме ориза в гевгир под течаща вода. Трябва да се отмие скорбялата, за да не стане оризът на каша. Ще приложим принципите на ризотото – оризовите зрънца да се отделят, а ядрото им да се запази.
В касерола или тенджерка сипваме измития ориз, вода, 1 ч.л. сол и - ако няма стрък пресен босилек, поръсваме с щипка сух джоджен или сух босилек. Може да пуснем 3-4 зърна черен пипер.
Включваме котлона на максимална сила. През стъкления капак следим движението на ориза вътре. В мига, когато заври, изключваме котлона, за да не изкипи.
За секунди изчакваме, после включваме на съвсем слаб огън (на 1-2 степен) и засичаме време: до пълна готовност на ориза по правило са нужни 10 минути, но ние ще варим само 7 минути. Дръпваме от огъня и завиваме тенджерата с кърпа, а в това време правим заготовките за плънката.
За отлична организация на готвенето използваме порцеланови или пластмасови купички, в които слагаме нарязаните съставки директно от бамбуковата дъска. Всичко става по ноти в рамките на не повече от половин час.
Първо на дъската се настанява морковът – на ситни кубчета, и лукът - може да е бялата част на пресен лук, има го всесезонно.
Тиквичките режем на две по дължина, без да ги белим. Издълбаваме вътрешността им, да станат като лодки. Вътрешността режем на кубчета, поръсваме със сол, суха мащерка и капки унисос или соев сос. Оставяме купичката за минутки в хладилник.
Лещата отцеждаме от течността, ръсим с 1 щипка сол и 1 щипка кимион.
(Вместо с леща опитайте с бял маслен боб от консерва, става чудесно)
Подготвяме чушките, които ще пълним: срязваме капачетата, но ги запазваме, почистваме от семки и измиваме. Тиквичките-лодки също разполагаме до чушките - в очакване на реда си.
В уок тиган - в сгорещено олио, овкусено с бял пипер и щипка джоджен или майорана, задушаваме за кратко морковите и лука (не бива да потъмняват; т.е. не пресготвяме, защото предстои достатъчно време на огъня).
Прибавяме тиквичките (купичката от хладилника). Бъркаме с дървена или силиконова шпатулка и задушаваме под капак.
Следва купичката с леща (бял боб) и половин домат, нарязан на кубчета.
Идва ред на полуготовия ориз от „завитата“ с кърпа тенджерка. Преди да го пуснем в тигана със зеленчуците, го поръсваме с 1 щипка куркума.
Разбъркваме сместа настрани от огъня и наливаме малко бяло вино (1/4 ч. чаша) Отново с бъркане и под капак готвим сместа още минутка на умерен огън, докато алкохолът се изпари и съставките се слеят.
Как да сварим правилно ориз за ризото
Продукти: ориз и вода, сол на вкус - обикновено една чаена лъжичка
*Ако оризът ви е от тънък дългозърнест сорт (жасмин или басмати) на 1 част ориз : 1 ½ части вода
*Ако използвате едрозърнест или среднозърнест ориз, пропорцията е 1 : 2, напр. ½ чаена чаша ориз : 1 чаша вода
Ориз, вода и сол. Включваме котлона, всичко завира заедно. Във водата аз пускам стрък пресен босилек - дава страхотен аромат, после го изваждам.
В мига, когато водата завира (наблюдаваме през стъкления капак), намаляваме огъня на 1-2 (слаб) и дори за момент изключваме котлона. На съвсем слаб огън засичаме 10 минути под капак.
Снемаме от котлона и, без да отваряме капака, без да бъркаме, завиваме с кърпа за поне половин до 1 час. Важно е да престои достатъчно време.
Малко преди сервиране (особено, ако вече е изстинал оризът) разбучкваме с вилица или с ножче правим нежни прорези. Поръсваме с черен пипер, струйка олио и стуйка оцет - като за салата.
Добавяме капки унисос (соев сос) и шепа свеж, току-що нарязан магданоз. Слагаме го в последния момент, за да омекне съвсем малко, като запази зеления си цвят. Ароматът му ще овкуси ориза.
Още 1/3 чашка топла вода и слагаме тенджерата или касеролата с капак на слаб котлон. Усилваме до степен 3-4 (не най-слабото), леко да зашуми, но без да загаря. Задушава се леко на много тих огън. Оризът става пухкав, сочен и ароматен.