Лековитите растения трябва да се събират в сухо и слънчево време, след като се вдигне росата.
От голямо значение е надземните билки да се събират по време на цъфтеж или поне при по-голяма част от тях.
Корените пък са най-полезни през пролетта преди вегетация или в края на есента.
През пролетта и началото на лятото е времето за събиране на цветните пъпки. Те трябва да се взимат точно преди да се разтворят в цвят, защото тогава съдържат най-много биологични вещества. Отрежете клончета, завържете ги и ги изсушете. После отчупете само пъпките. По същия начин и листата трябва да се късат при цъфтеж и когато са напълно развити.
Избягвайте изядените от насекоми. Проверете как трябва да се събират листата, които искате – с дръжки или без. Разстелете ги в кошница и изчакайте да се изсушат.
Цветовете като лайка и невен берете ръчно точно в началото на цъфтежа. Ако са нависоко като при липата например, можете да използвате ножица.
Стръковете отрязвайте на 15 см от върха, а не ги изкоренявайте.
Корите също се събират през пролетта, тъй като по-лесно се отделят от дървото. Взимайте ги от млади растения, като използвате специални ножове, които не ръждясват.
Ако берете на ръка, използвайте плитка кошница, не притискайте сноповете и бързо ги сложете да изсъхнат.
Сушенето трябва да става на сянка в лесно проветриви помещения.
Много внимавайте, когато искате да си набавите растение с отровен двойник. Винаги се допитвайте до мнението на специалист фитотерапевт. Използвайте билки, след като сте се консултирали с такъв експерт, а при онкоболните – задължително с лекар.
Когато берете билки, внимавайте да не прекалите. Оставяйте от съответния вид билка, за да може да се размножава.